Nápady a inšpirácia

Vyhnite sa spáleniu rastlín - 4 tipy


Rastliny môžu byť tiež spálené. Tu si môžete prečítať, ako je takéto popálenie od rastlín zjavné a ako ich pred nimi môžete chrániť.

Rastliny môžu byť tiež spálené

Spravidla platí, že nie všetky rastliny môžu byť spálené od slnka. Často sú zasiahnuté iba rastliny veľmi citlivé na slnko. Ak rastlina trpí takým spálením od slnka, môže spôsobiť obrovské škody, v niektorých prípadoch dokonca aj úplne.

Chceli by sme vám preto poskytnúť užitočné rady, aby sa vaše rastliny nespálili.

Chráňte rastliny pred spálením - 4 tipy

»Tip 1 - Zvyknite si rastliny na slnko:

Po opustení zimných štvrtí, zvyčajne bezprostredne po ľadových svätých približne od polovice mája, by sa rastliny mali na prírodné slnečné lúče znova zvyknúť len pomaly. Môžete to urobiť tak, že im počas prvých dní priradíte čiastočne zatienené miesto na záhrade.

Potom môžete dať rastliny na slnko ráno a večer, keď slnko pomaly získava alebo klesá. A až po tejto fáze oboznamovania, ktorá by mala trvať asi 2 až 3 týždne, máte dovolené vystaviť rastliny slnečnému žiareniu celý deň. A samozrejme iba vtedy, ak môžu tolerovať súvisiace teploty.

»Tip 2 - ochrana pred slnkom:

Prípadne môžete svoje rastliny chrániť pred slnečným žiarením aj pred nadmerným slnečným žiarením. Na to je vhodný napr. flexibilne nastaviteľná tieňová plachta alebo prenosný slnečník. Markíza je samozrejme najlepšia pre kontajnerové rastliny na terasy a balkóny.

To isté platí pre bobuľové ovocie: zatiaľ čo na jednej strane tak veľmi potrebujú slnko pre svoj rast a chuť, na druhej strane môžu poškodiť kožu bobúľ a spôsobiť praskliny, čo spôsobí vyschnutie plodov. Tento problém sa často vyskytuje u hrozna, ktoré je predmetom dlhého zrenia, pri ktorom dokonca strácajú ochranné listy. Hneď ako odhodia svoje listy, musíte plody chrániť pred priamym slnečným žiarením napríklad plachtou, napríklad v mimoriadne horúcich jesenných dňoch.

Problematika ochrany pred slnkom sa stáva problematickou aj pre trávniky. A tam sa problém vyskytuje úpal veľmi často a objavuje sa vo forme hnedých škvŕn. Môžete to napraviť iba pravidelným zalievaním večerov. Alebo môžete zasiať čerstvé semená trávnika do postihnutých oblastí.

»Tip 3 - voda správne:

Okrem toho by ste nikdy nemali rastliny zalievať na silnom slnku, pretože to môže veľmi rýchlo spáliť listy. Dôvodom sú vodné kvapky, ktoré sa môžu zachytiť na drsnom povrchu listov a reagujú ako druh horiaceho skla.

Dôležité:

Toto samozrejme platí aj pre rastliny v skleníkoch alebo na parapete.

»Tip 4 - Chráňte kôru stromov:

Existuje tiež riziko prasklín stromovej kôry v dôsledku nadmerného tepla. Môžete to napraviť natieraním kmeňov stromov špeciálnou bielou farbou.

Výhoda:

Biela farba (dostupná od Amazonu) odráža slnečné lúče a optimálne chráni stromovú kôru pred spálením.