Inštrukcia

Paluba - plast alebo drevo?


Pokiaľ ide o materiál na obloženie, mnohí často nevedia, ktorý je najlepší. Plast alebo drevo? Tu je porovnanie oboch materiálov.

Plast alebo drevo?

Každá terasa je viac alebo menej vystavená počasiu. V zimnej polovici roka sa hromadí sneh, z ktorého sa na jar často tvorí tečúca voda, ktorá odteká veľmi pomaly. Toto dlhotrvajúce vystavenie vlhkosti značne zaťažuje drevo na terase a jeho spodnú štruktúru. Na druhej strane v lete, najmä vystavenie UV žiareniu intenzívnemu slnečnému žiareniu, dochádza k vyblednutiu mnohých lesov. Po celý rok sú všetky drevené terasy a alternatívne plasty ovplyvňované kolísaním teploty a procesmi rozširovania.

Celkovo vzaté zo všetkých týchto bodov vyplýva, že každá terasa je v priebehu roka vystavená viac alebo menej stresu v závislosti od jej štruktúry. Preto je výber správneho materiálu rozhodujúci pre dlhovekosť a radosť z letného života v krajine. Ale ktorý materiál je v skutočnosti lepší? Plast alebo drevo?

V nasledujúcom porovnaní sú uvedené kritériá, podľa ktorých by sa malo rozhodovať medzi podlahou z dreva alebo plastu.

Najprv krátka poznámka o materiáloch
drevo:
Najbežnejšie sa tu používajú jedľa Douglas, coumaru a bangkirai. Viac informácií nájdete nižšie.

plast:
Nerobte si starosti, tu sa nepoužíva nejaký lacný plast, ale kvalitný materiál WPC. Viac sa o tom dočítate tu
"//www.inoutic.de/de/terrasse-garten/wpc-terrassendielen.html

Kritériá pre rozhodovanie a porovnávanie materiálov

»Umiestnenie terasy / klimatických podmienok:

Stále vystavenie vlhkosti je najväčším nepriateľom krytiny terasy. Terasa orientovaná na sever zasychá na svojom povrchu počas pretrvávajúcich období sucha, ale spodná konštrukcia bude trvať veľmi dlho, kým sa rozloží vlhkosť. Vlhkosť však tiež preniká do dreva zdola.

Z tohto dôvodu by terasy orientované na sever nikdy nemali byť pokryté drevenými palubami, ale ich alternatívou by mali byť vyrobené z paluby WPC. Platí to v obmedzenej miere aj na východných miestach, pretože keď slnko dosiahne svoju najvyššiu polohu, východná terasa pred domom bola už dlho v tieni.

Klimatické podmienky však vyplývajú aj z regionálneho umiestnenia. Dlhšie obdobia dažďov sú oveľa bežnejšie v severných vysočinách pohoria Nízkeho pohoria ako v južnom Čiernom lese alebo v Lužici. Tieto štatistiky môžete získať od miestneho úradu pre počasie, ak čelíte rozhodnutiu medzi drevenými doskami alebo WPC.

»Optický vzhľad:

Plastové dosky:

Materiál WPC pozostáva zo zmesi pozostávajúcej z drevných vlákien, polyetylénu a prísad, ako sú UV blokátory a farebné pigmenty. Materiál sa pri výrobe dosiek lisuje pod vysokým tlakom a dostáva jeho jednotný dekor.

Drevené podlahy:

Práve tento jednotný dekor však mnohí stavitelia považujú za nevýhodu z hľadiska vizuálnej kvality. Milujú oveľa viac rozmanité zrno a hru farieb prirodzene pestovaného dreva. Aj tu však stále existujú veľké rozdiely medzi úplne jednofarebnými tvrdými drevami, ako je Massaranduba, a inými druhmi dreva, ktoré už v doske obsahujú tri až štyri rôzne odtiene.

Rozhodnutie medzi podlahou z dreva alebo plastu vždy úzko súvisí s trvanlivosťou. Bezpochyby, napriek vysoko kvalitným dekorom, WPC vždy vyzerá umelo, ale je to lepší kompromis na miestach a regiónoch s vlhkosťou. Vždy záleží na tom, ako si nastavíte svoju terasu alebo aký štýl chcete sledovať.

»Mechanické namáhanie:

Drevené podlahy:

Obkladové dosky z tvrdého dreva majú dobrú až veľmi dobrú mechanickú pevnosť. Líši sa však v rámci rôznych druhov dreva.

Plastové dosky:

Vo WPC je rozdiel predovšetkým vo výrobe. Obkladové dosky WPC v segmente s nízkou cenou sa skladajú z dutého komorového systému, zatiaľ čo cenovo výhodné dosky sú vyrobené z pevného materiálu. To vedie k významnému rozdielu v mechanickej pevnosti. Lacné dosky s dutými komorami od neznámych výrobcov sa môžu v zime krehnúť a roztrhnúť alebo sa pri vysokých letných teplotách zdeformovať.

»Rozdiely v inštalácii a údržbe:

Drevené podlahy:

Už pri pokládke podlahovej krytiny z tvrdého dreva je možné urobiť oveľa viac konštrukčných chýb ako pri plastoch. Najbežnejším je použitie spodného štvorcového dreva vyrobeného z borovice alebo smreku pre spodnú stavbu. Rozdielne koeficienty rozpínania spôsobujú pretrhnutie upevňovacích skrutiek.

Dosky z tvrdého dreva sa môžu v šírke štandardizovaných rozmerov rozšíriť až na desať milimetrov. V lete sa tým vytvárajú centimetrové medzery, ktoré sa v zime môžu úplne zmenšiť.

Ďalšou spracovateľskou poznámkou je smer kladenia. Palubné dosky sú takmer vždy ryhované. Pri kladení priečnych smerov v smere svahu zostáva časť dažďovej vody vždy v týchto drážkach, čo má na drevo viac negatívny vplyv ako na plasty.

Pri obložení tvrdého dreva musia byť všetky rezané hrany vždy ihneď po spracovaní ošetrené konzervačným prostriedkom na drevo vhodným pre toto drevo vo forme olejov alebo glazúr. Celý povrch musí byť natretý raz ročne. Pokiaľ nemáte radi strieborno-šedú patinu, ktorá je vytvorená UV žiarením na neošetrenom tvrdom dreve.

Plastové dosky:

Všetky práve uvedené požiadavky na spracovanie a údržbu už nie sú potrebné pre plastové podlahové dosky, ktoré sa dajú priskrutkovať na takmer akýkoľvek povrch a podliehajú len bežnému čisteniu.

»Environmentálne aspekty a druhy dreva:

Ak pre vás neexistujú iné dosky ako drevené dosky, mali by ste zvážiť nasledujúce aspekty:

Aspekty životného prostredia:

Jedľa Douglas je jediný druh tvrdého dreva, ktorý sa pestuje v Európe udržateľným spôsobom. Všetky ostatné lesy, z ktorých sa vyrábajú podlahové dosky, pochádzajú z tropických pralesov Indie alebo Ameriky. Odstraňovanie tropických lesov je však ekologickou katastrofou a lesy, ktoré sa používajú na európskych terasách, pochádzajú aj z tropických lesov. Rastú veľmi pomaly a potrebujú tropické podnebie dažďového pralesa. Preto ich nemožno pestovať na plantážach hospodárne. Tieto tropické lesy sa však ťažia udržateľným spôsobom a výrobky z tohto trvalo udržateľného hospodárenia sú označené pečaťou FSC. Preto by ste pri nákupe mali venovať pozornosť tejto pečati.

Wood:

Najbežnejšie sa používajú jedľa Douglas, coumaru, bangkirai, massaranduba a garapa. Opäť sa však líšia aj vo svojej triede sily, bez krútiaceho momentu a tendencie k rozdeleniu, pričom najstabilnejšie sú Cumaru a Massaranduba.

Bangkirai však často vedie k sťažnostiam v dôsledku nevedomosti. Takmer každá z týchto dosiek má viac či menej veľký počet dier, ktoré vyzerajú ako zamorenie červami. Pochádzajú však z lietajúceho hmyzu, ktorý uhynie okamžite po prihlásení. Tieto diery sú preto neškodné a Bangkirai očaruje mnoho staviteľov svojou rozmanitou hrou farieb.

Záver:

Ktorý materiál si nakoniec vyberiete, je samozrejme úplne na vás. Oba materiály majú svoje výhody. Drevené podlahové dosky majú napríklad individuálny dekor a dobrú mechanickú pevnosť. Plastové dosky na druhej strane znamenajú, že sa ľahko inštalujú a tiež sa o ne veľmi ľahko stará. Takže ste na výber. Pri rozhodovaní alebo plánovaní záhrady vždy berte do úvahy umiestnenie terasy a klimatické podmienky. To samo o sebe môže uľahčiť alebo dokonca znížiť vaše rozhodnutie.


Video: scie plongeante LIDL PARKSIDE 710 W circulaire Plunge Saw Tauchsäge (August 2021).