Výzdoba

Pestovanie hrachu - takto sa to robí


Šťavnatý čerstvý hrášok chutí oveľa lepšie ako slabo bezfarebná konzervovaná zelenina. Tu preto popisuje, ako môžete pestovať hrášok sami.

Hrach je zdravý a chutný

Mrkva a hrach - to je stále najpopulárnejšia zeleninová zmes tu v Nemecku. A obe zeleniny môžete pestovať pomerne ľahko vo vašej vlastnej záhrade. Obzvlášť pestovanie hrachu je jednoduchšie, ako si myslíte.

K obľúbeným odrodám tzv. Hrachového hrachu, ktoré sa dajú nájsť v mnohých záhradách, patrí Grandera, Spring, Evita a Aldermann (neskoršia odroda). Ak sa však vrátite na zimný hrášok Sima, môžete ich vysiať v októbri a v máji ich pozberať. Pestovanie cukrového hrachu je tiež stále obľúbenejšie medzi nemeckými záhradníkmi. Bez ohľadu na to, ktorú odrodu si nakoniec vyberiete, kultivácia je v skutočnosti vždy rovnaká.

Peas hrášok

Keďže hrášok ľahko znáša ľahký mráz, môžete ho zasiať do zeleninovej náplasti koncom marca a začiatkom apríla. Na jeseň by ste mali rastlinnú náplasť obohatiť kompostom, aby hrach dostal na jar dostatok živín. Pri výsadbe nezabudnite na nasledujúce:

  • Rozstup osív: asi 5 centimetrov
  • Hĺbka: asi 10 centimetrov
  • Šírka riadku: 30 centimetrov

Mali by ste tiež dávať pozor, aby hrach nebol zasadený v tesnej blízkosti nočných lúčov, iných strukovín a cibule. V opačnom prípade sa dobre darí so všetkou ostatnou zeleninou.

Starostlivosť o hrách správne

Hnojenie:

Hrách rastie takmer samostatne, čo znamená, že nepotrebujú žiadne ďalšie hnojivo. Okolo rastlín môžete pracovať iba v malej miere kompostu v apríli / máji.

Zavlažovania:

Ak je jar veľmi suchá, hrášok musíte pravidelne, ale mierne zalievať. Týmto spôsobom sa dá plesni do značnej miery vyhnúť.

Boj proti chorobám / ochrana pred škodcami:

»Hrachová pleseň:

Ak by hrachová pleseň vyšla najavo, mali by ste rastliny postriekať cesnakovým čajom.

»Hrách vädnutý:

Ak je prameň príliš mokrý, môže sa vyskytnúť plesňové ochorenie (vädnutý hrášok), ktoré sa zriedka dá zvládnuť. Najlepším spôsobom zneškodnenia infikovaných paličiek je čo najrýchlejšie. Nie na organický odpad, pretože patogén zostáva aktívny niekoľko rokov.

Tip:
Hrášok by ste nemali pestovať najmenej 5 rokov v zeleninových záplatách zamorených vadnutým hráškom.

»Odpudzujte vtáky / hrachové mory:

Okrem toho môžete počas prvých týždňov chrániť malé rastliny - veľmi obľúbené u vtákov - sieťou. Sieť často chráni hrach pred napadnutím hrachu. Jedná sa o malú húsenicu, ktorá zje struky.

Zber hrach

Od júna do júla môžete zbierať hrachové struky z celého vlákna. Zralosť hrášku môžete spoznať tým, že hrášok vyniká dobre cez struky.

Po zbere by korene hrachu mali zostať v pôde, pretože poskytujú optimálne živiny pre neskoré ovocie, ako napríklad pre následné siatie zimných šalátov (napr. Šalát z cukrového bochníka).