Sadenice

Štiepanie dreva - mali by ste si to uvedomiť


Štiepanie dreva je fyzicky náročná práca a často vedie k nehodám. Prečítajte si, čo by ste mali rozhodne pri rezaní dreva.

Stále viac ľudí pri vykurovaní prechádza na drevo, pretože je to jednoducho lacnejšie. Aj keď sa drevo za tie roky stalo drahším, nie je ani zďaleka také drahé ako ropa a plyn.

Predtým, ako použijete drevo na vykurovanie, musíte drevo rozdeliť tak, aby zapadlo do vášho krbu.

Najlepší čas je vlastne po náraze. Drobné kúsky sušia rýchlejšie a môžu sa použiť na skoršie zahrievanie. Čerstvé drevo sa tiež ľahšie štiepi ako sušené drevo.

2 spôsoby štiepania dreva

Pri sekaní dreva máte 2 možnosti na jeho drvenie. Mnohí stále používajú dobrú sekeru. Ak môžete kopať trochu hlbšie do vrecka, môžete si tiež vybrať rozdeľovač protokolov. Sú to užitočné najmä vtedy, ak máte veľké množstvo alebo štiepané drevo niekoľkokrát do roka. Sú k dispozícii v rôznych verziách s rôznymi dĺžkami koruniek. Výkon a dodávka energie sa líšia aj v prípade mnohých modelov.

Štiepanie dreva - mali by ste si to uvedomiť

Tip 1: Správny nástroj

Sekanie dreva je jednou z najnáročnejších úloh v záhradníctve. Svoju prácu môžete trochu uľahčiť, ak svojmu náradiu venujete osobitnú pozornosť. S najväčšou pravdepodobnosťou použiť konvenčnú sekeru. Práca so skutočnou deliacou sekerou je oveľa príjemnejšia. Napríklad s deliacou sekerou Fiskars X27. Drevo je iba štiepané. Potom sa rozpadne v klinovom tvare. Môžem to vrelo odporučiť!

Mali by ste mať pripravené kladivo a niekoľko klinov, ktoré vám pomôžu. Uistite sa, že kladivo a klin nie sú nikdy vyrobené z rovnakého materiálu. Takže nikdy nehrajte oceľ na oceľ. Potom okolo vašich uší poletujú kovové úlomky.

Tip 2: Skontrolujte funkčnosť nástroja

Predtým, ako začnete štiepať drevo, by ste mali vždy skontrolovať svoje náradie. Je veľmi dôležité, aby hlava sekery sedela pevne na rukoväti. Ak to tak nie je, okamžite ho opravte. Trhliny alebo poškodenia materiálu by mali byť odstránené.

Tip 3: Noste ochranný odev

Aby ste predišli nehodám, mali by ste nosiť ochranný odev. Protišmykové rukavice sú tu veľmi dôležité, aby sekera bola pevne v ruke a nelietala sa pri jednom spadnutí.

Mali by ste nosiť aj topánky s oceľovou špičkou, aby sekera nevykĺzla z ruky a v najhoršom prípade môžete odrezať špičku. Na ochranu očí pred úlomkami sú vhodné ochranné okuliare alebo prilba s ochranným štítom.

Tip 4: Používajte drevené kocky

Pri sekaní dreva použite ako základňu blok dreva. Ak budete naďalej biť do zeme a kamene, vaša sekera sa nakoniec otupí. Je to tiež pohodlnejšia výška na prácu. Váš chrbát vám ďakuje.

Tip 5: drevo štiepajte správne

Pri štiepaní dreva potrebujete menej úsilia, ak narazíte na sekeru pozdĺž drevného vlákna. Na drevenej medzere sa z času na čas objavia malé trhliny, ktoré si potom môžete vziať ako malú pomoc.

Tip 6: Držte pevne

Sekanie dreva je skutočne ťažká fyzická práca a vyžaduje si určitú silu. Ak máte pevný a správny stojan na drevenom bloku, uľahčí sa tým vaša práca.

Postavte približne pred blok s nohami roztiahnutými od seba. Uchopte sekeru v strede obidvomi rukami a vytiahnite ju nad hlavu a potom silou priložte kládu.

Vždy sa uistite, že kus dreva je v optimálnej a bezpečnej polohe. Nehody sa často vyskytujú aj tu, pretože sa guľatina môže v poslednom momente prevrátiť a sekera zasiahne v nepriaznivom uhle.

Tip 7: uschovajte náradie

Po ukončení štiepania by ste nemali náradie hádzať v žiadnom rohu pred vyčerpaním, ale správne ho umiestniť. Na špičke by mala byť ochrana, aby ste sa pri jej neskoršom vybratí nepoškodili. Reznú hranu naolejujte, aby ste ju chránili pred hrdzou.

Ak sa vaša sekera v priebehu rokov stala nevýraznou, mali by ste ostriu ostrie. Takže budete rýchlo pripravení na ďalšie použitie.


Video: How To Translate A Youtube Video - Info & Captions (August 2021).