Ponúk

Výsadba a starostlivosť o koriandra - takto sa to robí

Výsadba a starostlivosť o koriandra - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Koriander by nemal chýbať v žiadnej stredomorskej záhrade. Tu je návod, ako by ste mali zasadiť koriander a starať sa oň.

Koriander by nemal chýbať v žiadnej stredomorskej záhrade

Koriander ako koreninová rastlina, ako je vietnamský koriander, je v našich bylinných lôžkach veľmi populárny, najmä preto, že kultivácia a údržba je veľmi jednoduchá. Koriander nie je len koreninová bylina, ale aj liečivá bylina, pretože jej semeno je popisované ako antispazmodické ochorenie žalúdka a čriev. Preto sa oplatí vysádzať túto bylinu na záhrade. Jednoducho postupujte nasledovne.

Rastlinný koriander

»Výsadba koriandra vonku:

Ročný koriander môžete pestovať v čiastočnom tieni (pri zbere listov) a na plnom slnku (pri zbere semien). Výsev v poľnom lôžku, ktoré je dobre zásobené kompostom, by sa však nemal uskutočniť skôr ako v polovici / na konci apríla. A potom zvyčajne vyprodukuje prvé sadenice do asi 2 týždňov. Z jedného semena spravidla rastú aj 2 sadenice.

Tip:

V prípade silných mrazov môžete samozrejme uprednostniť koriander na parapete a rastliny vysádzajte iba vonku v polovici mája.

Akonáhle sú rastliny v raste relatívne stabilné, musíte koriander transplantovať individuálne vo vzdialenosti asi 10 až 15 centimetrov. Potom by ste mali mladé rastliny pravidelne zalievať, t. J. Udržiavať ich vždy mierne vlhké.

»Koriander rastlín v kvetináči:

Koriandr môžete tiež ľahko pestovať ako kvetinovú kultúru na balkóne a terase. Je vhodné pridať do zeme, ktorá je čo najživnejšia, trochu piesku. Použitý nočník by mal mať navyše drenážny systém, ktorý dobre odvádza vodu.

Správna starostlivosť o koriander

"Casting:

Dospelý koriander by sa mal udržiavať suchý, t.j. voda iba mierne, ak je to potrebné. Koriander netoleruje podmáčanie.

"Pleťou:

Počas sezóny by ste mali pravidelne odstraňovať burinu okolo koriandra a trochu uvoľniť pôdu. Hnojenie zvyčajne už nie je potrebné.

»Zbierajte semená:

V polovici júna koriander, ktorý dorastá do výšky asi 70 centimetrov, potom začne kvitnúť a jeho biele kvety vyzerajú veľmi pekne. A od augusta do septembra tvorí svoje semená, ktoré môžete zbierať nielen pre novú výsev, ale tiež zbierať ako korenie.

Tip:

Semená by ste mali zbierať čo najľahšie hnedé a nechať dozrieť na slnku. To vedie k nižším stratám úrody, pretože semená rýchlo zlyhávajú. Potom semená uložte do sucha.

Môžete však tiež zozbierať bylinu (listy) koriandra - podobne ako petržlen - a použiť ju optimálne, najmä v ázijských jedlách.