Dom a záhrada

Čistenie dlažobných kameňov - pokyny krok za krokom


Dlažobné kamene sú často vizitkou záhrady, preto by ste ich mali čistiť najmenej raz ročne. Tu je sprievodca.

Dlažobné kamene je potrebné z času na čas vyčistiť

Starostlivosť vyžaduje nielen trávnik, postele a jednotlivé rastliny. Starostlivosť o všetky záhradné dekorácie, záhradný nábytok a dokonca aj záhradné chodníky. Záhradné chodníky alebo dlažba sa môžu veľmi rýchlo zašpiniť a malé buriny sa šíria v malých prasklinách medzi kameňmi. A to vyzerá naozaj škaredo.

Jediný problém s celou vecou je, že to naozaj nie je ľahká práca. Nakoniec musíte spracovať kameň po kameni alebo štrk pomocou štrku a vyčistiť ich a odstrániť burinu. Túto prácu je však potrebné vykonať aj tak, aby vchod do záhrady alebo celá záhrada vyzerali dobre udržiavané.

Náš tip:

Ak pravidelne chodíte do práce a čistíte dlažobné kamene, od začiatku zabránite tvorbe silných nečistôt a burinám sa môže extrémne šíriť. Mech a trsy trávy v prasklinách, ako aj nevzhľadné škvrny na dlažbových kameňoch, nemajú žiadnu šancu.

Nasledujúce pokyny krok za krokom by vám teraz mali ukázať, ako najlepšie čistiť dlažobné kamene, bez ohľadu na to, či sú vyrobené z betónu alebo prírodného kameňa a ako sa burina, napr. Najlepšie je odstrániť z trhlín mach a chumáčiky tráv.

Čistenie dlažobných kameňov - pokyny krok za krokom

Krok 1 - odstráňte mach a burinu:

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dôkladné zametanie dlažbových kameňov a odstránenie machu a buriny z trhlín. Na odstránenie machu a buriny z trhlín v dlažbových kameňoch môžete použiť špeciálny nástroj, tzv. Škrabku na mach alebo škrabku na kĺby (dostupné od Amazonu). Prípadne môžete použiť vysokotlakový čistič na čistenie prasklín z kameňa ľahkým machovým poťahom. Chemické odstraňovače burín by sa mali používať iba vo výnimočných prípadoch.

Krok 2 - čistenie povrchu:

Početné vplyvy počasia a nečistoty v priebehu času zanechávajú na dlažbových kameňoch nevzhľadné značky. Preto musíte samozrejme čas od času vyčistiť povrch dlažby.

»Čistý betónový blok:

Na betónové bloky je najlepšie použiť sodovú vodu (sóda je k dispozícii v lekárňach). Toto musíte distribuovať rovnomerne na hornú časť kameňa pomocou metly alebo gumového sťahováka. Pokiaľ je to možné, povrch by ste mali očistiť za dobrého počasia, aby zmes soda-voda mohla fungovať najmenej 5 hodín a kamene optimálne zaschnúť. Toto je jediný spôsob, ako ho následne efektívne vyčistiť.

varovanie:
Zmes soda-voda sa nesmie dostať do očí (riziko postriekania), pretože to môže viesť k zraneniam.

»Čistý prírodný kameň:

Ak dlažobný kameň nie je konvenčný betónový blok, ale prírodný kameň (ako je žula, mramor, vápenec atď.), Mali by ste samozrejme použiť na čistenie povrchov špeciálny čistiaci prostriedok na prírodný kameň (napr. Dostupný od Amazonu). Pri čistení prírodných kameňov by zvyšky vody nikdy nemali zostať na povrchu a po vyčistení by ste mali povrch vždy znova a znova utesňovať.

Mimochodom, špecializované spoločnosti ponúkajú aj ošetrenie dlažby z prírodného kameňa, ktorá sa postupom času stala nevzhľadnou. Oblasti, na ktorých sa pracovalo, spravidla vyzerajú ako nové.

Krok 3 - špeciálne odstránenie škvŕn:

Na dlažbových kameňoch sa niekedy vytvárajú špeciálne škvrny, ktoré sa musia potom výslovne odstrániť. Patria sem vtáčie trusy, ktoré sa zvyčajne dajú ľahko odstrániť horúcou vodou a kefou.

Odstraňovanie olejových škvŕn je však o niečo zložitejšie. Ak sú ešte čerstvé, môžete ich zviazať pieskom (alternatívne môžete použiť aj podstielku pre mačky) a potom ich odstrániť mastnotou. Na druhej strane musíte najskôr skvapalniť staršie škvrny od oleja (napr. Terpentýnom), aby ste ich mohli naviazať a odstrániť.

Tip:

Prípadne môžete namiesto použitia tukového rozpúšťadla rozpustiť plôšku umývačky riadu aj v malom množstve vody. To tiež uľahčuje odstraňovanie škvŕn oleja.