Starostlivosť

Boj proti riasam v kúpalisku - 6 tipov


Prírodné kúpalisko nikdy nebude úplne zbavené rias. Mali by ste však bojovať proti riasam v kúpalisku. Tu je 6 tipov.

Kúpalisko nikdy nebude úplne zbavené rias

V čerstvo vytvorenom kúpalisku sa na začiatku dá očakávať zvýšená tvorba rias. Toto množstvo rias v rybníku sa však môže v priebehu rokov výrazne znížiť - ak vezmete do úvahy naše tipy. Riasy nikdy úplne nezmiznú, ale s našimi tipmi je možné znečistenie rias v jazierku na kúpanie minimalizovať natoľko, že na konci je to sotva viditeľné.

Kontrola rias v kúpalisku

Tip 1 - odstráňte živiny z jazierka na kúpanie:

V zásade by mal byť každý jazierko na kúpanie udržiavané na čo najnižšom obsahu živín, aby sa zabránilo rastu rias od nuly. Pretože riasy sú živé bytosti a živia sa všetkými živinami, ktoré im ponúkajú v kúpalisku.

Za týmto účelom by ste mali svoje kúpalisko rozdeliť na regeneračnú oblasť a oblasť na kúpanie, ktorú pohodlne vybavíte prírodným štrkovým filtrom v prechodovej oblasti - to umožňuje optimálne filtrovanie plávajúcich častíc. Samozrejme môžete použiť iný biologický filtračný systém vo svojom kúpalisku namiesto prírodného štrkového filtra.

Tip 2 - Veľkorysý tieň rybníka na kúpanie:

Svetlo a teplo zvyšujú tvorbu rias. Proti tomu pôsobí veľkorysé zatienenie, napr. prostredníctvom rozumnej výsadby lekien, trstinových rastlín a podobných rastlín.

Alebo môžete otvoriť plachtu v tieni na čiastočné zatienenie v horúcich dňoch. Stromy sa však neodporúčajú, pretože listy sa často dostávajú do rybníka na kúpanie a neúmyselne ich zásobujú živinami.

Tip 3 - Plavecký bazén pravidelne čistite:

Plavecký bazén by sa mal pravidelne čistiť aj bahnom, najmenej 2 až 3-krát ročne, av prípade potreby aj častejšie. Za týmto účelom si tiež môžete požičať vysokovýkonné kaly od špecializovaných predajcov.

Tip 4 - zasadte rybník správne:

V záhradnom centre je dnes k dispozícii množstvo rastlín, ktoré ľahko odstraňujú živiny z jazierka na kúpanie. Patrí medzi ne sumec, gaštan a bylina šťuka.

V tejto súvislosti musíte zabezpečiť, aby ste s rastlinami na kúpanie používali iba toľko hnojiva, ktoré je bez fosfátov, a aby sa usadili iba v regeneračnej oblasti rybníka. Pred vytvorením rybníka na kúpanie je najlepšie pripraviť plán, na ktorom zasadíte rastliny, na ktorých sa nachádza rybník.

Tip 5 - zabráňte praskaniu v jazierku na kúpanie:

Riasy sa radi usadzujú aj v tých najmenších prasklinách v kúpalisku, preto sa musíte postarať o to, aby ste sa prasklinám úplne vyhli (napr. V murovaných kameňoch) alebo častejšie vyčistili existujúce praskliny.

Tip 6 - používajte účinné mikroorganizmy:

Účinné mikroorganizmy (napríklad dostupné od Amazonu) biologickým spôsobom bojujú proti tvorbe rias v kúpalisku. Tento druh starostlivosti o rybník sa dá bez problémov použiť aj pri skladovaní rýb.

Odporúčaná literatúra:

»Vytvorte záhradný rybník - pokyny krok za krokom
»Vytvorte záhradný rybník s jazierkom - pokyny krok za krokom