Nápady a inšpirácia

Výroba kaše - ako sa to robí


Nemusíte kupovať rastlinné toniká. Môžete napr. tiež produkujú kostru a posilňujú rastliny s ňou. Pokyny a tipy tu.

Kostival je dobrá tonika rastlín

Bohužiaľ, veľa záhradkárov stále nie je oboznámených s kostolom hnoja, hoci je to veľmi dobrý rastlinný tonikum (hnojivý účinok), vďaka ktorému sú rastliny odolnejšie voči chorobám a škodcom. Je to predovšetkým kvôli ich cenným, ekologicky neškodným zložkám, ako sú draslík, fosfát, dusík a stopové prvky. Preto by ste si určite mali vytvoriť vlastnú kostru.

»Tip:

Kostival sa dá tiež ľahko kombinovať s žihľavou alebo dokonca zmiešať, čo dáva hnoji ďalší horčík a železo.

Pestovať alebo zbierať kostihoj?

Kostra obyčajná sa pestuje hlavne v mokradiach, preto sa často vyskytuje na brehoch rieky a dá sa v nej dokonca ľahko zbierať vo veľkých množstvách. Starostlivosť o kostolu je tiež veľmi jednoduchá, takže ju môžete ľahko pestovať na záhrade, ak ju chcete v budúcnosti častejšie používať.

»Tip:

Táto rastlina, ktorá kvitne jemne fialovo, sa dá pestovať na slnku av čiastočnom tieni, a dokonca sa darí na suchých pôdach.

Dajte si kostru

Krok 1:

Listy sú potrebné predovšetkým pre kostihoj, z ktorého musíte vytrhať asi 1 kilogram.

Krok 2:

Potom tieto listy zhruba nasekajte, vložte do plastovej nádoby a nalejte na ne 10 litrov dažďovej vody. Potom musíte pokrývať vatu vzduchotesnou bavlnenou handričkou (kvôli muchám a chrobákom).

Krok 3:

Teraz musíte miešať tekutinu z kostnej múčky iba raz denne, až kým nebude kvasená. Tento stav môžete spoznať vôňou alebo skutočnosťou, že tekutý hnoj už nepení.

»Tip:

Mimochodom, kostival možno tiež spracovať na olej, masti alebo krémy a použiť na vonkajšie použitie. Comfrey pomáha napr. na podliatiny, ischias a flebitídu.

Použite kostihoj dobre

Kostra by sa mala používať, len ak je zriedená vodou (1:10). Mali by ste však zavlažovať iba spodok rastliny a nikdy samotnú rastlinu, pretože ostrý tekutý hnoj by inak mohol poškodiť rastlinu.

Kostra obyčajná by sa mala používať najmä na rastliny s vysokou drenážou, napr Používajte paradajky alebo cukety. Hrobový hnoj môžete použiť aj ako druh tekutého hnojiva pre rastliny v kvetináči. Vďaka tomu sú rastliny odolnejšie a v kvetináčoch sa im darí oveľa lepšie.