Dom a záhrada

Rastlina ara - takto sa to robí

Rastlina ara - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tyčinka Arum, ktorá sa nachádza v Európe, sa často vyskytuje v prírode na okraji lesa. Ale aróma sa dá zasadiť aj na záhrade. Prečítajte si, ako na to.

Arum je veľmi toxické

Začiatkom jari vyzerajú jeho silné zelené listy veľmi nenápadne pred tým, ako v máji začnú kvitnúť na bielu. Na konci leta, okolo augusta, sa v aróme, známej ako rastlina krásy, rozvíja kôpka pekných bobúľ. Prvé zelené bobule sa na jeseň v tieni premieňajú na žiarivo červené bobule a na jeseň sa zase menia na oko. Najmä preto, že lístie úplne zmizne a v posteli zostávajú iba holé stonky s červenými plodmi.

Arum je veľmi toxické

V ľudovej reči sa Arum označuje aj ako ucho osla, koreň žalúdka alebo špenát. Dôvodom boli jeho liečivé bylinné vlastnosti, ktoré by však dnes mali používať iba odborníci.

Bohužiaľ, mnohí ľudia považujú vôňu kvetu na začiatku za trochu nepríjemnú. Hoci kvetina priťahuje nespočetné množstvo hmyzu, preto je známa aj ako pasca na muchy. Hneď ako je opelenie ukončené, aróma hmyz uvoľní a jeho nepríjemný zápach zmizne okamžite.

Varovanie:

Aróma je jednou z úplne jedovatých rastlín, a preto by sa nikdy nemala pestovať v záhradách, kde sa hrajú deti! Rastlina nie je klasifikovaná ako toxická iba pre človeka, ale aj pre zvieratá, ako sú psy, mačky, morčatá, králiky, vtáky atď.

Zasadnite arumu správne

Rastlinu, ktorá rastie medzi 15 a 50 centimetrov, je možné vysadiť kdekoľvek vo svetlých čiastkových tieňoch, dokonca aj pod listnatými stromami. Uprednostňuje mierne vlhké pôdy bohaté na živiny, ktoré by ste mali najlepšie obohatiť o čerstvý humus. Pri výsadbe by ste sa preto mali uistiť, že sa arum dotýkate iba rukavicami, pretože to u mnohých ľudí okamžite spôsobuje podráždenie pokožky.

Akonáhle ste vysadili rastlinu na záhrade, bude sa rozmnožovať sama o sebe, čo zabezpečí krásnu prírodnú podívanú rok čo rok. Ak to však nechcete, môžete samozrejme zastaviť nárast arumy prielomom.

Udržujte Arum

Aróma nevyžaduje počas sezóny žiadnu osobitnú starostlivosť. Mali by ste ju zalievať minimálne vo veľmi horúcich dňoch. Od augusta môže byť zavlažovanie dokonca vynechané, pretože aróma sa potom zmení na druh letargia ide. Hnojenie v zásade nie je potrebné.