Nápady a inšpirácia

Čistenie škriatkov - ako sa to robí


Rovnako ako v dome, musí byť výzdoba v záhrade čas od času vyčistená. Tu je príspevok o tom, ako vyčistiť záhradné škriatkovia.

Nie každý má rád záhradné škriatkovia

Záhradné škriatkovia v našich záhradách v posledných rokoch určite dosiahli kultový stav. Aj keď nie sú pre každého, poteší nás krásnym pohľadom v susednej záhrade. Mimochodom, záhradný trpaslík je čisto nemecký vynález a bol prvýkrát ponúkaný širokej verejnosti na lipskom veľtrhu pred viac ako sto rokmi.

Existujú rôzne záhradné škriatkovia

Malí chlapci sa musia samozrejme pravidelne čistiť, aby svojim majiteľom poskytovali veľa zábavy. Pokiaľ ide o údržbu, je potrebné rozlišovať, či ide o tradične vyrobený terakotový záhradný trpaslík alebo omnoho lacnejší a nerozbitnejší plastový záhradný trpaslík. Záhradné škriatkovia vyrobené zo sadry sa tiež zriedka ponúkajú v špecializovaných predajniach, čo sa však neodporúča, pretože nie sú odolné voči poveternostným vplyvom a rýchlo sa rozbijú.

Musíte tiež poznamenať, že záhradné škriatkovia zvyčajne nie sú odolné voči zimným vplyvom a musia sa každý rok koncom jesene premiestniť do miestnosti bez mrazu. A to je ideálny čas na dôkladné vyčistenie jednotlivých trpaslíkov. Inak by ste mali urobiť nejaké čistenie pred nastavením záhradných trpaslíkov.

Správne vyčistite škriatkov záhrady

»Čistý glazovaný terakotový trpaslík:

Záhradné škriatkovia vyrobené z pálenej hliny si vyžadujú väčšiu údržbu. Zvyčajne sa však javia prirodzenejšie, aj keď boli umelecky maľované (spravidla ručne).

Glazúrované hlinené trpaslíky s vypálenou hlinou glazúrou sú ideálne na čistenie. Na čistenie by ste mali poskytnúť vedro s vodou, do ktorého vložíte trochu obyčajnej umývacej kvapaliny. S týmto lúhom a špongiou môžete potom oslobodiť trpaslíkov nečistôt a zelenín. Nakoniec opláchnite vodou a nechajte trpaslíkov vyschnúť na vzduchu.

»Čistenie prírodných terakotových trpaslíkov:

Prírodných terakotových trpaslíkov by ste však mali namočiť niekoľko hodín. Na tento účel pripravte vedro naplnené vodou. Pridajte pomarančovú esenciu a trochu kyseliny citrónovej. Po namočení trpaslíkov vyčistite jemnou kefou a potom ich uschnite na slnku.

Tip:

Teraz sú tiež k dispozícii špeciálne terakotové impregnácie (napr. V Amazone). Najlepšie je zaobchádzať s malými trpaslíkmi takou impregnáciou na jar po dôkladnom vyčistení.

»Čistý plastový trpaslík:

Údržba plastového trpaslíka je určite omnoho jednoduchšia, najmä preto, že na hladkom povrchu sa zriedka tvorí verdigris a podľa bežného spôsobu umývania v umývačke riadu je možné aj čistenie.

Menej dobre spracované plastové trpaslíky, takzvané lacné výrobky, môžu byť namočené v mydlovej vode, opláchnuté mäkkou handričkou a potom opláchnuté konvicou. Nakoniec nechajte všetkých trpaslíkov na vzduchu alebo v suchu bavlnenou handrou.