Inštrukcia

Osvetlenie záhrady - 6 nápadov pre krásne svetelné efekty


Ak ste na svoju záhradu hrdí, chcete, aby v tme vyzerala dobre. Tu je 6 nápadov, ako dokonale osvetľovať vašu záhradu a dať ju do centra pozornosti.

Rozprávkové svetlá vytvárajú romantickú náladu

Tvrdo pracujúci záhradníci vedia, že ideálne podmienky pretrvávajú iba v lete, aby bolo možné riadne predstaviť dokončenú prácu. Záhrada vytvára určité množstvo tieňov a odhaľuje malé, ale jemné detaily, ktoré zabezpečujú individualitu a vytvárajú domácky pocit.

Prečo by sme však mali čakať na leto len na tieto podmienky a zimu prefúknuť, keď správne osvetlenie funguje aj v menej jasných obdobiach? Ukážeme vám, ako môžete na vašej záhrade usporiadať mnohé oblasti jednoduchými prostriedkami a cielenými inštaláciami.

Zručne fáze záhrady

Svetlo plní dôležitú funkciu v záhrade, pretože rovnako ako v malých obývacích izbách je možné vytvoriť určité pútadlá a miestnosť sa dá oveľa lepšie využívať. Toto je obzvlášť príjemné, keď sú materiály čo najprirodzenejšie, pretože sa javia ako prirodzené dokonca aj v zime a nie sú považované iba za nevyhovujúce. Tu je niekoľko nápadov, ako osvetliť určité oblasti svetlom.

Idea č. 1 - osvetľujte terasu:

Použitie zapustených bodových reflektorov má zmysel pre terasu, pretože tieto môžu osvetľovať okolité rastliny a najmä stromy s nízkou intenzitou, a tak zabrániť svetelám, ktoré sa javia príliš selektívne. Je dôležité, aby ste pracovali s pevnými a flexibilnými inštaláciami podľa účelu každej oblasti.

Na terase vedľa domu je niekoľko trvalo nainštalovaných nástenných svietidiel, ktoré poskytujú svetlo, napríklad polica alebo skrinka - potom si môžete na záhradný večierok ubytovať nápoje alebo malé pokrmy, ktoré každý hneď nájde.

Idea č. 2 - osvetľujte záhradné chodníky:

Vzhľadom na rozšíriteľnosť terasy sa oplatí používať flexibilné svetlá. S malými podlahovými svetlami môžete ozdobiť záhradné chodníky a predovšetkým zariadiť trávnik, aby dal ďalšie stoly a stoličky. Na tento účel odporúčame napr. Solárne žiarovky alebo ľahké kamene.

Idea č. 3 - Používajte žiarovky so zmenami farby:

Namiesto nevzhľadných kvetináčov alebo podobných kvetín sa spoliehate na prirodzenú silu svetla a prostredníctvom farebných zmien môžete tiež vytvoriť dobrú náladu. Na webových stránkach ako www.discount24.de nájdete niekoľko týchto svetiel v príslušnej kategórii a vzorové obrázky ako ďalšiu inšpiráciu.

Idea č. 4 - záhradné postele vybavte mesačnými svetlami:

Aby vaše záhradné postele prichádzali aj do tmy, mali by ste ich najlepšie vybaviť mesačnými svetlami. Často sa ponúkajú vo farbách matného skla, vďaka čomu je osvetlenie kvetov dosť teplé.

Idea č. 5 - osvetlite záhradné jazierko / bazén:

Ak máte bazén alebo väčší rybník, môžete vytvoriť priestor pre lavičky alebo pohodlné plážové stoličky pomocou smerových svetiel, ktoré by sa mali vždy inštalovať v smere pohľadu.

Mimochodom:

Práve spomínané mesačné svetlá sú už k dispozícii pre bazény a záhradné jazierka. S týmito plávajúcimi prvkami vytvoríte vo svojej záhrade skutočný pútavý prostriedok.

Idea č. 6 - použitie rozprávkových svetiel pre stromy:

Stromy môžu byť zvlášť dobre osvetlené rozprávkovými svetlami. Vyzerajú obzvlášť krásne, keď ich obopínate okolo vetiev, čo im dáva pocit na tvar stromu.

Inštaláciu žiaroviek naplánujte správne

Nie každý typ žiarovky je rovnako vhodný na použitie v záhrade, preto by ste mali pred začatím inštalácie žiaroviek vypracovať plán. Ktoré oblasti majú byť osvetlené a predovšetkým ako (s pevnými alebo flexibilnými inštaláciami)? Môžete použiť existujúce živé ploty alebo rastliny na navrhnutie cesty alebo musíte pracovať s viacerými svetlami? Zaujímavé sú aj pohyblivé lustre, ktoré sa nezdajú také rigidné a povzbudzujú hostí k zmene umiestnenia.

Pri plánovaní je tiež dôležité mať na pamäti, že osvetlenie záhrady nesmie rušiť susedov. Najlepšie je preto vždy pracovať s mäkkým svetlom, ktoré pokiaľ možno nesvieti na vášho suseda.