Záhradné tipy

Pestovanie húb - takto sa to robí


Vedeli ste, že huby môžete pestovať po celý rok? Zistite tu, ako to funguje a čo musíte zvážiť.

Huby si môžete pestovať aj sami

Skvelá vec je, že domáce huby zvyčajne neobsahujú znečisťujúce látky, čo zaručuje bezstarostné potešenie, ktoré môžete dosiahnuť s minimálnym úsilím. V lete to nie je takmer žiadny mozog av zime potrebujete iba miestnosť bez mrazu alebo skleník. Môžete tak pestovať a užívať si vynikajúce biele a hnedé huby po celý rok.

»Tip:

A dokonca môžete pestovať huby na terase a balkóne, najmä preto, že malé pestovateľské nádoby zaberajú málo miesta.

Huby patria medzi zeleniny bohatú na vitamíny s nízkym obsahom kalórií, ktoré je možné konzumovať surové aj varené. Takže nielen chutia chutne, ale nepoškodzujú ani postavu.

»Tip:

Dajte huby sladké a kyslé. Chutí to naozaj skvele a je to skvelý domáci darček zo záhrady.

Pestovanie húb

Na pestovanie húb sa odporúča použiť tzv. Hotovú plodinu, ktorú môžete získať z dobre zásobených záhradníckych obchodov. Vo väčšine prípadov sú tieto plodiny pripravené na použitie sprevádzané pokynmi, vďaka ktorým je každé pestovanie húb úplne dokonalé. Pri nákupe by ste však mali venovať pozornosť výrobcovi a pôvodu kultúry. Najlepšie je vždy hľadať pečať schválenia.

Na pestovanie húb potom potrebujete prekryvnú pestovateľskú misku, v ktorej môžete rozprestrieť hotovú kultúru (substrát). Potom substrát znovu jemne prikryte rastúcou zeminou a rovnomerne navlhčite striekacou fľašou. Nakoniec položte veko na misku a nechajte huby prosperovať pri teplotách okolo 15 až 20 stupňov.

»Tip:

Ak nemáte pestovateľskú misku vyrobenú z plastu, môžete ako alternatívu samozrejme použiť aj drevenú krabicu. Musíte ich iba vyrovnať fóliou, naplniť ich rovnomerne podkladom a pôdou a prikryť ich priehľadnou fóliou.

Starostlivosť o huby správne

Pri pestovaní húb by ste vždy mali udržiavať pôdu rovnomerne vlhkú. Na tento účel môžete napr. navlhčite striekacou fľašou. Následne by ste mali čo najskôr zakryť pestovanie húb.

Akonáhle hríbové hlavy vyrastú zo zeme (od výšky asi 2 centimetre), musíte odstrániť veko tak, aby huby čerstvý Vzduch môže naďalej prosperovať. Potom môžete nožom rezať a pripravovať huby v požadovanej veľkosti. Môžu sa uchovávať v chladničke maximálne 5 dní.

Mimochodom:

S pripravenou kultúrou môžete zvyčajne zbierať čerstvé huby štyri mesiace predtým, ako ich budete musieť nahradiť novým substrátom. Pri výmene musíte plastovú plochu vždy dôkladne vyčistiť.