Nápady a inšpirácia

Výsadba a udržiavanie alstroemérií - takto sa to robí

Výsadba a udržiavanie alstroemérií - takto sa to robíWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Alstroemeria je jemná, takmer exotická kvetina, ktorá v záhrade vyzerá veľmi vznešene. Prečítajte si, ako si môžete vysadiť kosatcov.

Alstroemeria vyzerá vznešene

Alstroemeria, ktorá v skutočnosti pochádza zo subtropov, je určite jedným z najpopulárnejších druhov záhradnej ľalie. Najmä preto, že v našich zemepisných šírkach rastie veľmi dobre a je k dispozícii v mnohých jasných kvetinových farbách zo záhradníckych obchodov - väčšinou dokonca viacfarebných. Alstroemeria je tiež ideálna ako rezaná kvetina a má mimoriadne dekoratívny účinok v sklenených vázach.

Tip:

Ak chcete okoreniť pomerne jednoduchú kyticu kvetov, vložte medzi ne pár alstroemérií. Kytica teda vyzerá oveľa vznešenejšie.

Pestujte alstroemériu

Alstroemériu môžete zasadiť ako trvalka, ktorá môže dosiahnuť výšku medzi 50 a 100 centimetrov. Trvalý tvar sa dá dosiahnuť vysadením najmenej 3 až 5 samostatných ľalií v skupine vzdialenej približne 20 centimetrov od záhradného lôžka.

Tip:

Alstroemeria sa môže pestovať na semenách na slnečnej parapete od marca.

Pri výsadbe by ste sa preto mali uistiť, že pre túto filigránovú letnú kvetinu vyberiete mierne slnečné a vetrom chránené miesto. Preto je priepustná pôda bohatá na živiny jednoznačne najlepšou voľbou. Mali by ste ho obohatiť o humus v správnom čase pred vysadením alstroemérie. Mimochodom, môžete tiež zasadiť alstroemériu v kvetináčoch.

Správne sa starajte o alstroemériu

"Zima:

Alstroemeria sú iba čiastočne odolné a musia byť zimované v miestnosti bez mrazu alebo dobre chránené na otvorenom priestranstve. Medzitým špecializovaný obchod ponúka odolné odrody.

Tip:

Vykopajte odnože koncom jesene a hibernácie ich usaďte vo vlhkej zemi v miestnosti bez mrazu (manipulujte ako s dahliami). Po ľadových svätých ich môžete priviesť späť von. Rastliny v otvorenom poli môžete tiež dobre obaľovať slamkou a dodatočne ich zakryť jutovou handričkou (navážte ju kameňmi).

"Hnojenie:

Pri pestovaní a rozkvetu - kvety Alstroemeria každoročne od júna do októbra - potrebujete tiež pravidelné hnojivá, ktoré môžete pomocou zavlažovacej vody vydávať každé dva týždne.

"Casting:

Musíte prispôsobiť množstvo zavlažovacej vody aktuálnej poveternostnej situácii a tiež by ste sa mali vyvarovať zamokrenia okolo rastliny. Pôda tiež nesmie stvrdnúť. Ak je to potrebné, musíte pravidelne uvoľňovať zeminu pomocou hrable.

»Zvýšenie:

Akonáhle sa alstroeméria vyvinula v nádherné rastliny, môžete ich ľahko znásobiť rozdelením podzemkov na jar.