Inštrukcia

Paradajky praskajú - príčiny a tipy, ako sa im vyhnúť


Problém s paradajkami opakovane vzniká, že ich pokožka praskne krátko pred zberom. Čítajte tu, prečo paradajky praskli a ako im môžete zabrániť.

Zhluku možno zabrániť

Niekedy tento problém závisí od odrody (tip na čítanie: Zaujímavé fakty o odrodách paradajok), niekedy tiež závisí od počasia. V zásade by ste sa mali pred jedlom vždy dôkladne pozrieť na prasknuté paradajky, pretože praskliny môžu spôsobiť usadenie škodlivých baktérií, ktoré môžu spôsobiť hnilobu. Takéto paradajky sú samozrejme nepožívateľné. V opačnom prípade môžete použiť praskané paradajky rozumne.

Tu je však príčina rozdelených paradajok a spôsob, ako im zabrániť, aby sa roztrhli.

Príčiny a tipy proti roztrhnutiu paradajok

»Kruhové ploché trhliny:

Kruhové ploché praskliny v paradajkovej koži sú väčšinou spôsobené príliš veľkým slnečným žiarením. V takýchto prípadoch bolo z rajčiaka často odstránených príliš veľa listov. Môžete to napraviť tým, že paradajky zatienite trochu na vysokú teplotu. Týmto spôsobom je často možné zabrániť korku paradajok.

»Veľa malých trhlín:

Mnoho malých trhlín je často spôsobených príliš vlhkými paradajkami a príliš rýchlym vystavením priamemu teplu. Ak to bolo spôsobené ľudským zavlažovaním, nezabudnite zaliať paradajky iba skoro ráno alebo iba večer. Je dôležité, aby ste paradajky nikdy nezalievali zhora, ale iba stonku rastliny.

Tip:

Proti letným lejakom si môžete postaviť strechu alebo použiť takzvaný dom z paradajok.

»Rovné hlboké trhliny:

Najmä hlboké praskliny, ktoré sa často vyskytujú v kruhu, možno pripísať výrazným teplotným výkyvom. Rastliny nachádzajú ochranu pod záhradným rúnom, napr. počas chladných nočných hodín na konci sezóny paradajok.

Tip:

Zároveň by ste mali paradajky v prípade silných výkyvov teplôt zalievať iba mierne.

»Trhliny v tvare hviezdy:

Praskliny v tvare hviezdy často idú ruka v ruke so širokou škálou živín (napr. Ak ste rastliny príliš hnojili). Takéto praskliny sa však často vyskytujú, ak paradajky príliš nepravidelne zalievate. Paradajky však tiež reagujú na predĺženú suchosť striedajúc sa so silnou vlhkosťou praskaním povrchu pokožky.

Mimochodom:

Roky pozorovaní špecializovaných škôlok viedli k výsledku, že najmä skleníkové paradajky sú oveľa menej postihnuté trhlinami. Je to predovšetkým kvôli prevládajúcim jednotným klimatickým podmienkam.