Výzdoba

Výsadba a starostlivosť o ružový oblúk - takto sa to robí


V záhrade bol ružový oblúk vždy zvláštnym pútavým zdrojom, preto vám vysvetlíme, ako vysádzať a ošetrovať ružový oblúk.

Pohľad na ružový oblúk upúta nielen romantikov. Je to jednoducho atmosférický pútač, ktorý zvlášť výhodným spôsobom vynáša kvety jemných ruží. Ružové oblúky majú okrem toho aj praktické funkcie. Môžete vytvoriť atmosférický vstup do záhrady alebo ohraničiť určité oblasti. Napríklad vytvorte romantické posedenie v tieni ružového oblúka alebo označte prechod z úžitkovej záhrady do okrasnej záhrady hravým ružovým oblúkom. Ukážeme vám, ktoré rastliny sú vhodné pre ružový oblúk a ako sa o ne starať.

Vyberte správne miesto

Ak plánujete kúpiť ružový oblúk, mali by ste najprv premýšľať o účele ružového oblúka vo vašej záhrade. Plánujete oblúk ako vstup do záhrady alebo ho chcete použiť ako delič miestnosti na vizuálne ohraničenie určitých záhradných plôch? Nie je to len otázka samotného miesta, ale musíte tiež brať ohľad na rastliny, ktoré sa tam neskôr budú bohato šíriť. Preto nemá zmysel umiestňovať oblúk ruží do tmavého a tienistého rohu záhrady, pretože ruže vyžadujú slnečné miesto.

Ktoré ruže sú vhodné na pestovanie?

Na výsadbu ružového oblúka by ste mali zvoliť lezecké ruže. Tieto sú komerčne dostupné v širokej škále farieb. Je tiež možné kombinovať niekoľko farieb navzájom, čo je zvlášť atraktívne. Kríky ruží s dlhšími výhonkami sú vhodné aj na pestovanie.

Prehľad niektorých pekných odrôd:

1 z 5 Lezecká ruža Penny Lane má biele, jemne voňavé kvety a zaisťuje nostalgiu vo vašej záhrade. Bohatá zelená listová farba ponúka pekný kontrast k kvetom šampanského. Kvety môžu dosiahnuť priemer viac ako desať centimetrov a jemnú vôňu môžete počuť obzvlášť intenzívne na slnečnom mieste. Dvojité tmavo červené kvety tejto lezeckej ruže Florentina ponúkajú pekný kontrast k bielym odrodám. Doba kvitnutia trvá od júna do septembra. Toto novšie plemeno ponúka svieže zelené listy a trvalé a husté kvety. Florentina môže byť tiež vysadená na stene alebo držaná v vedre. Zlatá žltá kvitnúca lezecká ružová fasáda je tiež veľmi vhodná pre ružový oblúk. Rastlina sa vyznačuje silným a vzpriameným rastom. Husté kvety šíria intenzívnu vôňu a pôsobia jemným tvarom vlny. Lezecká ruža Harlekýn je mnohostranná. Krémovo biele kvety majú červený okraj. Ruža je zvlášť vhodná pre romantické a hravé ružové oblúky. Rastliny rastú rýchlo a huňaté. Intenzívna divoká ružová vôňa sa považuje za obzvlášť príjemnú. Romantici si zamilujú túto ružovú kvitnúcu lezeckú ružu Giardina. Dvojité kvety dosahujú pôsobivú veľkosť a kvitnú celé leto. Sladká vôňa je vo vzduchu, najmä v slnečných dňoch. Táto ruža rastie hustá a nevädne. Táto ruža je tiež vhodná pre veľké oblúky ruží, pretože môže dorásť do výšky viac ako tri metre.

Výsadba ružových oblúkov - krok za krokom

Pred výsadbou by ste mali pôdu primerane pripraviť. Pôda by sa nemala zbavovať len buriny, koreňov a kameňov, mala by sa podľa toho obohatiť. Ak zmiešate pôdu s humusom, ruže dostávajú od začiatku účinné dlhodobé hnojivo, ktoré podporuje zdravý rast.

Ak sú ruže vysadené vo vzdialenosti pol metra od spodnej časti ružového oblúka, môžu lepšie rásť a korene majú dostatok priestoru na rozšírenie. Na každej strane ružového oblúka je umiestnený najmenej jeden ružový krík. Pre väčšie ružové oblúky môžete do pôdy vysadiť aj dve rastliny na každú stranu. Tu si tiež všimnite vzdialenosť pol metra.

Ak ste použili ružové kríky a pokryli ste pôdu pôdou, výhonky by sa mali viesť k ružovému oblúku. Výhonky sú priviazané k ružovému oblúku lykom alebo tenkým záhradným drôtom.

Tip: Najlepšie časy na výsadbu ružového oblúka sú koncom leta a jesene.

Tipy na starostlivosť o lezenie ruží

Polievanie a hnojenie

Prvých pár dní po výsadbe je obzvlášť dôležité. Ruže potrebujú dostatok vody na rýchle zakorenenie. Vo zvlášť horúcich dňoch môže byť potrebné viacnásobné zalievanie. Je lepšie vodu častejšie a mierne zalievať namiesto špongie v ružiach a pravdepodobne spôsobovať zamokrenie, ktoré rastliny nemôžu tolerovať.

Tip: Nepolievajte ruže v horúcom poludňajšom horúčave a nelejte sa priamo na listy.

Počas fázy rastu na jar (marec až jún) by ste mali leziacim ružiam dodávať špeciálne ružové hnojivo. Kvapalné hnojivo sa jednoducho pridá do zavlažovacej vody a ľahko sa dávkuje.

Lezecké ruže sa prelínajú

Aby ruže mohli vyliezť na prove, musíte trochu pomôcť. Jednotlivé výhonky sú opletené okolo ružového oblúka. Malé svorky vyrobené z plastu poskytujú lepšiu priľnavosť na ružovom oblúku ako alternatívu k šnúre alebo drôtu.

Rezané lezecké ruže

Na jar sa lezú ruže. Ročné výhonky by sa mali ponechať na rastline, pretože z nich vychádzajú nové kvetenstvo. Zostávajúce výhonky je možné odstrániť blízko zeme. Potom rastliny vyklíčia čerstvé a rovnomerne rastú.

Aby ste ľahšie odstránili výhonky z ružového oblúka, mali by ste počkať niekoľko dní po reze. Odstránené výhonky časom zhnednú a dajú sa zreteľnejšie a lepšie odstrániť zo zvyšku ružovej kríky.

Aby ste sa mohli tešiť na svieži kvet, musí sa vyblednutý pravidelne odstraňovať. Staré výhonky a uschnuté kvety často blokujú spôsob čerstvých výhonkov.

Zimné lezecké ruže

Väčšina lezúcich ruží je odolná len v obmedzenej miere. Hobby záhradník by mal na jeseň veľkorysým spôsobom zbierať ruže. K ružovému oblúku je možné pripojiť aj záhradné rúno. Potom mráz nemôže dosiahnuť korene a spôsobiť poškodenie.

Nemusí to byť vždy ruža

Aj keď každý hovorí o ružovom oblúku, možno budete chcieť ružový oblúk, ale nechcete byť pestovateľom ruží. To je tiež možné bez problémov, pretože existujú aj iné alternatívy, ktoré sú vhodné aj pre výsadbu.

Prehľad niektorých alternatívnych výsadieb

rastlinavýškašpeciálne funkcie
brečtando 20 metrov
 • vždyzelená ozdoba
 • mierne zalievanie
 • Hnojenie od jesene do jari
Schildknöterichdo 15 metrov
 • rýchlo rastie
 • dobre sa hodí pre veľké oblúky ruží
Divoké vínodo 20 metrov
 • rýchlo rastie
 • dekoratívne sfarbenie listov
 • je potrebné pravidelné rezanie
pipevinedo 10 metrov
 • atraktívne listy
 • rýchly rast
 • varovanie: Giftpflanze