Inštrukcia

Knotweed na záhrade - kliatba alebo požehnanie?


Uzolka v záhrade môže byť prekliatím aj požehnaním. Takto môžete rezať a odstraňovať krídlatku.

Knotweed sa reprodukuje veľmi rýchlo

Robustná vetvička je vynikajúca lezecká rastlina, s ktorou je možné veľmi rýchlo vysádzať veľké plochy - pretože počas fázy rastu rastie vetvička až 30 centimetrov za deň. Z tohto dôvodu sa často vysádzajú na okraji verejnej cesty, aby sa zelené steny zalesnili.

Žaluď sa bohužiaľ často šíri natoľko, že vytlačí iné domáce rastliny a ťažko sa s ňou dá skrotiť. Potom sa od júla do septembra stáva problémom krásna zelená kvitnúca zeleň. Najmä preto, že hlboký koreň (až 2 metre hlboký) sa nedá ľahko odstrániť. Napríklad táto lezecká rastlina môže spôsobiť veľké škody na stromoch.

Takže sa musíte sami rozhodnúť, či chcete z kvetov odstrániť kvetináč alebo či sa o ňu správne starajte a udržujte rast pod kontrolou. Obe možnosti sú podrobnejšie vysvetlené.

Vystrihnite chaluhu

Od prvých mrazivých dní stráca zimolez žltý alebo zelený listoví a zanecháva iba holú vetvu. Predtým, ako príde na jar, vytvorí nové listy, mali by ste ich odvahou odrezať. Ideálny čas je február až marec. Potom by ste mali použiť nožnice na prerezanie, aby ste znížili chrobáka.

Potom je dôležité, aby ste si nastavili pomôcky na lezenie pre riadený rast uzlovcov. Musia však byť obzvlášť stabilné, pretože uzol je pomerne silná liána.

Odstráňte krídlatku

S chemickými herbicídmi môžete samozrejme uzlíkovec efektívne uzlovať. Toto opatrenie má však tú nevýhodu, že ekológia okolo rastliny je tiež mimo rovnováhy. V zásade existujú len dva spôsoby, ako odstrániť krídlatku:

»Vykopajte záhradu:

Koreňový systém krídlatiek sa často rozvetvoval pod zemou. Na úplné odstránenie rastliny musíte preto úplne vykopať svoju záhradu.

»Horúca vodná para:

Ďalším spôsobom, ako ho odstrániť, je bojovať proti krídlatke (najmä koreňom) horúcou parou. Živé veci, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti rastliny, sú však tiež poškodené alebo dokonca usmrtené.

Dôležité:

Potom by ste nikdy nemali odstraňovať odstránené časti rastlín z kompostu, pretože by sa mohli znova skončiť v záhrade a znovu sa šíriť.