Ponúk

Modré zrno: Zloženie a dávkovanie výživného hnojiva je podrobne vysvetlené

Modré zrno: Zloženie a dávkovanie výživného hnojiva je podrobne vysvetlené


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Modré zrno je umelé hnojivo, ktoré je medzi hobby záhradníkmi veľmi kontroverzné. Ak ju chcete používať na záhrade, venujte pozornosť zloženiu.

Takmer každý záhradník už prišiel do kontaktu s modrým zrnom. Zatiaľ čo niektorí sa už viac nechcú obísť bez viaczložkových hnojív, iné tvrdia o jej účinnosti, najmä pokiaľ ide o exotické druhy, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Faktom je, že väčšina rastlín a rastlín sa musí oplodniť, aby mohli prekvitať alebo mať bohatú úrodu. Bez dodatočného hnojenia sa to dá urobiť iba vtedy, ak je pôda bohatá na živiny. V opačnom prípade musí hobby záhradník pomôcť, či už sa v komerčnom záhradníctve často používa hnojivo s modrou farbou.

Hnojivo s modrým zrnom - čo to vlastne je?

Modré zrno je chemicky vyrobené kompletné hnojivo (tip na čítanie: História hnojív), ktoré je komerčne dostupné vo forme granúl alebo v tekutej forme. Granulát sa používa najčastejšie, malé guľôčky sú zafarbené modrou farbou, preto názov produktu.

Aplikácia modrého zrna na záhrade

Keďže hnojivo s modrou farbou (krátko s modrou farbou) je univerzálne hnojivo, môže sa používať pre všetky záhradné a kontajnerové rastliny. Teoreticky sa modré zrno môže používať aj na starostlivosť o trávnik, je tu však potrebná mimoriadna starostlivosť. Ak sa rozmetá príliš veľa hnojiva, trávnik „horí“! Ak sú rastliny hnojené modrým zrnom, uistite sa, že žiadne hnoj hromady tvoriť. V prípade predávkovania sa môže rastlina poškodiť až ku koreňom. Modré zrno by sa malo používať striedmo, menej prostriedkov tu viac (pozorne si prečítajte pokyny výrobcu).

Kvapalné modré zrno hnojivo sa vždy „riedi“ vodou. Zmiešavací pomer je uvedený na fľaši. Či už v granulách alebo v tekutej forme, hnojenie sa uskutočňuje od marca do októbra. Ideálny čas je však jar (marec až máj), pretože teploty ešte nie sú také vysoké a častejšie prší.

Zloženie modrých zŕn

Modré zrno je viaczložkové hnojivo, pretože pozostáva z niekoľkých hlavných výživových prvkov. Presné zloženie sa líši v závislosti od výrobcu. V odborných kruhoch sa modré zrno označuje tiež ako hnojivo NPK (N pre dusík, P pre fosfor, K pre draslík) kvôli jeho zložkám. V závislosti od výrobcu obsahuje modré zrno stále stopové prvky, ktoré podporujú rast rastlín.

Plné hnojivo 12/12/17 + 2 - čo to znamená?

Vyššie uvedená kombinácia je v podstate štandardným zložením modrého zrna. To znamená:

  • Dusík 12% (dusičnanový dusík a amónny dusík)
  • Fosfát 12% (rozpustný vo vode)
  • Draslík 17%
  • Horčík 2%

V súčasnosti existuje na trhu veľa rôznych kompozícií, napríklad sú možné kombinácie ako 14 + 7 + 17 + 2 alebo 21 + 5 + 10 (+ 3 + 6). Ten obsahuje síru, ako aj horčík. Mimochodom, modré obilné hnojivo No Name je k dispozícii približne za jedno euro za kilogram. Pri značkových výrobkoch sa musíte hlbšie kopať do vrecka.

Modré zrno: toxické alebo nie?

Faktom je, že modré zrno je umelé hnojivo, a preto ho nemožno porovnávať s kompostom. Ak chcete záhradu používať iba ekologicky, modré zrno tam nemá miesto. Podobne by ste nemali oplodňovať modrým zrnom, ak sa deti hrajú na záhrade alebo ak tam voľne žijú domáce zvieratá.

Modré zrno vďaka svojmu zloženiu zaručuje vysoký výnos zeleniny. Ak teda chcete pozbierať bohatú plodinu, ste vítaní použiť toto kompletné hnojivo. Modré zrno preto prispieva k rastu rastlín, využíva pôdu pomerne málo. Ak hnojíte príliš veľa a príliš často modrým zrnom, môže sa dokonca stať, že pôda je úplne presýtená draslíkom a fosfátom.

➤ Pozor: Modré zrno by sa nemalo zamieňať s podobným slimačím zrnom. Okrem toho by ste nikdy nemali používať hnojivo s modrou farbou v ekologickej záhrade.

Ako sa šíri modré zrno?

Granule s modrým zrnom sa nanášajú (vyhodia) ručne. Určite by ste mali nosiť rukavice.

  • Pri hnojení rastlín by ste sa mali uistiť, že pôda je čo najsuchšia. Po hnojení však musíte príslušné oblasti dobre zalievať. To isté platí pre trávniky.
  • Ak chcete hnojiť črepníkové rastliny modrým zrnom, je najlepšie použiť kvapalnú verziu alebo rozpustiť granule vo vode.
  • Modré zrno sa nesmie dostať do rúk detí! Dbajte na to, aby vaši miláčikovia nepili z táckov s hnojenými rastlinami!

Intenzita dávky

Intenzita dávkovania prirodzene závisí od individuálnych potrieb rastliny (napr. Rastové fázy na jar, tvorba ovocia na začiatku leta atď.). Zvyčajne však postačuje, aby sa guľôčky jemne posypali pôdou rastlín.

➤ Tip:

Ak chcete používať čerstvé rastliny v posteli na jar alebo na jeseň, môžete hnojiť pôdu modrým zrnom najmenej dva alebo ešte lepšie štyri týždne vopred. Po odpočinkovej fáze môžete rastliny použiť vo veľmi bohatej pôde.
Namiesto modrého zrna odporúčame začleniť hobliny z rohov do výsadbového otvoru ako zdroj živín.