Ponúk

Podsadby v záhrade - výber rastlín a tipy na pestovanie


Pôda pod vysokými rastlinami zvyčajne vyzerá holá. Tam by ste mali premýšľať o podvozku. Tu nájdete výber rastlín a tipy na pestovanie.

Spodky rastlín robia veľa vecí

Najmä pod stromami, živými plotmi, veľkými kríkmi a tiež vysokými rastlinami nie je pôda vždy tak krásna alebo holá. Ak však zasadíte pôdu pod ňu, môžete ju vizuálne vylepšiť. Vyzerá pekne a tiež vám bráni v tom, aby ste v určitom okamihu videli korene, zaplavovali tieňované oblasti a tvorili nevzhľadné buriny.

V zásade by ste mali vedieť, že výsadba plochých koreňových rastlín (ako sú lieskové orechy, brezy atď.) Je ťažšia ako pri hlbokých koreňoch. Výsadba rastlín s plochými koreňmi je však možná, čo znamená pre hostiteľskú rastlinu viac vlhkosti.

Malý výber rastlín

Predovšetkým sú na pestovanie podsadou veľmi vhodné tiene a robustné rastliny. Rôznorodosť rastlín, ktoré sú teraz k dispozícii v špecializovaných predajniach, zaručuje ešte väčší priestor na vytvorenie pekného usporiadania medzi jednotlivými rastlinami. V závislosti od povahy pôdy a hostiteľskej rastliny sú k dispozícii tieto druhy rastlín:

  • V tieni šíriacich sa stromov môžete použiť konvalinku, dámsky plášť, nádherné rahna, papradie, ropuchy, iskry atď.
  • Ak je to svetlá penumbra, môžete na efektívne pestovanie tiež použiť begónie a fuchsie.
  • Vlhké pôdne podmienky zabezpečujú výsadbu napr. Hviezdne umbely alebo prašníky.
  • Známe jarné poslovia ako snežienky, krokusy, malé narcisy a hroznové hyacinty sú vhodné na pestovanie takmer všetkých stromov. Na jeseň nájdete nadčasové zlato, žihľavu a ostňu.
  • Môžete použiť aj brečtan na podsadbu, ktorá sa súčasne vinie smerom hore na kmeň stromu.
  • Takmer všetky rastliny prízemnej pokrývky môžu byť spárované s ľahkými kríkmi v závislosti od ich tolerancie. Pekne funguje usporiadanie inak kvitnúceho pôdneho pokryvu, ktoré zároveň poskytuje harmonický obraz napríklad s kvetom rododendronov.

Tipy na pestovanie

➤ Tip 1 - výsadba stromov:

Ak vysádzate výsadbu pod stromami, ktoré prirodzene tvoria veľmi silné korene, mali by ste malé rastliny zasadiť do hnijúcich kvetináčov alebo do malých drevených škatúľ, aby nemohli byť rozdrvené koreňovým tlakom hostiteľskej rastliny.

➤ Tip 2 - rastliny po transplantácii:

Ďalej môžete pestovať vysoké nádoby, ako napr Transplantácia ružových stromov ľahko. Na tento účel sú ako podsada vhodné slady alebo gypsofily. Ale tiež citrusové stromy, ktoré sú často umiestnené v pomerne veľkých kvetináčoch, tolerujú fialky rohov a podobné v hrnci vedľa nich.

➤ Tip 3 - hnojivo / voda:

Mali by ste si tiež uvedomiť, že rastlinám, ktoré sa používajú na sadenie rastlín, sa musí dodávať dostatok živín. Pre stromy môžete ľahko použiť padajúce lístie, ktoré hnije v zimných mesiacoch a nechať rastliny klíčiť s novou silou na jar. To vám tiež ušetrí hrabanie lístia. Na druhej strane sa do všetkých ostatných rastlín musí podľa potreby dodávať kompost alebo kompletné hnojivo. Mimochodom, vedeli ste, že popol z krbu sa dá úžasne použiť ako hnojivo? Výborné videá na túto tému nájdete na stránke gutefrage.net. Takže ak ste šťastný majiteľ krbu, určite použite tento tip.

dôležité: Nezabudnite na vodu počas dlhých období sucha!

Biológ Karin Greiner dáva ďalšie tipy na „nedostatočnú výsadbu“:
»Podsadba - tipy od Karin Greiner