Tipy a triky

Boj proti šedej plesni v črepníkových rastlinách - tu je návod

Boj proti šedej plesni v črepníkových rastlinách - tu je návod


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Šedá pleseň je plesňové ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v črepníkových rastlinách a poškodzuje ich. Tu preto vysvetľuje, ako môžete bojovať proti šedej plesni v črepníkových rastlinách.

Šedá pleseň musí byť okamžite ošetrená

Šedé napadnutie plesňami je možné pozorovať v črepníkových rastlinách (nezamieňať ich s bežnou plesňou v kvetináči) hlavne na ich listoch, ktoré sú posiate šedou, zaprášenou vrstvou, ktorá sa väčšinou cíti zamatovo mäkká. Zamorenie je tiež rozpoznateľné na stonkách a okvetných lístkoch, ktoré môžu mať aj túto viditeľnú vlastnosť.

Obvykle sú postihnuté najmä Begonia, azalky, petrklíče a rododendrony. Ale tiež cyklamény a gloxíny. A dokonca aj vonkajšie rastliny môžu byť ovplyvnené sivou plesňou, ako je mäkké ovocie (jahody, maliny atď.), Paradajky, šalát, hrozno atď.

Odkiaľ pochádza sivá pleseň?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa v kvetináčoch môže tvoriť sivá pleseň. Za toto zamorenie ušľachtilými plesňami, ktoré neboli včas odstránené, sú často zodpovedné mŕtve časti rastlín. Postrek rastlín listy príliš silným množstvom vody však môže viesť k sivej plesni. Najmä vtedy, keď voda nemôže dostatočne vyschnúť. Zamorenie sivou plesňou je podporované oveľa menej predávkovaním dusíkatým hnojivom.

Tip:

Preto by ste mali v zime skontrolovať, či v kvetináči nie je šedá pleseň, a extrémne znížiť vlhkosť v kvetináči.

Bojujte sivou formou

Akonáhle sa vytvorí sivá pleseň, musíte túto situáciu okamžite napraviť. Za týmto účelom by ste mali odrezať všetky listy, stonky a kvety na príslušnej črepníkovej rastline (najlepšie v skorých štádiách zamorenia). Okrem toho môžete postihnutú rastlinu ošetriť špeciálnym prostriedkom na ochranu plesní zo záhradníckych obchodov (fungicíd).

Ak je však už celá rastlina infikovaná sivou plesňou, musíte ju, žiaľ, zlikvidovať, aby sa napadnutie plesňou nemohlo rozšíriť na ďalšie rastliny. Platí to najmä pre rastliny pestované vonku.

Ale pozor:

Napadnuté rastliny by sa nikdy nemali likvidovať v komposte, ale vždy v domovom odpade, aby sa sivá pleseň už ďalej nerozšírila.