Tipy a triky

Nožnice na živé ploty - benzín, elektrický alebo akumulátor?


Čistý rez zaisťuje potešenie každého majiteľa záhrady. Na dosiahnutie optimálneho výsledku potrebujete tiež výkonný zastrihávač plotov. V maloobchode je obrovský výber v prípade benzínových, elektrických alebo batériových modelov. Porovnávame výhody a nevýhody.

Na začiatku je každé zabezpečenie stále malé. Prístroj na živé ploty s ručným ovládaním tu často postačuje na skrátenie ešte jemných výhonkov. Každý rok sa však množstvo práce spojené s týmto zaisťovacím rezom zvyšuje a na dosiahnutie jednotného rezu sa vyžaduje oveľa viac skúseností.

S motorickým zastrihovačom plotov je riešenie zrejmé. Ale ste tu na výber. Čo musí urobiť moja vyžínačka a za akú cenu?

Mnoho výrobcov láka ceny, ktoré naznačujú lacné výrobky neznámej výroby. Výrobcovia značiek sú zvyčajne drahší, ale v relevantných porovnaniach, ako je napríklad Stiftung Warentest, dosahujú výrazne lepších výsledkov. Rovnako ako u každého iného nástroja je kvalita často spojená s vyššou cenou. Pokiaľ ide o rezné vlastnosti, trvalé zaťaženie veľkých živých plotov a stabilitu stroja počas mnohých rokov, tieto dodatočné náklady sa v každom prípade vyplatia.

Zostáva však voľba medzi elektrickým zastrihovačom plotov s káblovým pripojením, kombináciou s nabíjateľnou batériou alebo plotostrihom so strihačom. Každý stroj z týchto radov má svoje výhody a nevýhody.

Výhody a nevýhody rôznych plotostrihov

Ktorý plotostrihávač si vyberiete hlavne závisí od oblasti, ktorú musíte orezať.

Nožnice na živé ploty

Nožnice na živé ploty s benzínom majú veľkú výhodu, že sa dajú použiť kdekoľvek. Potrebujete iba potrebný benzín. To však nie je vždy úplne bezproblémové. Nožnice na živé ploty sú vybavené dvojtaktným benzínovým motorom, ktorý vyžaduje presnú zmes benzínu a oleja. Nemožno ho kúpiť na všetkých čerpacích staniciach a jeho zmiešanie si vyžaduje veľa úsilia. Niektorí výrobcovia benzínových plotostrihov vám ponúkajú hotovú zmes, ale je to veľmi drahé.

Nožnice na živé ploty sú obzvlášť vhodné na komerčné použitie. Úklidové služby, komunitní pracovníci alebo majitelia zelených plôch často kosia väčšie plochy. Vysoké obstarávacie náklady sa teda v určitom okamihu oplatia. Žací plotostrih na benzínový pohon zastriháva veľmi vysoký výkon, takže problém nie je ani pri hustejšej vetve.

Nevýhodou je vysoká hmotnosť plotostrihov na živé ploty. Pri nákupe vezmite do úvahy, že pri rezaní živého plota budete tiež musieť stáť na rebríku a musí byť schopný obsluhovať orezávač. Nemala by sa ignorovať ani hladina hluku vyžínača benzínu.

Nožnice na živé ploty

V prípade plotostrihu, ktorý je napájaný z batérie, je rovnako voľný pohyb ako pri plotostrihu s benzínovým plotom. Môžete pracovať flexibilne a nemusíte venovať pozornosť visiacemu káblu. Bohužiaľ, trvanie používania je trochu obmedzené. Keď je batéria orezávača vybitá, práce na živom plote sú ukončené. Môžete si tiež kúpiť druhú batériu, ktorá bude dokonale vyzbrojená. Takúto batériu môžete získať napríklad od amazon.de. Aby ste mohli nabiť batérie, musíte ich pripojiť k napájaciemu zdroju.

Ďalšou nevýhodou vyžínačov s akumulátormi je ich výkon. Pri väčších vetvách môže plotostrih rýchlo dosiahnuť svoje limity. Na rozdiel od elektrických a benzínových zaisťovacích strojov zaisťovací stroj napájaný z batérie vykonáva najhoršie. Vďaka nízkej hmotnosti sú však opäť žiariace. Najmä pri dlhej práci alebo vysokom živom plote môže byť výhodou ľahký plotostrih.

Elektricky ovládané plotostrihy

Elektricky ovládaný plotostrihovač s káblovým pripojením má hlavnú nevýhodu a spočíva v prenášanom kábli. Pri práci sa bez povšimnutia vtiahne do vetiev živého plotu a stačí len trochu nedbanlivosti na to, aby sa rezal do noža. Pri fungujúcom elektrickom systéme s poistkovou ochranou zásuvky pomocou ističa zvyškového prúdu nehrozí žiadne nebezpečenstvo, ale nepríjemnosť pri prerušení práce je veľká.

Najcitlivejšie sú plotostrihy s elektrickým motorom pre malé záhrady, v ktorých je možné orezávať stromy, kríky a živé ploty v bezprostrednej blízkosti zdroja energie. Samozrejme máte tiež možnosť použiť káblový bubon na rozšírenie rozsahu.

Veľkou výhodou elektrických zaisťovacích strojov je ich výkon. Dokonca aj hrubšie konáre sa dajú ľahko rezať bez straty výkonu.

»Stiftung Warentest - elektrické plotostrihy

Čo je potrebné vziať do úvahy pri nákupe plotostrihov?

V závislosti od vašich potrieb sa môžete rozhodnúť, ktorý model je pre vás ten pravý. Stále však existujú niektoré dôležité body, ktoré by ste pri nákupe mali vo všeobecnosti zohľadniť, bez ohľadu na prevádzkový režim.

  • nože nabrúsené na oboch stranách
  • Dĺžka meča by mala zodpovedať približne šírke živého plota
  • Všimnite si uvedenú hrúbku rezu (vyžaduje sa pre maximálnu hrúbku vetvy)
  • Musí byť k dispozícii bezpečnostný obvod a funkcia rýchleho zastavenia
  • Symbol GS (testovaná bezpečnosť)

Stručný prehľad výhod a nevýhod

operácievýhodynevýhody
Akumulátorový plotostrihovač✔ nízka hmotnosť
✔ šetrné k životnému prostrediu
✔ pracovať flexibilne
✔ Sloboda pohybu
- Trvanie používania je obmedzené
- nižší výkon
Nožnice na živý plot✔ vysoký výkon motora
✔ flexibilná práca
✔ Sloboda pohybu
- vysoké obstarávacie náklady
- Náklady na benzín
- vyššia hmotnosť
- zložitejšie opravy
Elektricky ovládané plotostrihy✔ nízka hmotnosť
✔ neobmedzené použitie
✔ vysoký výkon
✔ Vhodné pre malé záhrady a živé ploty
- nepríjemný napájací kábel