Tipy a triky

Postavte krmítko pre vtákov sami - pokyny krok za krokom


Zatiaľ čo si jedlo veľmi užívame, vtáky často v zime hladujú. Pomôžte im a sami si vytvorte krmítko pre vtáky. Tu sú naše pokyny.

Vtáky potrebujú našu pomoc v zime

Ak je v záhrade cvrkot, je to pravdepodobne najkrajší prírodný zvuk, aký existuje. Vtáky vždy dbajú na to, aby sme sa vonku cítili skutočne dobre. A mali by ste sa týmto malým zvieratkom poďakovať najneskôr v zime tým, že im ponúknete jedlo. Prečo? Pretože sneh a ľad sťažujú vtákom takmer dostatok potravy.

Kŕmiť vtáky - áno alebo nie?

Samozrejme existuje aj dosť ľudí, ktorí sú proti kŕmeniu. Hlavný argument odporcov kŕmenia: Ak vtákom uľahčíme hľadanie potravy v zime, prekonáme mechanizmy prirodzeného výberu. Okrem toho zimné kŕmenie často podporuje iba tie druhy, ktoré sa už v prírode vyskytujú často.

Teraz sa musíte sami rozhodnúť, či prispejete k ochrane zvierat a zachovaniu biodiverzity alebo či chcete nechať prírodu pokračovať v ceste. Osobne máme jasno v otázke kŕmenia vtákov v zime. Určite nechcete hladovať v zime, však?

Ako vyzerá správne zimné kŕmenie?

➥ Kŕmte pravidelne:

Najprv musíte vedieť jednu vec: akonáhle ste začali kŕmiť, mali by ste to robiť počas zimy až do skorej jari. Je to dôležité, pretože vtáky si rýchlo zvyknú na miesto kŕmenia. Takže kŕmte nielen niekoľkokrát, aby prilákali vtáky, ale pravidelne.

➥ použite správny zdroj:

Na kŕmenie používajte napríklad guľôčky, slnečnicové semienka, hrozienka, ovsené vločky alebo dokonca hotové kŕmne zmesi z obchodu. Samozrejme môžete vtáky kŕmiť aj sami. Zvyšky ako slanina, zemiaky atď. Sú absolútne tabu! Poškodia malé zvieratá namiesto toho, aby vám pomohli.

V tejto brožúre môžete zistiť, ktoré vtáky a ktoré jedlo najradšej v Nemeckej asociácii dobrých životných podmienok zvierat.

➥ Správne ponúkajte jedlo:

Titbaly a krúžky môžete zavesiť takmer všade, pretože sú zväčša vyrobené z tuku a nezačnú sa rýchlo formovať. Je však dôležité, aby sa mačky alebo iní nepriatelia nedostali na tieto miesta na kŕmenie.

Vyzerá to inak s voľným krmivom pre vtáky. Aby nezmočilo a ani sa nemohlo začať plesňovať, je rozumné, aby ste ho vložili do strieborného krmítka pre vtáky. Nehovoríme o skutočnom vtáčom dome, kde by malé zvieratá mohli hniezdiť, ale len o zakrytom mieste kŕmenia. Vy to nevlastníte? Žiadny problém! Takýto krmítko pre vtáky si môžete postaviť sami. Nasledujúce pokyny ukazujú, ako postupovať krok za krokom.

Pokyny na zostavenie krmítka pre vtáky

Tu uvádzame zjednodušenú ilustráciu, ako by mal náš podávač vtákov vyzerať neskôr:

Čo potrebujete pre krmítko pre vtáky:

➤ 1 drevená doska ako podlaha (20 cm x 20 cm x 2 cm)
➤ 2 drevené panely na strechu (15 cm x 20 cm x 1 cm)
➤ 4 drevené pásy na okrajoch (20 cm x 5 cm x 1 cm)
➤ 4 drevené lamely ako podpery strechy (20 cm x 2 cm x 2 cm)
➤ nechty
➤ Kladivo
➤ Číry lak alebo farebný lak
➤ Kefa

Krok 1:

Najprv musíte stlmiť štyri drevené pásy pre spodný rám (oba konce), štyri nosníky pre strechu (každý len jeden koniec) a tiež dva drevené panely pre strechu samotnú (iba jedna z dvoch dlhých strán), Takže videl všetky pásy alebo drevené panely pod 45-stupňovým uhlom.

Poznámka: Tieto prvky nie sú na náčrte zmiernené!

Môj tip na nákup!
S hotovou súpravou je to jednoduchšie. Použili sme túto súpravu a zostavili ju spolu s našimi deťmi.
»Prečítajte si viac tu ...

Krok 2:

Akonáhle sa tak stane, môžete teraz držať prvú lištu rámu zvonku základnej dosky a pritĺcť k nej. Potom vezmite ďalšiu lištu, položte ju presne na prvú a znova ju pritlačte na základnú dosku. Rovnaký postup zopakujte s poslednými dvoma pruhmi.

Pre väčšiu podporu by ste mali spojiť aj rohy, kde sa dva prúžky spájajú s klincami.

Krok 3:

Keď ste v prvom kroku videli štyri drevené lamely, ktoré slúžia ako podpery strechy s pokosom, môžete ich teraz pripevniť priamo. Za týmto účelom umiestnite každý jednotlivý drevený pás do rohu a pribite ho k základovej doske zdola.

Krok 4:

Teraz ide o spojenie oboch strešných panelov dohromady. Pokosové rezané strany položte dokopy tak, aby ste vytvorili uhol 90 stupňov a oba panely spojte klincami.

Krok 5:

Keď je strecha pripravená, stačí ju položiť na sklonené podpery strechy, vyrovnať ich a pritĺcť k podperám strechy. Váš podávač vtákov je pripravený!

Krok 6:

Môžete urobiť tento krok, ale nemusíte. Pretože teraz môžete svoj vtáčik kŕmiť čírym lakom alebo ho krásne ozdobiť farebným lakom, presne podľa svojho vkusu. Neexistujú žiadne obmedzenia pre vašu fantáziu.

Potom stačí nastaviť kŕmenie vtákov alebo ho pripojiť k stromu a naplniť ho krmivom. S trochou trpezlivosti budete čoskoro vidieť prvé hladné vtáky, ktoré jedia vo vašom kŕmení.