Starostlivosť

Kal v záhradnom jazierku - Pokyny a tipy na zníženie množstva kalu


Kam chodili ryby? Ak je voda taká zamračená, že ju už viac nevidíte, je najvyšší čas odlesňovať záhradný rybník. Tu je sprievodca.

Záhradné jazierko vždy na jar

To, čo padá do záhradného jazierka po celý rok a presakuje ku dnu, je veľmi pozoruhodné. Ostatné riasy, odumreté časti rastlín, exkrécie rýb a zvyšky jedla, ktoré klesajú na dno. Niet divu, že v priebehu času to tiež vytvára hrubú, slizkú vrstvu bahna, ktorá navyše zakaluje vodu z rybníka. Najneskôr potom musíte konať a odkaliť záhradný rybník. Ak to neurobíte, môže sa stať, že namiesto krásneho biotopu v záhrade skončí páchnuca blata.

Kedy je najlepší čas na odstránenie obsahu?

Najlepší čas na odvápnenie je na jar, než dáte svoje ryby späť do záhradného jazierka. Nemusíte ich potom znova chytiť a dať ich do vodných nádrží, aby ste mohli zahladiť záhradný rybník, pretože na to musíte vypustiť všetku vodu z rybníka. To vám a vašim rybám ušetrí stresujúce utrpenie.

Rybník vysávač s malým znečistením

Ak je voda v záhradnom jazierku iba mierne znečistená, postačuje použitie normálneho vákua pri jazierku. Populárne sú tieto 3 modely:

Ak je bahno ťažšie, postupujte podľa pokynov nižšie.

Pokyny na odkalenie záhradného jazierka

➥ Krok 1:

Najprv musíte z rybníka odstrániť všetku vodu. Toto je obzvlášť ľahké pri výkonných čerpadlách. To má tiež tú výhodu, že vodné rastliny nie sú príliš dlho vystavené slnku a teplu.

2 Krok 2:

Akonáhle je voda z rybníka úplne vypustená, musíte sa premiestniť a skontrolovať všetky vodné rastliny. Napríklad odrežte vodné rastliny, ktoré sa stali príliš veľkými, a tiež odrežte nevzhľadné výhonky.

3 Krok 3:

Teraz je čas na skutočnú prácu: desludging. Máte dve možnosti. Na jednej strane môžete použiť špeciálny extraktor kalov, ktorý si môžete požičať od špecializovanej spoločnosti, alebo môžete pracovať s vedrom a lopatou. Najskôr odstráňte vrstvu kalu.

Dôležité:

Pri tomto kroku buďte opatrní! Toto je jediný spôsob, ako zabrániť poškodeniu vložky rybníka a rúna rybníka za ním.

Tip: Polygard.de ponúka rybníkovú vložku priamo od výrobcu.

4 Krok 4:

Teraz by sa mal použiť vysokotlakový prúd, ktorý sa môže použiť na obzvlášť účinné odstránenie kalov a rias z vložky a kameňa rybníka.

Následne odčerpajte znečistenú vodu.

5 Krok 5:

Ak je rybník úplne prázdny, mali by ste skontrolovať aj poškodenie vložky a v prípade potreby ju opraviť.

6 Krok 6:

Ak je rybník čistý, môžete ho naplniť čerstvou vodou a použiť rastliny a ryby rybníka.

Tipy na zníženie kalu

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžu zabrániť vytváraniu hrubej vrstvy bahna na dne záhradného jazierka. Postupujte podľa nižšie uvedených tipov a na jar ušetríte pravidelné odvápňovanie.

➤ Tip 1 - Vložte vodné rastliny do rybníka:

Aby sa riasy vôbec nedali, sú v záhrade nevyhnutné vodné rastliny. Tieto odstraňujú živiny z rias. Navyše vodné rastliny pravidelne odstraňujú vďaka svojmu rastu viažu ešte viac živín, čo má za následok, že riasy prakticky hladujú.

➤ Tip 2 - Rozložte sieť na listy cez rybník:

Najmä na jeseň má zmysel natiahnuť sieť cez záhradný rybník, aby jesenné lístie nespadlo do vody. To sa v rybníku nemôže hniť, a preto nemôže prispieť k tvorbe vrstvy kalu.

➤ Tip 3 - rybolov rias:

Je tiež dôležité, aby ste riasy pravidelne lovili, aby sa v lete nerozšírili. Rybolov znižuje množstvo živín vo vode, čo zase zabraňuje množeniu rias. Tieto 2 siete na morské riasy sú populárne:

➤ Tip 4 - použite ekologický odstraňovač kalov z jazierka:

Ak používate odstraňovač kalov z ekologického jazierka, vrstva kalu sa nestane tak silnou. Tento produkt rozkladá kal z jazierka pomocou baktérií produkujúcich kyslík, ktoré udržujú tvorbu rias v zátoke (tip na čítanie: Ako sa riasy vyvíjajú v záhradnom jazierku). Voda z rybníka sa opäť skvele vyčistí už niekoľko hodín po použití odstraňovača ekologického kalu z rybníka.