Nápady a inšpirácia

Prsty čarodejníc: pestovanie a starostlivosť o exotickú rastlinu


Máte v záhrade čarodejnícky prst? Toto nie je vtip, táto rastlina naozaj existuje! Prečítajte si tu, o čo sa jedná a ako sa pestuje a stará sa oň.

Prst čarodejnice skutočne pochádza z Južnej Afriky

Prst čarodejnice, často označovaný ako jedlý poludňajší kvet, pochádza z Južnej Afriky. Ale pre svoju nenáročnosť nie je problém pestovať ho v našich záhradách. Aj keď musíte venovať mimoriadnu pozornosť jeho rýchlemu šíreniu, pretože závod na výrobu čarodejníc by koniec koncov mal len veľmi cielene dobyť domácu flóru.

Už na jar sa na rastline tvoria prvé žlté kvety, ktorých doba kvitnutia zvyčajne trvá celé leto. Čím je však kvet kvetší, tým viac mení farbu na svetloružovú. Pestované hybridné rastliny majú teraz dokonca biele, fialové, červené a oranžové kvety.

Prst čarodejnice nevyzerá len zaujímavo. Táto rastlina tiež produkuje sladko-kyslé ochutnávky ovocia, ktoré vyzerajú ako figa a môžu byť spracované na džem. Okrem toho sa uvádza, že listová šťava z prsta čarodejnice má liečivý účinok na ucho a bolesť zubov. Takže pestujte svoj čarodejnícky prst a profitujte z jeho vzhľadu, chuti a liečivých vlastností.

Pestovanie čarodejníckeho prsta

Prst čarodejnice, ktorý dorastá do výšky 40 centimetrov, sa na niektorých miestach označovaných aj ako „figúrka Hottentot“ sám znásobuje v dôsledku extrémneho formovania semien v záhonoch. A stovky semien sa môžu tvoriť iba jedným ovocím.

Prvé pestovanie sa uskutoční koncom jari rozmiestnením semien v záhrade (môžete tiež uprednostniť na parapete). Najvhodnejšie je miesto na plnom slnku, kde je v pôde málo živín. Malé záhradnícke trvalky čarodejníckych prstov sa tiež často ponúkajú v záhradníckych obchodoch, ktoré môžete vysádzať priamo na otvorenom priestranstve koncom jari.

Prst čarodejnice je tiež vhodný na udržiavanie kvetináčov, pričom uprednostňujete pestovanie rastlín v piesočnatej pôde chudobnej na živiny, ako napr Rastlinná kaktusová pôda.

Varovanie:

Rastlina prstov čarodejnice má extrémne ostré listy. Preto je najlepšie zaobchádzať s rastlinou vždy pomocou silných záhradných rukavíc.

Starostlivosť o prsty čarodejnice správne

Ako už bolo spomenuté, čarodejnícky prst sa považuje za absolútne nenáročný a rastie takmer sám v záhrade. Ani ďalšie zalievanie rastlín alebo hnojív zvyčajne nie je potrebné. Napriek tomu rastlina potrebuje trochu starostlivosti. Pokyny na starostlivosť sú teraz k dispozícii tu.

➤ zimné prsty čarodejnice:

Prst čarodejnice sa považuje iba za čiastočne vytrvalý. Mnoho záhradných centier ju preto ponúka ako jednoročná rastlina. V opačnom prípade môžete zasadiť prst z čarodejnice v zime a napr. Zima strávte v suteréne alebo ju nechajte na záhrade a riadne ju zakryte štetcom a prípadne vrecom na pytloviny. Ak budete mať šťastie, rastlina prežije zimu.

➤ Zabezpečte tvorbu ovocia:

Ak si chcete byť istí, že čarodejnícky prst opäť prinesie ovocie na jar, mali by ste vytrhnúť časť trvalky na jeseň a zimu stráviť v chladnej, ale svetlej miestnosti. Počas tejto doby by ste mali rastlinu udržiavať čo najsuchšiu.