Sadenice

Vytvorte tieňovú záhradu - takto sa to robí


Väčšina ľudí verí, že v tienistých záhradných oblastiach nič nerastie. Nesprávna myšlienka! Presvedčte sa a vytvorte tieňovú záhradu.

Mnoho rastlín sa tiež cíti dobre v tieni

Bohužiaľ nie všetky časti záhrady v systéme sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, ale niekedy sa nachádzajú aj v severných alebo umelo vytvorených tieňových oblastiach. Ak chcete tiež zatraktívniť túto záhradu, je najlepšie tam vytvoriť takzvanú tieňovú záhradu.

Rastliny pre tieňovú záhradu

V zásade si môžete vytvoriť tieňovú záhradu rovnako ako slnečnú záhradu vrátane voľne stojacich kríkov a črepníkových rastlín pre tienisté balkóny alebo terasy.

Popínavých rastlín:

Horolezecké rastliny vhodné pre tieňovú oblasť (napr. Brečtan) sú samozrejme tiež vhodné pre ozelenenie severných stien. Ak ponúkate vhodné pomôcky na lezenie, rastliny sa môžu ľahko hádať aj na altánkoch.

Kvitnúce bylinné postele:

V tieni môžete vytvoriť aj kvitnúce bylinné postele. Kombináciou so vždyzelenými rastlinami, ako sú napr Fernova rodina, so všetkými druhmi kvitnúcich rastlín možno dosiahnuť celkom harmonický obraz.

Tip:

Upozorňujeme, že fázy kvitnutia jednotlivých trvaliek sa striedajú, takže tieňové postele majú počas celej sezóny aj kvitnúcu krásu.

Plodiny:

Okrem toho môžete pestovať aj niektoré užitočné rastliny v tieni, ako napr Petržlen, miláčik, divoký cesnak atď.

Trávnik:

V tienitej záhrade sú špeciálne tienené trávniky teraz k dispozícii aj v špecializovaných predajniach (tipy na siatie a starostlivosť o tienené trávniky), ktoré môžete použiť na efektívne zelené plochy.

Rastliny pre tieňovú záhradu:
hortenziešarlátovánezábudkalesných jahôd
fuchsieDaturazvončekyKrvácajúce srdce
pľúcnikdick mužiligurčekrôzne petrklíče
poctivosťplamienokdivoký cesnakniektoré druhy ľalie
JapanseggeKakibaumnáprstokrôzne zvončeky
kaméliekrásne ovociekrušpánanjela trumpety
LeberblüchenWitch Hazelkonvalinkaľuľkovec
Trollblumenkostihojvišňa vavrínniektoré druhy fialiek a tiež cyklámen
begóniesnežienkakROKUSjednotlivé odrody columbine
Horny Goat WeedHelleboreshostasPracovitý Lieschen
marinka vonnáAstrantiaKrötenlilierôzne druhy sladu a sasanky
Geiss Bartnátržníkseptembra Krautsilver sviečka
MahonienCranesbillWindflowerazalky
samorostlíkpapradebrečtanalpská ruža

Čo ešte patrí do tiene záhrady?

Záhradné doplnky:

Tieňové záhrady môžete opäť obohatiť o účinné záhradné doplnky. Najmä ozdobné predmety, ktoré na slnku rýchlo vyblednú, môžu ľahko nájsť vhodné miesto v tienistej záhrade.

Sedadlá:

Najmä v mimoriadne horúcich dňoch je odtieň veľmi populárny a je potrebné ho používať. Preto je vždy vhodné ponúknuť pohodlné sedenie v tieni.

Návod na údržbu tiene záhrady

Zavlažovania:

Vo voľne stojacich tiene záhrady, viac vlhkosti sa zvyčajne vytvára v pôde počas dlhších období dažďov, čo hrá hlavnú úlohu pri zavlažovaní tieňa rastlín. Z tohto dôvodu sa väčšina rastlín musí napojiť iba vtedy, keď je suchá. Potom pravidelne!

Ak však vznikne tieňová záhrada v dôsledku presahov domu alebo pod veľkými, husto listnatými vrcholmi stromov, pôda sa zvyčajne vyschne extrémne a potom sa musí častejšie napojiť. V týchto prípadoch môže byť vlhkosť tiež kompenzovaná rozmetaním mulčovej kôry.

Uvoľnite pôdu:

Ďalej, povrch pôdy často stvrdne v dôsledku premenlivej vlhkosti v pôde, v niektorých prípadoch dokonca machovej. Počas záhradnej sezóny by ste preto mali pôdu niekoľkokrát uvoľniť pomocou malého hrable.