Ponúk

Posvätné byliny Keltov: Tieto 4 rastliny sú jednou z nich


To, čo Kelti nazývajú „svätými bylinami“, teraz nazývame „liečivé byliny“. Predstavíme vám štyri najznámejšie posvätné byliny.

meadowsweet

Lučné lúky, verbény, imelo a potočníky sa opisujú ako kúzelné bylinky Keltov. Podľa keltských druidov, t. J. Priekopníkov bylinného poznania a ľudovej medicíny, sa o týchto štyroch bylinách hovorí, že majú osobitné právomoci, čo je tiež dôvodom pre pojem „sväté bylinky Keltov“.

To, čo Kelti predtým opisovali ako „špeciálne sily“, dnes by sme radšej nazývali liečebným účinkom, pretože všetky štyri bylinky sú liekmi, pomocou ktorých je možné bojovať proti širokému spektru ochorení a ochorení. V nasledujúcom texte by sme vám chceli predstaviť štyri najznámejšie sväté bylinky Keltov a vysvetliť dôležitosť každej jednotlivej rastliny pre Keltov.

4 sväté bylinky Keltov v detailoch

Túžobník:

Meadowsweet, pôvodom z Európy, je jednou z obzvlášť voňavých ružových rastlín, ktorá sa kedysi primárne používala na sladenie a ochutenie vína. Jej biele kvety sú veľmi podobné starším umbelom, a preto sú tieto dve rastliny v prírode často zamieňané.

Tip:

Aromatický čajový nápoj sa môže vyrábať z kvetinových pupienkov, ktoré majú liečivý účinok, najmä v prípade hnačky. Sirup sa však môže vyrábať aj z kvetinových umblov. Kvetinové umbels sa tiež používajú na ochutenie jedla zo sladkého ovocia, čím sa vytvára mierne orechová chuť.

Kelti kedysi používali celú vonnú rastlinu ako farbivo pre svoje tkaniny. Meadowsweet bol tiež zavesený v dome a stabilný, aby odvrátil duchov a démonov.

Argentínska verbena:

verbeny

Argentínska verbéna, ktorá sa všeobecne nazýva priania byliny alebo šalvie, má veľmi jemnú, fialovú farbu kvetu, ktorá rozvíja svoju krásu od mája do októbra. Predpokladom je slnečné, chránené miesto, ktoré má pôdu bohatú na živiny.

Kelti spájali rôzne formy povery so slovesou, ktorú sami nazývali druidná bylina, napríklad Veštenie, magické sily atď. Táto posvätná kúzelná rastlina sa zhromažďovala iba v temnej noci, keď bol aj mesiac tmavý.

Imelo:

imelo

Imelo je jednou zo skutočne zaujímavých rastlín parazitov, ktoré rastú každý rok alebo dva na stromoch alebo kríkoch. Vaše vetvy sa silno vetvia v hostiteľských rastlinách, aby získali dostatok vody a živín. Vyvíjajú tiež žlté kvety samcov a samičiek v priebehu sezóny, ktoré sa po úspešnom opelení hmyzom a krížovom oplodnení menia na biele, žlté alebo červené bobule.

Keltovia uctievali kedysi veľmi zriedkavé imelo a strom, na ktorom rastie ako posvätná rastlina, pretože sa hovorilo, že dokáže vyliečiť otravu aj vtedy, ak z nej bude vyrobený špeciálny elixír. Táto všeobecne najdôležitejšia rastlina Keltov mohla odrezať kňaz v bielom rúchu a zlatým nožom.

Istiny z jmelí majú v našej kultúre osobitný význam, a preto mnohí milenci stále bozkávajú pod imelou, čo by malo viesť k zvláštnemu milostnému šťastiu.

Žerucha:

žerucha

Biele kvitnúce Řeřicha je jednou z močiarnych rastlín, a preto pri výbere jej umiestnenia výrazne uprednostňuje blízkosť potokov, riek, rybníkov a rybníkov. Rastlina zimnej zeleniny, bohatá na vitamíny a minerálne látky sa v kuchyni môže kedykoľvek čerstvo spracovávať, hoci je k dispozícii len veľmi dlhú sezónu. Použitie je podobné ako u žeruchy záhradnej, čo je dôvod, prečo potočnica väčšinou dokáže rafinovať šaláty a polievky, ako aj nátierky s mierne pikantnou chuťou.

Potočnica slúžila hlavne Keltom ako afrodiziakum! A je uctievaná ako posvätná rastlina, pretože sa hovorí, že bola schopná zabezpečiť zachovanie magických síl vody.