Inštrukcia

Rozloženie zeleniny na terase - predložených 5 možností


Nemáte veľa miesta na veľkú zeleninovú náplast? Žiadny problém! Na terase je teraz možné štýlovo rozmiestniť aj malé zeleninové postele. Predstavili sme vám 5 rôznych možností.

Zelenina v vedrách tiež vyzerá dobre

Zelenina z vlastnej záhrady nielen chutí oveľa lepšie pre dospelých, ale aj pre deti. Deti si obzvlášť užívajú pomoc svojim rodičom pri starostlivosti a zalievaní. Občerstvenie je samozrejme tiež veľmi vysoké v stupnici popularity.

Čerstvá zelenina je nielen chutná, ale je tiež omnoho lacnejšia ako zelenina zo supermarketu. Ak máte iba malú záhradu, nemusíte sa obávať bez milovanej zeleninovej škvrny.

Existuje niekoľko skutočne zaujímavých spôsobov, ako integrovať zeleninovú náplast na terase. Táto alternatíva často nie je len priestorovo úsporná, ale aj skutočným lákadlom.

Idea 1 - vytvorte zeleninovú náplast v tubách

Kvitnúce rastliny vo vani zdobia slnečnú terasu. Ale prečo to jednoducho nepoužívať? Do kvetináčov môžete zasadiť takmer všetky druhy zeleniny. Plavidlo musí byť iba dostatočne veľké a hlboké.

Naplňte vedro zeminou
Normálna záhradná pôda má pre vedrá príliš málo živín. Namiesto toho si vyberte dobrý kompost, ktorý je najlepšie založený na hlinke. Vaše budúce rastliny majú živnú pôdu, kde rastliny iba strieľajú zo zeme.

Hnojenie rastlín
Obsah živín vo vaniach nie je ani zďaleka tak dobrý ako v záhradnom lôžku. Do zavlažovacej vody vždy pridajte malé množstvo tekutých živín, aby sa vaše rastliny stali energickými a predovšetkým ziskové.

Rastliny vhodné do kvetináčov

 • paradajky
 • uhorky
 • reďkev
 • fazuľové struky
 • mrkva
 • repa
 • šalát
 • cesnak
 • chilis

Idea 2 - vytvorte vyvýšené lôžko na terase

Ak na pozemku nemáte veľa miesta, hľadáte praktické, ale aj štýlové možnosti na vyzdvihnutie svojej milovanej zeleniny na terase. Zvýšené lôžko je veľmi flexibilná možnosť. Vyvýšené lôžko na terase sa zásadne nelíši od postele na záhrade.

Zvýšená posteľ chráni chrbát pri dojčení

V dobre zásobených železiarňach alebo online obchodoch nájdete špeciálne vyvýšené postele pre terasy, ktoré musíte zostaviť. (Tip na kúpu: vyvýšená posteľ na terase) Ak máte trochu zručnosti, môžete si také vyvýšené lôžko postaviť sami. (Odporúčaná literatúra: Postavte vyvýšenú posteľ sami v 7 krokoch)

Vyvýšené lôžko naplňte zeminou
Pri plnení vyvýšeného lôžka zeminou je potrebné pamätať na niekoľko vecí. Aby sa zabránilo vniknutiu hrabošov a škodcov do pôdy, malo by byť lôžko vybavené týmito rozmermi:

„Spodná vrstva - drôtené pletivo s pevnými okami, aby sa zabránilo vniknutiu škodcov
„Druhá zmena - Časť stromov a kríkov
„Tretia zmena - Zelený odpad a záhradný odpad
„Štvrtá smena - normálna záhradná pôda (nie vysokej kvality)
„Piaty posun - Zrelý kompost
„Šiesta zmena - vysoko kvalitná zalievacia pôda

Ak budete postupovať podľa tohto poradia, vytvorili ste najlepší možný substrát pre dokonalý rast rastlín.

Výhoda vyvýšeného lôžka
Najväčšou výhodou vyvýšeného lôžka je samozrejme výška. Záhradníctvo môže byť ťažšie.

Idea 3 - integrujte zeleninovú náplasť do terasy

Ak chcete vytvoriť novú terasu, môžete samozrejme zahrnúť aj zeleninovú náplast. Táto možnosť je naozaj k dispozícii, iba ak je vaša terasa dostatočne veľká.

Integrovaná zeleninová záhrada je optickým pútačom

Potom rozložte zeleninovú náplasť rovnakým spôsobom ako v normálnej náplasti. Krásne zdobené malými kamienkami alebo mulčmi, posteľ nielen dobre vyzerá, ale tiež chráni vaše rastliny pred nepríjemnými burinami.

Naplňte integrované lôžko pôdou takou normálnou ako klasické lôžko v záhrade. Pridanie kompostu je pre väčšinu rastlín perfektným hnojivom.

Idea 4 - Vložte zeleninovú škvrnu do kvetinových škatúľ

Kvetinové boxy je možné previesť aj na kvetináče. Krabice môžete zavesiť na existujúce zábradlie alebo ich jednoducho umiestniť na podlahu. Ako to zvládnete, je úplne na vás.

Použite kompost pre kvetinové boxy

V kvetináčoch by ste nemali používať normálnu záhradnú pôdu, ale namiesto toho vyberte kompost bohatý na živiny. Hnojenie je tiež dôležité, aby rastliny neskôr priniesli ovocie.

Rastliny pre kvetinové boxy

 • uhorky
 • paradajky
 • cesnak
 • chili
 • byliny
 • reďkev
 • bush fazuľa

Uhorky, paradajky a fazuľa potrebujú pomoc pri šplhaní, aby sa rastliny nerozpadli.

Idea 5 - viacúčelové pieskoviská

Pieskovisko nie je vhodné len na hranie. Môžete tiež zmeniť malú jednoduchú drevenú pieskovňu na živú zeleninovú náplast. To nielenže vyzerá dekoratívne, ale tiež ponúka vašim rastlinám optimálne miesto na prosperovanie.

Pieskovisko sa dá rýchlo zmeniť na zeleninovú náplast

Namiesto vyplnenia štrku jednoducho vyplňte kvalitný kompost. Podlahu by ste mali zakryť fóliou vopred. Sú teda do značnej miery chránené pred burinou. Potom môžete použiť všetky druhy malej zeleniny v pieskovisku.

 • reďkev
 • byliny
 • cesnak
 • šalát
 • špenát

Napríklad okolo zeleniny môžete stále vysádzať malé rastliny, ako sú tagety. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť malý šperk z jednoduchého pieskoviska 08/15, ktoré určite nie každý musí stáť na svojej terase.

Tipy na náplasť pre domácu zeleninu

Či už zelenina rastie v posteli alebo je vysadená v vedre, pieskovisku alebo balkóne, každá zelenina si vyžaduje určité množstvo starostlivosti. Pre zeleninu je vždy dobré, ak sú na južnej strane. Rastliny tak majú dostatok slnka a dokážu správne prosperovať. Ale príliš veľa slnka nie je dobré. Ak slnko pritláča príliš silno na rastliny, je vhodné otvoriť slnečník, najmä v poludnie.

Na terase sunliner.de sú slnečné clony, ktoré sú na to obzvlášť vhodné. Nájdete tu tzv. Semafory alebo dáždniky s voľným ramenom, ktoré je možné v závislosti od polohy slnka nakláňať a otáčať.
Takto zabijete dva vtáky jedným kameňom: na jednej strane môžete pomocou takého modelu zatieniť postele a na druhej strane dáždnik rýchlo otočiť a umiestniť na konferenčný stolík.