Ponúk

Výsadba a starostlivosť o včely - takto sa to robí


Vosy a spol. Nie sú u mnohých tak populárne. Sú však dôležité, a preto ich musíme chrániť. Ako? Napríklad vysadením úľa.

Úľ (Tetradium daniellii) je, ako už názov napovedá, dôležitým zdrojom potravy pre včely, vosy, čmeliaky a podobné, pretože najmä keď takmer všetky kvety opäť kvitnú koncom leta, úľ iba rozvíja svoju plnú krásu, a tým zabezpečuje v zime prežije veľa hmyzu a vtákov. Prečo výsadba včelieho stromu môže dokonca pomôcť chrániť malé zvieratá.

Včelí strom (Tetradium daniellii)
Miera rastu:20 - 50 cm za rok
výška:1 000 - 1 500 cm
šírenie:800 - 1200 cm
Koreňový systém:hlboko zakorenenie
Poloha:slnečné
poschodie:normálne
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Nemusíte sa báť, že vás včely, vosy atď. Budú obťažovať na terase / balkóne (pokiaľ vysadíte úľ v dostatočnej vzdialenosti od balkóna / terasy), pretože malé zvieratá radšej zostávajú v bezprostrednej blízkosti. Blízkosť stromu na, čo znamená, že ste chránení na terase / balkóne. Preto by ste nikdy nemali umiestňovať úľ v bezprostrednej blízkosti detských hracích zariadení.

➥ Mimochodom:

Medzi dva prsty votrite list úľa. Listy včelieho stromu šíria veľmi intenzívnu, aj keď príjemne príjemnú vôňu.

Výsadba úľa

Včelí stromy, ktoré sú pôvodom v Ázii, sú teraz k dispozícii všade v dobre zásobenom záhradnom centre. Ak ho v záhrade zasadíte ako malý strom (možný od jari do jesene, ale radšej by ste mali pestovať na jar), v priebehu rokov môže rásť až do výšky 12 metrov. Včelí strom zvyčajne rastie v prvých rokoch v priemere až do 1 metra.

Úľ uprednostňuje hlinitú až mierne piesočnatú pôdu bohatú na výživné látky, ktorá je dobre odvodnená, takže na mieste nedochádza k zamrznutiu. Pri výbere polohy by ste mali uprednostniť slnečné miesto.

Pri výsadbe by ste mali potom vykopať čo najväčší otvor, naplniť humus a vložiť stromok. To mu uľahčuje rast. Ak si vyberiete pestovaný úľ, ktorý už má korunu stromu až do priemeru 5 metrov, mali by ste už pri výsadbe zabezpečiť dostatočnú vzdialenosť od ostatných stromov.

Od konca júna sa na strome v nasledujúcom roku vytvorí nespočet bielych kvetov (podobných starším), ktoré zapália skutočný ohňostroj až do októbra! Zo samotného kvetu sa vytvára tmavo modro-čierne ovocie, ktoré často konzumuje mnoho domácich vtákov.

➥ Mimochodom:

V prvých troch rokoch života je kvitnutie včela vždy trochu riedke. Avšak, od veku okolo 4 rokov, však v bohatej kráse!

Starostlivosť o úľ správne

➤ Zimná ochrana:

Úľ si spravidla vyžaduje malú údržbu. Iba v prvých troch rokoch života by ste ho mali chrániť pred silným mrazom v zime, napríklad zakrytím záhradným rúnom (pozri obrázok). Takže si môžete byť istí, že váš strom nebude poškodený.

➤ Hnojenie:

Počas prvých troch rokov svojho života by ste na jar a na jeseň mali pravidelne poskytovať včelám kompletné organické hnojivo. Kompostovanie okolo kmeňa potom postačuje raz ročne.

➤ Zrezať dozadu / zhora:

Strom by ste mali prerezať alebo orezať na jar alebo ešte lepšie len na jeseň - nikdy však počas jeho fázy priameho kvitnutia.