Dom a záhrada

Perlový kôš: umiestnenie, kultivácia a starostlivosť o trvalky


Hľadáte trvalý kvet pre svoje trvalé hranice? Odporúčame perlový kôš. Tu všetko o umiestnení, pestovaní a starostlivosti o rastlinu.

Veľmi dobre známy typ perlového koša: strieborná nesmrteľnosť

Perlový kôš, ktorý vyzerá veľmi podobne ako astry, pretože pochádza aj z tejto rodiny, je jedným z vytrvalých kvetov na vytrvalej hranici, pretože v júni začína zobrazovať biele kvety a dobre ich zobrazuje na jeseň. Poznáme dva typy perlového koša:

  • Silver Slamienka / Silver Rain: Perlový kôš typu sedmokrásky, ktorý sa v pôvodnom dome považoval za liečivú rastlinu.
  • Perlpfötchen: Menšia verzia perlového koša dorastá do výšky okolo 30 centimetrov a predáva sa oveľa častejšie v záhradnom centre.

Od polovice / konca septembra usušia kvetinové kúsky perlového koša takmer priamo na stonke, takže ich môžete zviazať do nádherných suchých kytíc.

Výber miesta a kultivácia

Perlový kôš, ktorý rastie medzi 40 a 70 centimetrov vysoký a je často označovaný ako letný sneh, miluje slnečné miesto s dobre odvodnenou pôdou bohatou na živiny, hoci rastlina prežíva občas suché obdobia. Preto ich môžete bez problémov zasadiť na skalku. Korálkové koše sú vhodné aj na pestovanie kvetináčov, hrobov alebo na navrhovanie hrobov, ako aj na hraničné záhradné postele.

➥ Tip:

Perlové koše sú dobre znášané rastliny, a preto môžete túto kvetinu uchovávať v blízkosti takmer všetkých trvaliek. Napríklad to vyzerá obzvlášť krásne kontrastná rastlina vedľa neskorého kvitnutia alebo voňavej levandule.

Vytrvalý perlový kôš môžete pestovať buď zasiatím vlastných semien, alebo si môžete kúpiť malé trvalky od špecializovaných predajcov. Akonáhle sa perlové koše cítia ako doma na jednom mieste, potom sa rozmnožujú, akoby samy o sebe.

Starostlivosť o perlové koše správne

➤ Pour:

Perlový kôš by ste mali zalievať iba na vodu, ktorá sa úplne ľahko udržuje, a to počas dlhšieho obdobia sucha, pretože to jednoznačne uprednostňuje suché miesto. Pri zalievaní sa musíte tiež ubezpečiť, že okolo rastliny nedochádza k zamrznutiu.

➤ Hnojenie:

Hnojenie vytrvalej rastliny zvyčajne nie je potrebné. Po odkvitnutí (približne od septembra / októbra) perlový kôš tiež toleruje značné množstvo kompostu.

➤ Znížiť:

Na začiatku jari (február / marec) by ste mali veľkorysým spôsobom znížiť perlový kôš, pretože to podporuje nové klíčenie alebo je to možné.

➤ Násobenie:

Ako už bolo spomenuté, perlový kôš sa v skutočnosti znásobuje sám, ale rozdeľovaním odnoží skoro na jar môžete rastlinu používať aj na inom mieste.