Záhradné tipy

Odrody zemiakov určené na pestovanie v záhrade: Tieto odrody sú najvhodnejšie

Odrody zemiakov určené na pestovanie v záhrade: Tieto odrody sú najvhodnejšie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho záhradkárov sa vyhýba pestovaniu zemiakov na záhrade, pretože nevie, ktoré odrody sú na to najvhodnejšie. Poviem vám to tu.

Tiež známy ako zemiaky: zemiaky

V súčasnosti existuje na trhu nespočetné množstvo druhov zemiakov, ktoré sa líšia hlavne vlastnosťami varenia, múkou, tvrdou alebo väčšinou tvrdou. Odrody zemiakov môžete pestovať od žltej až po odrody s mäsom modro-fialovej.

Zemiaky sa však líšia aj v čase úrody, preto hovoríme o skorých, stredne skorých a neskorých zemiakoch. A to je presne ten zemiak, na ktorý by ste mali dávať pozor, ak chcete zemiaky pestovať sami. Uviedli sme pre vás, ktoré odrody patria k novým zemiakom, stredne skorým a neskorým zemiakom a sú obzvlášť vhodné na záhradné pestovanie.

Odrody zemiakov predkladané na pestovanie záhrad

➤ Rané odrody:

K populárnym skorým odrodám - od júla v čase zberu - patria Agata (vysoký výnos), Amalia, Rosara (červená pokožka), Christa, Karat, Hela, Gloria (veľmi aromatická), Astoria (veľmi žltá dužina), Sieglinde (veľmi vhodné ako pečené zemiaky). ), Princezná (vhodná aj pre ekologické poľnohospodárstvo) a Ukama. Všetky tieto druhy zemiakov sú tvrdé alebo väčšinou tvrdé.

Medzi skoré zemiaky patrí aj múka Augusta, ktorej vysoký výnos ju robí príťažlivým pre záhradné pestovanie, a Karlena, ktorá si vytvorila názov ako úplne necitlivá odroda zemiakov.

➤ Stredne skoré odrody:

Nicola, Saskia, Blauer Schwede (modrá dužina), Berolina, Bintje, Hansa (ideálne zemiakové hranolky), Quarta a Cilena (hlávkový šalát a vyprážané zemiaky) sa osvedčili pre stredne skoré odrody - čas zberu od augusta. Všetky tieto odrody sú voskovité alebo väčšinou voskovité.

Medzi stredne skoré odrody patrí múka Agria, ktorej veľké hľuzy majú vynikajúcu arómu, a Afra, ktorá je ideálna pre šťouchané zemiaky.

➤ neskoré odrody:

S neskorými odrodami zemiakov - časom zberu od konca augusta / začiatku septembra - nájdete odrody Granola (dobrá skladovateľnosť), croissanty Palma a Bamberg (pikantná chuť, ale nízky výnos) v kategórii pevné alebo väčšinou tuhé. Pridávajú sa aj odrody múky Arran Victory, Datura a Aula.

Tip:

Vitelotte (tiež známy ako francúzsky hľuzový zemiak) sa v neskorých odrodách považuje za pochúťku. Je to odroda tmavočervenej zemiaky s orechovou a korenistou chuťou. Jeho výnos je však veľmi nízky, a preto sa bohužiaľ zriedka pestuje. Pre gurmánov je to však absolútna nevyhnutnosť!

Náš pestovateľský tip na zemiaky

Najlepšie je vždy pestovať rôzne odrody - starostlivo oddelené od seba - aby ste mohli svoje čerstvé čerstvé zemiaky zbierať čo najdlhšie. Začnite s veľmi skorou odrodou (možno dokonca nechajte zemiaky klíčiť) a ukončite pestovanie zemiakov veľmi neskorou odrodou.