Dom a záhrada

Rezanie kdoule - čas a pokyny pre rez


Už dávno zabudnutý robí comeback: kdoule strom. Každý, kto si ho kúpi, musí tiež rezať. Naše pokyny ukazujú, ako na to.

Musí sa vyrezať aj kdoule

Dule boli v nemeckých záhradách veľmi často neobvyklé. V posledných rokoch sa však kdoule opäť vrátili, v neposlednom rade preto, že je pomerne nenáročný a ľahko udržiavateľný. Okrem toho je možné ovocie používať veľmi univerzálnym spôsobom. Napríklad kdoule možno použiť na výrobu chutných želé, džúsu alebo kaše (tip na čítanie: Konzervovanie ovocia - prezentované 4 možnosti).

Ak teraz máte vo svojej záhrade taký nádherný ovocný strom alebo zasadíte strom kdoule, musíte ho samozrejme porezať. Toto je dôležité na potlačenie rastu divočiny a, samozrejme, na zabránenie alebo boj proti zamoreniu tzv. Listovým opálením. Je to veľmi perzistentné plesňové ochorenie, ktoré môže vážne poškodiť strom kdoule.

Kedy presne by mal byť strom kdoule vyrezaný a ako by mal rez vyzerať? Toto všetko vám podrobnejšie vysvetlíme nižšie.

Najlepší čas na rezanie

Najlepší čas na prerezanie kdoule je na jar pred začiatkom kvitnutia. Mali by ste však určite počkať, kým sa už neočakáva silný mráz, inak by mohli časti stromu zamrznúť. Ak je príliš chladno, drevo stromu sa veľmi ľahko štiepi. Jar je tiež ideálny čas na rez, pretože strom kdoule ešte nie je úplne v miazgu.

Ak by ste však objavili malé červené škvrny na listoch stromu kdoule, alebo ak by listy dokonca zhnedli a odumreli, musíte ich okamžite orezať. Potom je váš kdoule ovplyvnený tzv. Listovým opálením.

Pokyny pre rez stromu kdoule

➤ Krok 1:

Než začnete, mali by ste vedieť, že na rez by sa mali používať iba ostré nástroje. Je to veľmi dôležité, pretože to je jediný spôsob, ako zabrániť vzniku modrín a prasklín v dreve, a tým zabrániť infekciám. Poškodené oblasti na lese sú vždy ideálnym živným prostredím pre baktérie a huby.

Nástroj by mal byť navyše vždy čistý, aby sa zabránilo prenosu chorôb z iných stromov. Píly a nožnice, ktoré chcete použiť na rezanie kdoule, by sa preto mali pred použitím vždy dezinfikovať.

➤ Krok 2:

Teraz je len na vás, aby ste sa rozhodli, či chcete svoj strom kdoule zoslabiť alebo tvarovať. Teraz sú obidve vysvetlené podrobnejšie.

Koruna stromu Aus Thinn:

V porovnaní s inými ovocnými stromami nemusíte stromček kdoule veľa rezať. V skutočnosti stačí, ak ste ho občas riedili. Každé dva až tri roky úplne postačujú. Ak je však vrchol stromu veľmi husto zarastený, mali by ste si kdoule strom čistiť častejšie. Je to dôležité, aby listy mohli zaschnúť lepšie a opálenie listu nemá žiadnu šancu.

➥ Korunu stromu dajte do širokého tvaru:

Ak chcete korunu stromu dostať do tvaru, musíte sa uistiť, že koruna zostáva čo možno najviac vzdušná a uvoľnená. V prvých rokoch by ste sa mali pokúsiť urobiť stromovú strechu trochu širšiu, pretože potom sa na povrch dostane veľa slnka. Preto vždy vystrihnite príslušné vetvy a pomaly uveďte strom do tvaru. Musíte tiež odstrániť všetky vetvy a vetvy, ktoré rastú nadol a dovnútra.

V prvých rokoch môžete hlavné vetvy zväčšiť pridaním závaží. Tri až štyri z týchto vodiacich vetiev by mali byť v priamke, ktorá je čo najviac vodorovná, aby strom mohol pekne rásť.

➤ Krok 3:

Po ukončení rezu kdoule by ste mali väčšie plochy rezu určite ošetriť zázrakom. Zabráni sa tým vysychaniu rozhraní, odumretiu a možno dokonca infikovaniu hubami. (Tip na čítanie: Správne zaobchádzajte s rozhraniami na stromoch)

Jednoducho zoberte niektorý z prostriedkov na uzatváranie rán kefou a dokonale utesnite rezané povrchy. Najlepšie je, ak aplikujete nejaký prostriedok na zázraky dva centimetre za okraj rany. Mimochodom, toto je vždy dôležitý krok pri kosení stromov.