Záhradné tipy

Výsadba zeleniny na balkóne - 9 druhov zeleniny predložených začiatočníkom

Výsadba zeleniny na balkóne - 9 druhov zeleniny predložených začiatočníkom


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Či už v kvetináčoch alebo kvetináčoch - zeleninu môžete pestovať nielen na záhrade, ale aj na balkóne. Povieme vám, ktorá zelenina je ideálna pre začiatočníkov.

Zelenina sa dá zasadiť aj na balkón

Nie každý môže vlastniť záhradu. Ale aj keď máte iba balkón, nemusíte sa obávať bez vlastnej zeleniny alebo ovocia. Koniec koncov, balkón tu nie je len pre naplnenie kvetinami. Okrem kvetov tu môžete pestovať aj zeleninu. To isté platí aj pre terasu. (Tip na čítanie: vytvorte zeleninovú náplast na terase - predložených 5 možností)

Pre všetkých, ktorí možno nikdy nemali vlastnú záhradu a nikdy sami pestovali zeleninu, sme zostavili zeleninu, ktorá sľubuje rýchly a dobrý úspech pri zbere. Takže vidíte, aké ľahké je pestovať zeleninu na balkóne. A ak kultivácia týchto odrôd funguje, môžete sa odvážiť vyskúšať ďalšiu zeleninu v budúcom roku.

Požiadavky na pestovanie zeleniny na balkóne

Na to, aby zelenina mohla na vašom balkóne skvele rozkvitať a niesť veľa ovocia, musia byť splnené niektoré dôležité požiadavky. Tieto požiadavky sú stručne zhrnuté tu.

Dostatočné slnko:

Na jednej strane to závisí od výberu správnej zeleniny a na druhej strane musí byť dostatok slnečného žiarenia. Z tohto dôvodu sú na pestovanie zeleniny vhodné iba balkóny orientované na juhovýchod alebo juhozápad.

Dostatočná cirkulácia vzduchu:

Balkón musí byť dobre vetraný. Vzduch nesmie stáť a nesmie byť kontaminovaný cigaretovým dymom. Ak nedochádza k dostatočnej cirkulácii vzduchu, sú rastliny oveľa citlivejšie na škodcov.

Používajte veľké kvetináče:

Na pestovanie zeleniny na balkóne by ste mali používať najväčšie možné nádoby. Mali by mať kapacitu najmenej 10 litrov a mali by byť vyrobené z hliny, plastu alebo dreva. Prípadne môžete získať hotovú súpravu pre drevenú mini posteľ. Je to podobné ako vyvýšená posteľ (tip na čítanie: vytvorte vyvýšenú posteľ - 4 výhody).

Správne pripravte / hnojte pôdu:

Pôdu na pestovanie zeleniny by ste mali obohatiť zrelým kompostom, aby v nej bolo dostatok živín. Pre optimálny rast rastlinných rastlín sa tiež odporúča pridávať hnojivo s pomalým uvoľňovaním. V lete by ste mali znovu použiť tekuté hnojivo, aby sa doplnil prísun živín.

Môj tip na knihu je „Balkón s vlastným stravovaním“:

9 druhov zeleniny ponúkaných začiatočníkom

Nie všetka zelenina je rovnako vhodná pre balkón. Obzvlášť motivuje začiatočníkov, ak prvá zelenina nebude mať dlho. V takom prípade je dobré zvoliť zeleninu, ktorá rýchlo rastie. Napríklad nasledujúce druhy zeleniny sú takmer vhodné na pestovanie na balkóne.

❃ Reďkovky:

Medzi aprílom a septembrom môžete zasiať reďkovky a približne po štyroch týždňoch môžete zbierať plody svojej práce. Ak zasievate čerstvé každé dva až tri týždne, máte zvlášť dlhú dobu zberu.

Reďkev ako slnečné až polotieňové miesto sa pestuje v radoch so vzdialenosťou 20 centimetrov a vzdialenosťou 6 centimetrov medzi jednotlivými rastlinami. Dobrými susedmi pre túto zeleninu sú napríklad mrkva, fazuľa, hrach, paradajky alebo šalát.

❃ Výber šalátu:

Zberový šalát možno pestovať obzvlášť dobre na balkóne. Medzi vhodné odrody patrí jahňací šalát, rezaný šalát, rukola a lollo rosso. Najlepšie je pestovať tieto šaláty vedľa zeleru, petržlenu a repy.

Zberací šalát tiež potrebuje slnečné až čiastočne zatienené miesto. Výsev sa uskutočňuje od marca do augusta. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť 30 centimetrov, medzi jednotlivými rastlinami by ste mali zachovávať vzdialenosť troch centimetrov.

❃ Sladký hrášok:

Cukrový hrášok sa pestuje veľmi ľahko, a preto je jeho nákup lacnejší ako v obchodoch. Táto zelenina absolútne potrebuje veľmi slnečné miesto a uvoľnenú pôdu bohatú na humus. Hrach by ste mali zasiať medzi aprílom a júlom a potom je najlepšie vždy zoskupiť tri alebo štyri rastliny okolo lezeckej pomôcky.

Mimochodom, dobrými susedmi pre cukrový hrášok sú šalát, mrkva, reďkovky a kôpor. Veľmi dobre si spolu s cukrovým hráškom.

❃ Mrkva:

Mrkva tiež miluje horiace slnko av závislosti od odrody sa môže pestovať od konca februára do júna. Medzi rastlinami udržiavajte vzdialenosť päť centimetrov a zohľadnite hĺbku výsevu približne tri centimetre.

Ak umiestnite cibuľu vedľa mrkvy, máte dobrú obranu proti mrkvicovej muške. Paradajky, hrach, šalát a kôpor sú tiež dobrými susedmi pre mrkvu.

❃ fazuľa:

Zrná vysoké až 40 centimetrov sú zvlášť vhodné na pestovanie na balkóne. Fazuľa určite potrebuje horolezeckú pomôcku, ale môžete si ju nechať dobre vyrásť aj na zábradlí balkóna. Fazuľa môžete vysiať do okienok od polovice mája do konca júna. Do každej kríkovej fazule dajte štyri jamky a medzi nimi vždy nechajte medzeru päť centimetrov.

Fazuľa by ste však nemali umiestňovať priamo do hrachu a cibuľa a pór nie sú ideálnymi susedmi. Uhorky, šalát, paradajky, reďkovky a pikantné jedlá sú veľmi vhodné.

❃ paradajky:

Paradajky sú pravdepodobne najbežnejšou zeleninou pestovanou na balkóne. Môžete ich napríklad pestovať v nádobách, oknách alebo závesných košoch. Je len dôležité pamätať na to, že paradajky potrebujú veľa slnka a veľa vody, aby sa im darilo.

Pretože paradajky neznášajú mráz, mali by ste ich zasadiť na balkón iba od polovice mája. Umiestnite jednotlivé rastliny, rastlinky, ale nie príliš blízko seba. Každej jednotlivej rastline rajčiaka by sa potom mala poskytnúť pomoc na šplhanie, ku ktorej si budete môcť rastliny neskôr priviazať.

❃ uhorka:

Uhorky sú tiež skvelé pre pestovanie na balkóne. Rovnako ako paradajky, aj oni potrebujú veľa tepla a slnka. Sú tiež vhodné na pestovanie vo vaniach, semaforoch a veľkých kvetináčoch.

Okrem tradičných uhoriek sú na pestovanie na balkóne veľmi vhodné aj mini uhorky a citrónové uhorky. Výsev môžete začať od polovice mája. Dobrými susedmi, ktorí rastú na balkóne, sú napríklad kríky a kôpor.

❃ papriky:

Aj od polovice mája môžu papriky získať miesto na domácom balkóne. Ak chcete získať skvelú chuť, určite to potrebuje veľa slnka.

Pri pestovaní sa môžete sami rozhodnúť, či chcete vysadiť mladé rastliny z detskej izby na balkóne alebo či chcete papriku sami. V poslednom variante by ste semená mali zasadiť centimeter hlboko do rastúcich misiek a nechať dozrieť pri 28 stupňoch. Od začiatku mája potom môžete zasadiť mladé rastliny do rastlinnej náplasti.

❃ bylinky:

Bylinky tiež dobre padnú na balkón, ale musíte sa uistiť, že bylinky neznášajú horiace slnko. Preto je najlepšie umiestniť poháre bylín na čiastočne zatienené miesto.

Pokiaľ ide o výber bylín, môžete skutočne pestovať všetko, čo si vaše srdce želá. K veľmi obľúbeným bylinkám patrí kôpor, bazalka, pažítka, petržlen, šalvia, medovka, tymián a levanduľa. Bez ohľadu na to, ktoré odrody si vyberiete, mali by ste ich pestovať od polovice mája a podľa príbalového letáku.Komentáre:

 1. Demetrius

  In this something is and is the good idea. It is ready to support you.

 2. Riggs

  Dobrá práca!

 3. Hamal

  I can suggest to go to the site, which has many articles on this issue.

 4. Fenritaur

  Please explain the detailsNapíšte správu