Nápady a inšpirácia

Okrasné trávy: prezentované odrody a tipy na starostlivosť


Či už malé, veľké, pruhované alebo s kvetmi - okrasné trávy sú neoddeliteľnou súčasťou záhrad. Tu uvádzame, ktoré odrody sú obzvlášť krásne a ako sa o ne starajú.

Okrasné trávy vyzerajú skvele

Okrasné trávy patria medzi úplne ľahko udržiavateľné rastliny v záhrade a často sú absolútnymi lákadlami v záhrade kvôli rozmanitosti a farebnosti, ktorú dnes ponúkajú v záhradných obchodoch. V dome však tiež vyzerajú krásne, pretože veľa okrasných tráv a ich kvetín alebo latiek možno ľahko integrovať do suchých kytíc. Jednoducho usušte, zviazajte a zaveste hore nohami v suchej miestnosti.

Okrasné trávy sú jednoducho skvelé, pretože v záhrade vyvolávajú veľmi zvláštny vkus. A tiež ich pohyb vo vetre je len na pohľad. Najskôr však musí byť vysadená vhodná alebo pekne vyzerajúca odroda okrasnej trávy. Teraz by sme chceli podrobnejšie vysvetliť, ako sa odrody líšia a ktoré vyzerajú obzvlášť pekne.

Rozdiely medzi odrodami

Základné rozlíšenie sa robí medzi jednoročnými a vytrvalými, mrazuvzdornými trávami citlivými na mraz. Väčšina bežných typov tráv je odolná voči zimným vplyvom, ale v lete uprednostňujú slnečné (plné slnko) pred iba mierne tienistou polohou.

Okrasné trávy sú tiež dostupné v rôznych veľkostiach. Niektoré sú vysoké až 3 metre! V niektorých prípadoch majú teraz špeciálne okrasné trvalky tiež menšie kultivované formy, ako je tráva trpaslíkov alebo tráva trpaslíkov. Uvádzajú sa tu niektoré veľmi pekné okrasné odrody trávy:

 • pampy tráva - vytvára jarné kvety od septembra, ktoré trvajú dobre do zimy / prerezávajú na jar
 • trstina - často označované ako tráva slonov / je možné ju umiestniť v blízkosti vodných bodov / dorastajúcich do 3 metrov
 • fontána Grass - tvorí pôsobivé kvety od augusta do októbra / potrebuje veľa slnka / preferuje piesočné dno
 • Bearskin tráva - svieža zelená / s nízkym rastom / patrí medzi sladké trávy / kvety od júla do augusta
 • had Bart - veľmi nízky rast (približne 10 až 20 centimetrov) / v lete vytvára zvonovité kvety a potom bobule
 • Moorgrass - je extrémne robustný a ľahko sa udržuje / miluje pôdu bohatú na živiny / je možné ju vysádzať aj v čiastočnom tieni
 • Zebra tráva - tiež nazývaná bravčová tráva / vzpriamená forma rastu / bohatá zelená / sa môže v zime rozdeliť
 • Červená láska tráva - intenzívne sfarbenie kvetov od júla do októbra / dokonale zapadá do trvalých hraníc / otužilou
 • blue grass - kvitnú od júna do júla / približne 30 cm na výšku / na jeseň nesekajú, aby boli chránené pred silnými mrazmi
 • ostrice - Vytrvalá okrasná tráva, ktorá sa ponúka v najrôznejších kultivačných formách, a teda aj v mnohých farbách
 • ovos tráva - zvlášť robustná rastlina / otužilá / tvorí svoje „uši“ od júna do septembra / približne 1 meter na výšku
 • Modré kostrava trávy - šedozelené listy / forma s nízkym rastom / mrazuvzdorné / viacročné
 • Japonská krvná tráva - dostala svoje meno podľa červeno-zelených listových špičiek / je iba čiastočne otužilá
 • hmla tráva - veľmi jemne vyzerajúca okrasná odroda trávy / jednoročná, ale samosivá
 • bambus - mimoriadne vysoké / vhodné iba na výsadbu veľkých záhrad / existujú aj menšie kultivované formy / rozšírenia

Vysádzajte okrasnú trávu efektívne

Dosiahnite skvelé efekty s okrasnými trávami

Okrasné trávy sa dajú ľahko kombinovať s mnohými inými bylinnými rastlinami. Vysoké okrasné trávy by ste však nemali zasadiť do bezprostrednej blízkosti drevín.

Teraz môžete dokonca pestovať veľa okrasných tráv vo vaniach a efektívne ich umiestňovať na terasy a balkóny. Potom musíte znova venovať pozornosť citlivosti jednotlivých okrasných tráv.

Okrasná tráva má tiež veľmi dekoratívny účinok uprostred široko položených okrasných kameňov a nachádza sa priamo pri záhradných rybníkoch alebo pozdĺž chodníkov. Krok za krokom môžete samozrejme zasadiť aj okrasné trávy, aby ste napríklad vytvorili atraktívnu súkromnú obrazovku alebo oddeľovač záhradnej miestnosti.

Tipy na starostlivosť o okrasnú trávu

Tip 1 - odrezať:

Väčšina okrasných tráv sa musí pravidelne raz ročne kosiť. V ideálnom prípade by ste však mali jednotlivé odrody vždy skrátiť iba na jar, pretože tráva, ktorá odumiera na jeseň av zime, zvyčajne optimálne chráni koreňovú guľu proti roztrhnutiu (tip na čítanie: zimovanie nad okrasnými trávami - takto sa to robí).

Tip 2 - zlepšenie kvality pôdy:

Okrem toho mnoho druhov okrasnej trávy preferuje dobre odvodnenú pôdu bohatú na živiny. Môžete to dosiahnuť pridaním trochu jemného kamienku alebo piesku. Môžete tiež zabrániť zhutneniu pôdy tým, že pôdu niekoľkokrát uvoľníte pomocou hrable (približne 2 až 3 krát za rok).

Tip 3 - propagácia:

Väčšinu okrasných kríkov môžete zväčšiť ich rozdelením alebo obmedzením ich rastu. Aby ste to dosiahli, starostlivo prerezajte koreňový systém s rýľom na jar (vo výnimočných prípadoch aj na jeseň), zdvihnite čiastočný trvalok s koreňmi z pôdy a znova ho použite na novom mieste. Potom rozdelte krík dobre na nové miesto.