Dom a záhrada

Hnojenie zemiakov - ako to urobiť správne


Či už ide o skoré alebo neskoré zemiaky, múku alebo tvrdé vary - všetky druhy zemiakov musia byť oplodnené. Tu je návod, ako to urobiť správne.

Zemiaky potrebujú veľa živín

Pri zemiakoch zo supermarketu nikdy presne neviete, ako sa pestovali a či sa nepoužívali žiadne prípravky na ochranu rastlín. Na druhej strane ste vždy na bezpečnej strane, ak sami zemiaky pestujete. Ale aby ste z hľuzy vyťažili maximum, mali by ste jej dať správnu výživu vo forme hnojív.

Samotné hnojenie všetkých druhov zemiakov nie je také ťažké, ale iba vtedy, ak urobíte veľa prípravných prác a hnojíte pôdu v predchádzajúcom roku. Nasledujúci text podrobne vysvetľuje, ako správne hnojiť zemiaky alebo pôdu pred kultiváciou, aby sa dosiahla skutočne dobrá úroda.

Pred pestovaním zemiakov hnojte pôdu

»Rozmetaný hnoj z hnoja:

O rok skôr ste položili základ pre pestovanie zemiakov. Zemiaky potrebujú veľa živín, preto by ste mali pôdu pripraviť v minulom roku optimálne. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zahrnúť zrelý kompost alebo živočíšny hnoj. Najlepšie je pokryť postele zimným hnojem. Na jar nasledujúcu vrstvu hnoja jednoducho zhrabneme a zvyšok upravíme do zeme.

»Použiť zelený hnoj:

Výhodou je aj to, ak pred pestovaním zemiakov urobíte zelený hnoj, pretože to znamená, že v pôde je následne dostatok dusíka. Ďalej sa podložie uvoľní a živiny sa transportujú z hlbších vrstiev nahor. Fazuľa, hrach, ďatelina, sladký hrášok a vlčí bôb sú vhodné na zelené hnojenie. Rastliny neprežijú zimu, ale na jar ich môžete jednoducho spracovať do zeme. Vytvorili ste teda ideálny základ pre pestovanie zemiakov.

Hnojiť zemiaky počas fázy pestovania

»Používajte organické / syntetické hnojivo:

Po výsadbe zemiakov ide o správne oplodnenie počas fázy rastu. Aj keď sú hľuzy ťažkým krmivom a potrebujú veľa živín, nemali by ste to preháňať hnojením. Keď budete mať pôdu vhodnú na kultiváciu, nemusíte robiť toľko neskôr.

»Používajte organické hnojivo:

Spravidla sa odporúča používať na hnojenie organický produkt. Na tento účel sú napríklad vhodné rohovky alebo hnoj. Výnosy nebudú také veľké, ako keby ste používali syntetické hnojivo, ale aróma zemiakov je omnoho lepšia.

Ale: organické hnojivo bohužiaľ nie je zelenine úplne dostupné. Mikroorganizmy to odomknú iba postupne. Organické hnojivá by však mali byť vždy uprednostňované pred umelými hnojivami.

»Používajte syntetické hnojivo:

Samozrejme môžete použiť aj syntetické hnojivo. Pri použití umelého hnojiva sa však môže veľmi rýchlo stať, že pôdu hnojíte. To nielenže znamená, že zemiaky sa môžu skladovať menej, aróma môže tiež trpieť a choroby sa môžu ľahšie predĺžiť.

Musíte si teda byť úplne istí, že všetky živiny (dusík, síra, horčík, draslík, fosfát) sú k dispozícii v ideálnom množstve. A to zase nie je také ľahké. Najskôr musíte vykonať analýzu pôdy, aby ste zistili optimálny pomer zmiešania živín. Malo by to však urobiť odborník, pretože iba oni dokážu zostaviť dokonalé hnojivo z vyššie uvedených živín.

»Zmena plodín každé 3 až 4 roky:

Keďže zemiaky vylúhujú veľmi veľa z pôdy, mali by ste sa posteľ každé tri až štyri roky presunúť na iné miesto v záhrade. To je tiež súčasťou oplodnenia. Okrem toho má zmysel, ak medzitým vysadíte tieto postele a napríklad rozsejete ďatelinu, sladký hrášok alebo vlčí bôb.