Sadenice

Robiť zeleninovú náplasť v zimnom období - 5 tipov na správnu zimnú ochranu

Robiť zeleninovú náplasť v zimnom období - 5 tipov na správnu zimnú ochranu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Keď sa záhradnícky rok blíži ku koncu, je čas urobiť zeleninovú náplast odolnú voči zimám. Tu je 5 tipov na správnu zimnú ochranu.

Musíte vykopať veľmi ťažké pôdy

Keď je sezóna zberu na jeseň a tým aj záhradnícke obdobie ukončené, nejde iba o vyprázdnenie bazéna, hrabanie lístia a uskladnenie záhradného nábytku (tip na čítanie: urobte záhradu zimnou odolnosťou - malý kontrolný zoznam). Potom musíte tiež začať pracovať a urobiť svoju zeleninovú náplast odolnú voči zimám. Je to dôležité, pretože týmto spôsobom môžete optimálne pripraviť zeleninovú náplast na nasledujúcu záhradnú sezónu.

Zoberme si ako príklad zemiaky. Pri pestovaní zemiakov je dôležité, aby ste pôdu na jeseň riadne pripravili a hnojili, aby bola úroda zemiakov budúci rok veľmi výnosná.

Ako sa však dá zeleninová škvrna vyrobiť v zime a čo treba zvážiť? Naše tipy vám to všetko oznámia.

Tipy na správnu zimnú ochranu

➤ Tip 1 - vyťažte veľmi ťažké pôdy:

Na jeseň nemusíte kopať postele. To sa však nevzťahuje na veľmi ťažké pôdy. Tu je dokonca dôležité, aby ste ich vykopali, v opačnom prípade existuje riziko zanášania a navyše nie je zaručené dostatočné vetranie.

Vykopajte zeleninovú náplasť v novembri s hĺbkou asi 20 centimetrov. Ak sú na posteli stále mäkké zvyšky cibule, špenátu alebo šalátu, nie je to problém. Môžete ich jednoducho spracovať na zem. Na kompost by sa mali odstraňovať a likvidovať iba pevné stonky a choré časti rastlín.

➤ Tip 2 - uvoľnite bežné pôdy:

Na druhej strane by ste mali jednoducho uvoľniť bežné pôdy a pracovať s nejakým hnojom alebo zrelým kompostom. Buriny by ste však mali starostlivo odstrániť vopred, pretože potom už nemusíte očakávať náhly nárast buriny na jar.

Ak nemáte pripravený žiadny hnoj alebo zrelý kompost, môžete na rastlinnej náplasti napríklad založiť ďatelinu a ďatelinu rastlín. Zelený hnoj potom chráni a zahreje pôdu krycou rastlinnou hmotou a zásobuje ju živinami.

➤ Tip 3 - zakryte postele:

Okrem toho by ste mali uvoľnenú pôdu cez zimu pokryť vrstvou slamy alebo lístia. Pôda teda optimálne prežije chladné obdobie a je tiež zásobená dostatočným množstvom živín.

Dôležité:

Keďže sme v oblasti výživy, na konci záhradnej sezóny by ste nikdy nemali hnojiť svoju zeleninovú náplasť. To môže spôsobiť viac škody ako úžitku. S výnimkou základu nie je v rastlinnej náplasti povolené žiadne iné hnojivo. Hnojivo v pôde by ste mali pracovať iba na jar.

➤ Tip 4 - Chráňte kvetináče:

Ak nemáte zeleninové postele v klasickom slova zmysle, ale možno ste vysadili zeleninu na balkóne, musíte teraz v zime tieto kvetináče primerane chrániť pred chladom. Najlepšie je samozrejme, ak prezradíte pestovateľov rastlín v dome. Ak to nie je možné, musíte ich zabaliť. Postupujte nasledovne:

  1. Omotajte bublinkový obal okolo kvetináča alebo kvetináča
  2. dajte vrecku s bublinkami bublinkový obal
  3. Položte kvetináče na polystyrénové platne
  4. Zakryte Zem štetcom

➤ Tip 5 - chráňte zeleninu:

V novembri už na posteliach ostáva takmer žiadna zelenina, pretože dovtedy by sa mala zberať. Môžete zanechať iba rastliny, ktoré sú určené na pestovanie zelenej trávy a vytrvalú zeleninu, napríklad pór a kapusta. Počas zimy s tým nebudete mať žiadnu prácu, ale stále môžete žatvu. Kapusta chutí ešte lepšie po prvých mrazoch.

Ak teploty veľmi klesnú, môžete rastliny chrániť pomocou záhradného rúna. Mali by ste ich tiež zhromaždiť trochou pôdy.