Nápady a inšpirácia

Uprednostňujte zeleninu na parapete - Tu je návod


Paradajky, paprika, bylinky - všetky druhy zeleniny, ktoré by ste mali uprednostňovať na parapete. Tu sa dozviete, prečo, prečo, prečo a ako sa to robí.

Výber zeleniny je jednoduchý

Chvíľu potrvá, kým bude možné vysádzať zeleninu na balkón, terasu alebo na otvorenom priestranstve, pretože väčšina ľadových svätcov je ešte pred nami začiatkom mája. Mrazuvzdorná zelenina by sa preto mala vkladať do postele až od polovice mája. Od februára / marca však môžete robiť veľa prípravných prác a uprednostňovať trochu zeleniny na parapete. To dáva rastlinám veľký štart neskôr, takže zber sa môže uskutočniť aj skôr.

Všeobecne sa odporúča uprednostňovať zeleninu zo semien. Akonáhle mladé rastliny môžu ísť von, sú dosť robustné a menej citlivé. Takže teraz viete, prečo je pestovanie zeleniny také dobré. Teraz tiež vysvetlíme, ktorá zelenina je na to obzvlášť vhodná a ako správne implementovať preferencie.

Ktoré druhy zeleniny môžu byť uprednostňované v dome?

Na parapete by ste mali uprednostňovať predovšetkým zeleninu, ktorá potrebuje veľa tepla, pretože pôvodne pochádzajú z teplejších podnebie. Väčšina z nich sú paradajky a paprika. Ale iná stredomorská zelenina, ako sú baklažány, paprika, chilli alebo cuketa, sa tiež dostane do predkultúry v interiéri. Na okenný parapet môžete uprednostniť omnoho viac druhov zeleniny, ako je napríklad šalát, bylinky, kapusta alebo uhorka.

Správny čas na siatie

Kedy by ste mali zasiať jednotlivú zeleninu, vždy záleží na tom, ako dlho je vegetačná sezóna zeleniny. Tu je malý prehľad toho, ktorá zelenina by sa mala vysiať, keď.

➤ Výsev vo februári:

Medzi rastliny s dlhou kultivačnou dobou patria napríklad baklažány, paprika, chilli paprička a horúca paprika. Mali by ste ich preto zasiať do kvetináčov od začiatku februára. Od polovice februára môžu nasledovať šalát, zeler, pór a kedluben. To isté platí pre niektoré bylinky, ako je petržlen, petržlen, bazalka a kôpor.

➤ Výsev v marci:

Potom by ste mali väčšinu zeleniny pestovať na parapete od marca, pretože rastú oveľa rýchlejšie ako predtým uvedené odrody. Paradajky zvyčajne začínajú a všetky druhy kapusty sa na parapet kladú od začiatku marca. Pokiaľ ide o cukinu a uhorky, mali by ste počkať do konca mesiaca.

Pokyny na potiahnutie okenného parapetu dopredu

Na pestovanie zeleniny na parapete potrebujete malé črepníky (v obchode existujú špeciálne črepníky) a tiež dobré semená alebo pestovanie pôdy, aby boli rastliny dodávané so všetkými potrebnými živinami. A samozrejme potrebujete aj semená zeleniny. Akonáhle budete mať všetko hotové, je dobré ísť.

❃ Krok 1:

Rastúce misky alebo kvetináče naplňte pestovacou pôdou.

2 Krok 2:

Teraz vezmite vrecia semien do ruky a rozdeľte semená. V prípade vriec s malými semenami jednoducho odtrhnite roh vrecka a potom posypte malé množstvo semien na zem. Môžete však ľahko posypať a distribuovať veľké semená v ruke.

3 Krok 3:

Potom jemne zatlačte jemne semená do pôdy. Väčšie zrná by však mali byť vždy pokryté veľmi tenkou vrstvou pôdy.

4 Krok 4:

Aby semená teraz mohli optimálne klíčiť, musíte udržiavať pôdu peknú a vlhkú. Zľahka nastriekajte zemou vodou a zakryte priehľadným plastovým vreckom, lepiacou fóliou alebo sklenenou tabuľou. Rastúce kvetináče by ste mali umiestniť do peknej a teplej miestnosti.

Dôležité:

Vždy sa uistite, že pôda zostáva vlhká. Z času na čas pokropte vodou a zakryte.

5 Krok 5:

Keď sa medzi kotyledónmi tvoria prvé listy, musíte rastliny oddeliť (nazýva sa to aj pichnutie). Oddelenie sa najlepšie dosiahne špeciálnou pichačkou. Sadenice potom musíte jednotlivo vložiť do väčších kvetináčov. Pri tom opatrne zatlačte korene do zeme.

Akonáhle sa to urobí, všetko, čo musíte urobiť, je voda mladých rastlín a dať ich na teplé a svetlé miesto. Rastliny tam potom môžu zostať, kým nie je čas zasadiť ich vonku.