Záhradné tipy

Sedmokrásky: návrhy týkajúce sa kultivácie, starostlivosti a receptov

Sedmokrásky: návrhy týkajúce sa kultivácie, starostlivosti a receptov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhrada bez sedmokrásky? Ťažko si predstaviť, že? Preto vám povieme všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní a starostlivosti o sedmokrásky.

Sedmokrásky sú veľmi jemné kvety

Kto nevie, že krásne sedmokrásky, ktoré sa mračia ako buriny v niektorých okrasných trávnikoch. Bohužiaľ, liečivý bylinkový efekt sedmokrásky sa úplne zabudol. Týmto spôsobom sedmokrásky pracujú s problémami so zažívacím ústrojenstvom, stimulujú chuť do jedla a zmierňujú prechladnutie, pričom je možné ich použitie tak interne (vo forme čaju), ako aj externe (vo forme tinktúr).

Dnes je sedmokráska viac k dispozícii ako semená pre kvetinové lúky alebo ako zmiešaná zmes semien pre bylinné lôžko vrátane plnených variantov kalicha.

Sedmokrásky sú trvalé rastliny

Sedmokrásky sú trvalé rastliny, rozmnožujú sa samy osebe alebo opelením a môžu dorásť až do 15 centimetrov. Okrem bežných bielych kvetov sedmokrásky sú teraz k dispozícii odrody jemnej ruže až po tmavo červenú, vrátane fialových odtieňov. Niekedy dokonca aj s plnými kalichmi a tiež v sviežich trvalých rastlinách. Medzi známe kultivary patria:

  • modré alebo austrálske sedmokrásky
  • Erdbeersahne
  • sedmokráska
  • Habanera
  • Rob Roy

Nasledujúci text presne vysvetľuje, ako sú všetky tieto sedmokrásky vysadené a ošetrované. Nájdete tu aj návrhy receptov na spracovanie sedmokrásk.

Pestovanie sedmokrásk

➤ Miesto:

Semená konvenčných sedmokrásk môžete ľahko pridať pred zasiatím akejkoľvek zmesi lúčnych tráv. Na druhej strane vytrvalé sedmokrásky by sa mali vysádzať buď na trvalých hraniciach alebo do vaní alebo okien. Sedmokrásky sa obzvlášť dobre harmonizujú s maceškami a fialkami, ale tiež s mnohými inými bylinnými rastlinami!

➤ Výsev / kultivácia:

Semená od júna do júla posypeme jemne zrnitým semienkom do hĺbky asi 1 centimeter. Semená znova zakryte pôdou a trochu ich zalejte.

Medzitým sa v záhradníckom špecializovanom obchode už ponúkajú väčšie, črepníkové rastliny na pestovanie vonku alebo na pestovanie kvetináčov, najmä z plnených alebo tmavo sfarbených kvetov sedmokrásky. Tieto robustné tyčinky rastlín môžete okamžite použiť. Zvyčajne rastú bez problémov.

Tip:

Ak sú sedmokrásky, ktoré ste vysiali, príliš blízko seba, môžete ich kedykoľvek na jeseň zoslabiť tak, že ich uprednostníte jeden po druhom a umiestnite ich na iné miesto. Mali by ste si udržiavať výsadbovú vzdialenosť asi 15 až 20 centimetrov.

Starostlivosť o sedmokrásky správne

Niektoré sedmokrásky vyrastajú zo zeme už koncom marca, pričom hlavná fáza kvitnutia trvá od mája do septembra a dokonca do októbra v miernom podnebí. O sedmokrásky sa veľmi ľahko stará, pretože:

  • stačí len trochu vody v suchých dňoch
  • je možné ľahko odrezať pre malú kvetinovú vázu
  • je možné rozdeliť na konci leta (jednoducho zasuňte narezané rastliny na nové miesto)
  • musia byť dodávané raz alebo dvakrát ročne malým hnojivom vo forme kompletného hnojiva alebo kompostu

Návrhy receptov pre sedmokrásky

»Návrh 1 - Ako dekoráciu použite sedmokrásky:

Sedmokrásky môžete používať v rôznych receptoch, pretože majú lahodnú, mierne orechovú chuť. Sedmokrásky môžete použiť na dekoráciu jedál. Náš tip: Sedmikrásky ponorte do roztoku cukru. Potom môžete pomocou kvetín ozdobiť koláče alebo ozdobiť zákusky.

»Návrh 2 - dajte sedmokrásky do čaju / masla / želé / šalátov:

Môžete si tiež pripraviť čaj zo sedmokrásky alebo pridať kvety do bylinkovej zmesi octu. Do šalátov môžete pridať aj sedmokrásky alebo ich použiť v želé, masle a podobne. To sú skvelé nápady na domáce darčeky zo záhrady, však?