Sadenice

Liči paradajka: pestovanie a starostlivosť o malú pochúťku


Hruška melónu, slivkový mech, ananásová jahoda - to sú podivné kríže. Ale už ste niekedy počuli o liči paradajky? Viac o tomto závode sa dozviete tu.

Liči paradajky chutia ako čerešne

Paradajky litchi, ktoré sú atraktívne v bielej a niekedy aj v jemnej fialovej farbe, pochádzajú pôvodne zo Strednej Ameriky a stále viac sa nachádzajú v našich dobre zásobených záhradných obchodoch. A keďže jednoročné liči paradajka sa dá ľahko používať vonku a uchovávať ako kontajnerová rastlina, v blízkej budúcnosti sa určite zvýši jej úroveň povedomia.

Čo je zvláštne na liči paradajok, je ich neobvyklý rast bodnutia na listoch, stonkách a ovocných kapsulách. To má však tú výhodu, že najmä mačky a vtáky zostávajú mimo rastlín. A vaša chuť je tiež veľmi podivná: hoci je to paradajka, ktorá vyzerá ako liči, chutí ako čerešňa. Zrelé ovocie je preto vynikajúce aj na výrobu džemu, ovocnej šťavy alebo likéru. Aby ste to dosiahli, musíte najprv pestovať paradajky liči. A takto to robíme.

Pestujte paradajky liči

Liči paradajky, ktoré dorastajú do výšky 1,50 metra, sú z hľadiska starostlivosti a údržby úplne porovnateľné s bežnými rastlinami rajčiakov. V súlade s tým môžete tiež použiť tento nočný rastlín na kuchynskej doske veľmi skoro, predtým, ako rastliny dostanú chránené miesto na slnku po ľadových svätých. Prípadne si môžete kúpiť rastlinu, ktorá už bola vypestovaná zo semien, v záhradnom centre alebo online, napríklad:

»Liči Tomato Skontrolujte cenu

Pri výsadbe v pôde bohatej na živiny alebo pri jej umiestňovaní do kvetináčov je vždy vhodné pridať jednu tyčinku na rastlinu na stabilizáciu a na ňu voľne naviazať rastlinu. Pravdepodobne to už viete z konvenčnej pestovania paradajok. Okrem toho by ste mali chrániť liči paradajky pred dažďom, preto je vždy vhodnejšie miesto s ochranou pred dažďom (napr. Presah domu).

Starostlivosť o liči paradajky správne

➤ Hnojenie:

Na rozdiel od bežných paradajok nemusíte liči paradajky nakladať. Preto je ideálny aj pre začiatočníkov záhradkárstva. Mali by ste však do liči paradajok dodávať hnojivo, ak je to možné, ktoré zahŕňa organické hnojivá, ako napr. Kompostové alebo rohové čipy sú veľmi vhodné.

➤ Pour:

Paradajky liči môžete naliať iba na spodnú časť a podľa možnosti ráno a / alebo večer. Nikdy by ste však nemali oplachovať rastlinu!

➤ Zima:

S trochou šťastia môžete prezradiť nádoby na rastliny v miestnosti bez svetla, ktorá je chránená pred mrazom. Počas tejto doby musíte rastliny občas zalievať.

Zberajte liči paradajky

Malé liči paradajky (priemer asi 2 až 3 centimetre) sa obvykle zbierajú až na konci augusta. Môže však pokračovať až do októbra. Optimálna zrelosť rajčiakov je vždy dôležitá. Toto je veľmi dobre známe tým, že ovocie sa dá z ovocných kapsúl ľahko odstrániť. Ak však musíte liči paradajky pozbierať úplne, ovocie v ovocných kapsuliach môže dozrieť.

Náš tip:

Ak máte radi exotické rastliny paradajok, ktoré majú sladšiu chuť, mali by ste sa pozrieť na nasledujúce články alebo rastliny:

➥ Tamarillos: tipy od pestovania po zber úrody rajčiakov
➥ Žlté koktailové paradajky - ako sa pestujú