Nápady a inšpirácia

Vytvorte desiatu záhradu - chutné pochúťky nielen pre deti


Kvety nemusia byť vždy v posteli. Malá snack záhrada ponúka pestrú a chutnú alternatívu. Tu nájdete niekoľko tipov a návrhov.

Snack záhradu milujú nielen deti

Tu je malá jahoda a z krovia existuje niekoľko bobúľ - kto nechcel jesť rôzne ovocie ako malé dieťa? A potom tu boli problémy, pretože na jahodový tortu mamy nezostalo dosť jahod alebo na to, že malinová krík bol opäť úplne prázdny.

Ale to, že už nie sme deti, ešte neznamená, že sa nám nepáči desiatu. Naopak, aj keď sme dospelí, sme šťastní, keď sú plody konečne zrelé a môžeme ich prinútiť, aby zmizli v ústach.

Perfektné, ak máte len malú záhradnú desiatu. Naše tipy vám ukážu, ako ich môžete zasadiť a pestovať.

Výber správneho miesta

V záhrade s občerstvením by sa malo dariť veľa ovocia a zeleniny, preto je dôležité, aby ste si vybrali miesto čo najsvetlejšie. Nemusí to byť nevyhnutne posteľ v záhrade. Ak máte len terasu alebo balkón, môžete si tu tiež vytvoriť malú záhradu s občerstvením. Pre bohatú úrodu je rozhodujúce veľa slnka, pôdy bohatej na živiny, vody a správne rastliny.

Ktoré rastliny v kuchynskej záhrade?

O aké ovocie a zeleninu, ktoré zasadíte vo svojej záhrade, záleží výlučne na vás. Je dovolené všetko, čo poteší a predovšetkým chutí. Veľkou výhodou sladkých záhrad je, že môžete pestovať pestrofarebnú odrodu, pretože výnos nemusí stačiť na koláče alebo jedlá. Možno nájdete veľkú alebo inú odrodu, ktorá stojí za výsadbu.

Výber rastlín pre každodenné potešenie

➢ Zelenina

Či už balkón, terasa alebo posteľná semená pre drobnú zeleninu, sú obzvlášť vhodné pre snack záhradu. Uhorky, paradajky, mrkva, cuketa, baklažány - všetky odrody nájdete aj v malej verzii (pozri napr. Mini uhorky). Mimoriadne praktické pre snack záhradu. Zber a vložte ho do úst. Reďkovky, hrášok, paprika a mangold sú tiež ideálne pre záhradu so snackmi.

V materskej škôlke Pötschke nájdete pestrú paletu malej zeleniny. Sem som si často objednával semená a mladé rastliny a môžem obchod úplne odporučiť.

»Tip: Ak pravidelne zasejete, budete mať čerstvú a chrumkavú zeleninu, ktorá bude jesť celé leto.

➢ Ovocie

Pri druhoch ovocia by ste mali používať odrody, ktoré rastú vysoko. Môžete ušetriť veľa miesta, najmä na terase alebo balkóne. Môžete tu tiež vyskúšať a zasadiť niekoľko ďalších odrôd.

➤ POZNÁMKA:

O ovocie z stĺpca by sa malo dobre postarať. Prečítajte si článok Tipy pre starostlivosť o stĺpy.

Čerešne, červený ríbezle, jablká, maliny a samozrejme aj chutné jahody sa dôrazne odporúčajú do snackovej záhrady. Najlepšie je tu používať mesačne jahody (dostupné napríklad od BALDUR-Garten). Poskytujú čerstvé ovocie celé leto.

Vidíte, ste pokazený výberom, pokiaľ ide o ovocie. Je vhodné pestovať rastliny, kde vidíte rýchly úspech a pravidelne si niečo na občerstvenie.

Stĺpové ovocie je vhodné aj do snackovej záhrady. Toto nájdete hojne v škôlke Pötschke. Tu je zaručené, že pre každého labužníka bude niečo.

➢ Bylinky

Okrem chrumkavej zeleniny a čerstvého ovocia by niektoré bylinky nemali chýbať v záhrade. Napríklad Řeřicha rastie veľmi rýchlo a je zvlášť vhodná pre šalátové dresingy. Pažítka a bazalka sa tiež pestujú rýchlo a ľahko a sú veľmi populárne najmä v lete.

Vytvorte posteľ

Jar je najlepší čas na siatie a výsadbu. Zem už nie je taká studená, ale stále pekná a vlhká, aby sa rastliny mohli dobre rozvíjať.

Krok 1: Ak ste našli vhodné miesto, mali by ste najskôr posteľ zbaviť nepríjemných burín. (Hrot na čítanie: odstránenie buriny - naše 4 najlepšie tipy) Pôdu dobre uvoľnite.

Krok 2: Teraz môžete zasiať jednotlivé semená. Venujte pozornosť rôznym hĺbkam výsevu rastlín. Svetelné baktérie môžu prosperovať iba vtedy, ak máte dostatok svetla. Na druhej strane tmavé baktérie vyžadujú úplnú tmu.

Mimochodom: Deti vás môžu nadchnúť pri záhradníctve s takými malými posteľami. Je dôležité iba to, aby ste si vybrali iba rastliny, ktoré prinášajú ovocie rýchlo. Koniec koncov, deti chcú rýchlo vidieť pozitívne výsledky, inak o ne rýchlo stratia záujem.

»Tip: Môžete tiež vysadiť veľa druhov zeleniny na vyvýšenom lôžku. To má dve hlavné výhody. Na jednej strane chránite chrbát počas záhradkárstva a na druhej strane vyvýšené postele nie sú tak citlivé na škodcov, ako napríklad slimáky. Zjednodušíte tak svoju prácu a tiež sa môžete tešiť na vyšší príjem. (Tip na čítanie: Postavte vyvýšené lôžko sami v 7 krokoch)

Čo by nemalo chýbať v žiadnej záhrade

V takejto malej snackovej záhrade môžete zostať na chvíľu, najmä ak okúpate deti s úrodou. Aby bola celá vec tiež útulná, odporúčame medzi lahôdky umiestniť záhradnú lavicu. Tu si môžete v pokoji sadnúť a jesť jednotlivé pochúťky.