Záhradné tipy

Výsadba a starostlivosť o hrušky - takto sa to robí

Výsadba a starostlivosť o hrušky - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hruška je jedným z klasických ovocných stromov a nemala by chýbať v žiadnej záhrade. Takto je vysadené a ošetrované.

Klasika: hruška

Hruška je jedným z európskych kultúrnych stromov, ale je tiež domovom v Ázii a severnej Afrike a je jadrovým ovocím. Ich väčšinou sladké ovocie je veľmi populárne a spracováva sa mnohými spôsobmi, napr. na koláčoch, ako kompot a džem, s likérmi atď. (tip na čítanie: Domáce darčeky zo záhrady: predložených 9 nápadov)

Odrody hrušiek sa všeobecne dajú rozdeliť na skoré a neskoré zrelé plody, a preto ľudia často hovoria o letných a jesenných hruškách. Medzi skoré dozrievanie slabo skladovateľných odrôd patrí žltá a červená Williams Christ, farebná júlová hruška a skorá Trevoux. Medzi dobre vyzreté, neskorozrelé odrody hrušiek patria grófka z Paríža, Gellerts Butterbirne, Gute Louise, Pastorenbirne, Condo a Alexander Lucas. Stále rastúcou obľubou sú aj hrušky Duo. To znamená, že na hruške rastú dva druhy, napr. Dobrá Louise a konferencia.

Bez ohľadu na to, o ktorej odrode ste sa rozhodli, mali by ste ju pestovať a udržiavať, ako je opísané nižšie.

Rastlina hrušky

Pri výsadbe by ste si mali určite uvedomiť, že veľa hrušiek uprednostňuje čiastočne zatienené, čo možno najsuchšie a tiež hlinité miesto. Takzvaná podporná hromada podporuje priamy rast stromov. Jednoducho narazte až tri podložky rastlín okolo hrušky do zeme bez toho, aby ste poškodili korene. Potom strom rovnomerne priviazajte k podperám pomocou sisalového kontajnera (lana).

»Tu si môžete objednať populárne odrody hrušiek

Medzitým sa hrušky dokonca používajú ako kontajnerové rastliny, napr. pre veľký balkón. Tieto zakrpatené hrušky alebo cibuľky stĺpu musíte potom pravidelne hnojiť. Veľmi mladé rastliny tiež potrebujú svetlú zimnú ochranu počas prvého až dvoch rokov, napríklad vo forme fleecového plášťa alebo pomocou slamených rohoží.

Starostlivosť o hrušku správne

Hrušky sa veľmi ľahko ošetrujú a sú robustné. Na sladké ovocie sa niekedy môžu chytiť iba zvieratá a hruškový rošt, ale zvyčajne to nie je dôležité.

➤ Hnojenie:

Pri výsadbe hrušiek (do výsadbovej jamy) by ste hruškám mali dodávať dostatok kompostu, čo ich výrazne uľahčuje. V posledných rokoch nie je v zásade potrebné hnojenie stromov. Z času na čas však môžete okolo stromu pracovať s nejakým živočíšnym hnojom alebo kompostom.

➤ Zavlažovanie:

Ak ste vysadili čerstvý hruškový strom, musíte ho v prvej rastovej fáze dostatočne zalievať. V nasledujúcich rokoch dažďová voda zvyčajne stačila na prosperitu. Počas dlhých období sušenia, napr. v lete by ste však mali koreňovú oblasť hrušiek zalievať ručne.

➤ Znížiť:

Hruška je jedným z ovocných stromov, a preto sa musí pravidelne orezávať, aby sa dosiahla výnosná úroda. Preto je vhodné absolvovať kurz prerezávania ovocných stromov, ktorý sa ponúka v mnohých záhradných centrách alebo v záhradníckych združeniach.

Ideálny čas na hrušku (hlavný rez) je zvyčajne opísaný od konca februára do začiatku marca. Prvé prerezávanie ovocného stromu sa však môže uskutočniť už koncom jesene, počas ktorého by ste mali odstrániť choré, staré a poškodené konáre.

➤ Úroda:

Hrušky sa väčšinou zbierajú koncom leta, keď sa dajú ľahko vybrať zo stromu. Nezrelé ovocie môže stále dozrievať v ovocnej miske. Špeciálne hrušky môžete skladovať v chladnej miestnosti (napr. V suteréne) niekoľko mesiacov po zbere. (Tip na čítanie: použite jesenné ovocie - 4 tipy)