Dom a záhrada

Nožný a rezací nôž - to sú rozdiely


Či už železiarstvo alebo internet - existuje široká škála vrtulníkov. Nájdenie toho správneho pre seba nie je také ľahké. Tu uvádzame rozdiely podrobnejšie.

Nasekaný materiál sa môže rozumne opätovne použiť

Kríky, živé ploty a stromy občas potrebujú orezávanie, aby rástli energicky a lepšie prosperovali. Po záhradníckej sezóne sa tu môže nahromadiť veľa zeleného odpadu, takže mnohí amatérski záhradníci premýšľajú o investovaní do drviča. (Tip na čítanie: Chopper v teste - víťaz testu pochádza od firmy Bosch)

Ako vždy, samozrejme existujú rôzne modely, ktoré sa v niektorých ohľadoch veľmi líšia. Pri výbere optimálneho sekačky je dôležitý nielen rezaný materiál, ale aj to, čo chcete s nasekaným materiálom neskôr robiť. Mali by sa výstrižky používať na mulčovanie alebo kompostovanie? Nie každý prístroj je vhodný pre oba typy. Tu sú dva najobľúbenejšie typy.

Aké sú vrtulníky?

Na trhu existujú dva rôzne typy vrtulníkov. Toto je na jednej strane rezačka nožov a na druhej strane rezačka nožov. Obe sa líšia nielen pomerom cena-výkon, ale aj technológiou sekania.

Ktorý skartovač je pre mňa vhodný?

Mnoho vrtulníkov používa ostré nože na zníženie výstrižkov. Ostatné modely rozoberajú vetvy a vetvičky pomocou ich valcov. Ako som už povedal, typ, ktorý si vyberiete, závisí predovšetkým od podmienok vo vašej záhrade.

Ch Sekačka nožov

Sekačka nožov rozrezáva výstrižky na veľmi malé kúsky ostrými nožmi, ktoré sa nachádzajú v rýchlo sa otáčajúcom zotrvačníku. Tento drvený materiál je potom obzvlášť užitočný na mulčovanie záhradných postelí, pretože sa rozkladá veľmi pomaly. Môžete tak pokryť svoje rastliny a bojovať proti burinám.

Nožný rezač je zvlášť vhodný, ak máte viac mäkkých častí rastlín, ktoré sa majú rozdrviť. Patria sem najmä tráva a všetky zelené odrezky kríkov a kríkov.

✓ Výhody nožových sekačiek

Veľkou výhodou nožových sekačiek oproti sekačkám je predovšetkým cenový segment. Nožnice na rezanie nožov sa nakupujú výrazne lacnejšie a majú nižšiu hmotnosť.

Obzvlášť pri suchom a tvrdom dreve môžu nože otupiť veľmi rýchlo. Nože však môžete ľahko vybrať a naostriť. (Tu nájdete pokyny na ostrenie noža)

✗ Nevýhody nožových sekačiek

Nezanedbateľnou nevýhodou nožových sekačiek v porovnaní s valčekovými sekačkami je úroveň hluku. Nožnice na rezanie nožov pracujú veľmi hlasno. Preto by ste pri práci mali nosiť ochranu sluchu. Ak je vaša záhrada v novej rozvojovej oblasti, mali by ste zvážiť nákup nožnice na sekanie nožov, pretože vaši susedia sa môžu rýchlo cítiť vyrušovaní.

Tip Tip pre správu o teste:

V roku 2012 testovací časopis ETM testoval päť multifunkčných skartovačov. Víťazom testu bol skartovač DENQBAR.

„Do protokolu o skúške ETM
"www.denqbar.de

Ďalšou nevýhodou nožových sekačiek je to, že musíte neustále odrezávať výstrižky. Jednoduchý presun tu nefunguje. Okrem toho majú tieto modely tendenciu upchávať sa rýchlejšie. Zariadenie sa potom musí rozobrať a vyčistiť. Údržba je tu preto o niečo vyššia.

➤ Valčeková sekačka

Pomocou valčekovej sekačky, známej tiež ako tichý sekací stroj, sú výstrižky stlačené valčekom. Na valci sú malé hroty, ktoré vťahujú a drvia zvyšky. Rozdrvený materiál ponúka vyššiu útočnú plochu pre mikroorganizmy, ktoré sú zodpovedné za hnitie. výstrižky sú zvlášť vhodné na kompostovanie.

Nákup valčekovej sekačky je obzvlášť vhodný, ak chcete nasekať tvrdé drevo a listové konáre. Sekačka na valce sa často upcháva, keď sa vyskytujú mäkké zvyšky rastlín.

✓ Výhody valcových sekačiek

Drviče kotúčov fungujú podstatne tichšie ako ich konkurenti. Preto sú jednoznačne populárnejšie v malých záhradách. Len preto, aby sme neohrozili dobrý vzťah so susedom.

S rezačkou na valce máte ďalšiu výhodu v tom, že výstrižky sú neustále vťahované samy o sebe. Zápcha je teda omnoho menej bežná. A ak sa tak stane, dá sa rýchlo a ľahko napraviť pomocou vstavanej funkcie. Údržba je preto o niečo nižšia.

✗ Nevýhody valcových sekačiek

Pravdepodobne najväčšou nevýhodou sekačky na valec je väčšie množstvo času, ktoré s týmto zariadením trvá. Ak je materiál vlhký, môže toto zariadenie spôsobiť aj zablokovanie. Ak návrat nefunguje správne, môže to tu byť rýchlo komplikované. Ak sú v tomto vrtulníku dlhé konáre a vetvičky, môže to byť bolestivé. Výrezy môžu počas sekania bičovať. Pri práci s rezačkou by preto mali byť povinné ochranné rukavice a ochranné okuliare.

Hmotnosť a cena v porovnaní s nožovými sekačkami je obrovská. Drviče kotúčov môžu vážiť 30 kilogramov a viac a niekedy stoja niekoľko stoviek eur.

"Poznámka: Oba typy sekačky majú modely s elektrickým a benzínovým motorom. Osobne preferujem zariadenia s benzínovým motorom, pretože nie ste obmedzení len na konkrétne miesto. Takže sa môžete niekde ukryť na svojej záhradnej ploche a postaviť malý drevený dvor, kde je sekané a drvené drevo. Takže šírite odpad všade.

Prehľad výhod a nevýhod

výhodynevýhody
čepeľ drviče✔ lacnejšie kúpiť
✔ nízka hmotnosť
✔ Rezne vhodné na mulčovanie
✔ vhodné pre mäkké časti rastlín (tráva, kríky atď.)
- vysoká hladina hluku
- Je možné upchatie výstrižkov
- vysoká pracovná záťaž
valcovanie chopper✔ tichá práca
✔ Nezávislé nastúpenie
✔ hrubý nasekaný materiál na kompost
✔ Vhodný na tvrdé drevo a listnaté konáre
- vysoká kúpna cena
- ťažká váha
- Nebezpečenstvo šľahania konárov
- Zablokovanie v dôsledku mokrých výstrižkov
- viac času

Záver

Ktorý vrtulník si nakoniec vyberiete, závisí, ako vidíte, úplne na vašich vlastných potrebách. Každému, kto si váži tiché zariadenie, sa odporúča, aby používal valcový štiepkovač, ak má dostatok dreva. Ak máte viac mäkkých výstrižkov a veľa z nich, mali by ste radšej použiť výkonnejší sekací nôž.