Starostlivosť

Rastliny a starostlivosť o ibištek - takto sa to robí


Či už ako solitérna rastlina alebo živý plot: ibištek vždy prináša do záhrady exotický vkus. Avšak iba vtedy, ak je správne vysadené a ošetrované.

Jednoducho krásna: ibištek

Ibištek pochádza pôvodne z Číny a Indie a nie je to len populárna izbová rastlina, túto krásnu rastlinu môžete pestovať aj ako krík v záhrade. Avšak iba vtedy, ak pri výsadbe a starostlivosti o ne dodržujete niekoľko dôležitých bodov. To je jediný spôsob, ako dlho budete mať niečo z dvoch metrov vysokých kríkov.

Poloha a výsadba

Farebnú rastlinu by ste mali vždy zasadiť na jasnom mieste v záhrade, pretože potrebuje veľa svetla. Je však dôležité poznamenať, že čiastočne zatienené miesto je pre ibištek najlepšie. Pôda v tomto mieste nemusí byť kyslá, ale mala by byť vápenatá, ľahká a vtipná.

Pri výsadbe na jar je najlepšie použiť zmes piesku a kompostu, pretože takto je pôda pekná a uvoľnená a optimálne zásobená živinami. Ibištek je vhodný nielen ako vzorka, ale aj ako živý plot.

Starostlivosť a rez

➤ Pour:

Ibištek pravidelne potrebuje vodu, ale mali by ste ju zalievať iba mierne. Koreňová guľa by nemala byť príliš mokrá, ale nikdy úplne nevyschnúť. Preto je dôležité nájsť dobrú priemernosť.

➤ Hnojenie:

Rastline by ste mali poskytovať tekuté hnojivo po celý rok, s výnimkou počas hibernácie (tip na čítanie: hibernát ibišteka - ako sa to robí). Počas tejto doby by ste hnojivo mali podávať približne každých 14 dní.

➤ Znížiť:

Pri rezaní ibišteka sa rozlišuje medzi vzdelávacím, údržbovým a kužeľovým rezom.

Schnitt Education cut:

Vo februári urobíte rodičovský rez, ktorým odstránite všetky slabé a choré výhonky. Mali by ste to urobiť aj s mladými rastlinami, pretože to je jediný spôsob, ako vytvoriť silné výhonky. Hlavný kmeň by mal zostať nezmenený. Musíte iba znížiť výhonky na dva púčiky. Ak postupne skrátite výhonky okolo koruny na niekoľko pukov, časom získa pekný tvar.

Schnitt Maintenance cut:

Keď už bola vytvorená krásna koruna, vykonajte rezanie údržby. Potom jednoducho odstráňte vysušené a slabé konáre a tenké konáre odrežte. Ak si chcete zachovať aktuálny tvar, musíte jednoducho vyrezať výhonky, ktoré vypadnú z tvaru (tip na čítanie: použite zelený odpad - 4 chytré recyklačné tipy).

Aby ste zlepšili kvitnutie, mali by ste všetky zimné výhonky z predchádzajúceho roka znížiť o jednu tretinu v zime. Ak je rast veľmi kompaktný, môžete využiť túto príležitosť na riedenie ibišteka.

Cut Rez v kuželi:

Keď je rastlina príliš veľká, urobte rez kužeľom. Potom by ste mali výhonky skrátiť asi o dve tretiny a choré a staré výhonky úplne odstrániť.

Chorobám a škodcom

Nemôžete sa báť chorôb a škodcov v ibišku, iba ak je starostlivosť príliš nízka a nesprávna. Tieto zvyčajne zahŕňajú:

Fung huba listovej škvrny:

Huba s listovými škvrnami sa vytvára napr. viditeľné hnedými škvrnami na listoch, ktoré sa javia nepravidelne. Zvyčajne stačí odstrániť sfarbené listy.

Thick Zahusťovanie listov:

Ak je ibištek príliš chladný, objavujú sa nervy listov s malformáciami. Ak máte zahustený list, mali by ste premýšľať o zmene umiestnenia.

➤ vošky:

Vošky sa často nachádzajú na púčikoch a na tipy na strieľanie. Najlepším spôsobom, ako proti nim bojovať, je zmes vody a čistiacich prostriedkov, ktorú zmiešate v pomere 10: 1. Funguje tak dobre proti malým zvieratám, pretože umývacia kvapalina odvádza vzduch z vošiek, aby dýchala, a podľa toho umierajú. Okrem toho vošky nemusia dobre priľnúť k púčikom, listom a streleckým koncom a pohybovať sa.