Záhradné tipy

Vykurovanie skleníka v zime - prezentované 3 vykurovacie systémy


Keď príde zima, v skleníku sa často nevyklíčí nič. Teoreticky! Pretože ak skleník zahrievate, môžete ho v zime použiť aj na pestovanie rastlín.

Populárne elektrické skleníkové vykurovanie BioGreen

Zima je ročným obdobím, keď je záhrada tichá, pretože v mrazivých teplotách jednoducho nie je čo robiť. Všetko je pokryté alebo pokryté snehom, takže záhradníci naozaj nemajú na výber, aby si mohli vychutnať pohľad na zasneženú a možno aj zimne zdobenú záhradu.

To isté platí aj pre skleník. Kým tu v lete rastú paradajky, exotické ovocie vyžaruje jeho vôňu a bylinky vyrastajú, skleníkové postele sa v zime často nevyužívajú. Bohužiaľ, pretože teploty v zime jednoducho neumožňujú pestovanie rastlín v skleníku obvyklým spôsobom.

Ale nechceme byť spokojní s „normálnym“, však? Koniec koncov, vždy existuje spôsob, ako získať svoju vôľu. Napríklad môžete v zime zohriať svoj skleník a potom stále pestovať ovocie a zeleninu.

Prezentované 3 vykurovacie systémy pre skleník

➤ elektrické skleníkové vykurovanie:

Každý, kto už premýšľal o vybavení skleníka elektrickým pripojením pri jeho stavbe alebo výstavbe, by mal zvážiť elektrické skleníkové vykurovanie ako prvú možnosť. Zapojte zariadenie do zásuvky vhodnej pre vlhké miestnosti, zapnite ho, hotovo. Celkom praktické, však?

Dobré na elektrických ohrievačoch skleníka je, že neprodukujú výfukové plyny a nevyžadujú kyslík. Takto účinne chránite svoje rastliny pred absorpciou znečisťujúcich látok, ktoré sa môžu vyskytnúť počas spaľovania. Elektrickým ohrievačom tiež zaistíte, aby sa obsah kyslíka v skleníku príliš neznížil. Jedinou nevýhodou: keďže tieto skleníkové ohrievače sú prevádzkované s elektrickou energiou, prirodzene tiež zvyšujú spotrebu elektrickej energie.

Náš tip:

Ak máte iba malý skleník a chcete ho zohriať v zime, mali by ste sa pozrieť na www.biogreen.de. Tu nájdete elektrické ohrievače pre skleník, ktoré sú vhodné pre inštaláciu stojace aj visiace. Za elektrické ohrievače tiež môžete pohodlne platiť v splátkach.

➤ Plynové vykurovanie:

Ohrievanie propánovým plynom bez znečistenia zápachom v skleníku (viac tu)

Ak vo vašom skleníku nie sú žiadne zásuvky, môžete ako alternatívu použiť aj plynové vykurovanie. Spravidla sa prevádzkujú s plynovou fľašou na propán a môžu dokonca vykurovať väčšie skleníky (do veľkosti 30 metrov štvorcových). Ak je k dispozícii plynové pripojenie, môžete tiež prevádzkovať plynové kúrenie plynom z potrubia, a tým zabezpečiť vhodnú klímu v skleníku.

Dobrá vec na plynové vykurovanie: okolo 99 percent použitej energie sa v skutočnosti premieňa na teplo. Vďaka tomu sú veľmi lacné a energeticky efektívne. Za týmto účelom musíte vždy skontrolovať, či je plynová fľaša stále plná alebo či je potrebné ju vymeniť.

Náš tip:

Na www.amazon.de nájdete skleníkový ohrievač Frosty, ktorý môžeme veľmi odporúčať. Prečo? Pretože to nielen zaručuje optimálne rozloženie tepla cez žiariace siete, ale je tiež termostaticky regulovateľné (0-25 stupňov) a má tiež ochranu pred nedostatkom kyslíka.

Heating Vykurovanie ropou / parafínom:

Vykurovanie parafínom: vhodné pre malé skleníky (od BioGreen)

Ak je výmena plynových fliaš príliš ťažkopádna, môžete použiť aj palivá, ako napr Vložte ropu alebo parafín. Tieto ohrievače sú však skôr niečo pre menšie skleníky, pretože neprichádzajú s takou tepelnou energiou, aká je elektrická alebo plynová. Toto však vylučuje náklady na pripojenie, ktoré musíte počítať s variantmi s elektrickou energiou alebo plynom.

Musíte si dávať pozor, aby sa kúrenie vždy zásobovalo palivom, ale z týchto modelov profitujete z dlhšej doby horenia. Takže musíte nádrž dopĺňať oveľa menej často.

Náš tip:

Ak máte iba malý skleník, môžete namiesto skleníkového ohrievača ropy alebo parafínu jednoducho umiestniť do skleníka niekoľko čajových sviečok alebo tzv. Pec na čajové svetlo. Pokyny, ako si túto malú rúru postaviť sami, nájdete napr. na www.kreativ-bastelstube.de.

Záver:

Ak máte iba malý skleník, určite by ste sa mali uchýliť k najlacnejšiemu variantu, ktorým je vykurovanie ropou alebo parafínom. Na druhej strane, ak máte väčší skleník, mali by ste zistiť, či je lacnejšie používať plynový ohrievač alebo elektrický ohrievač skleníka. Ak už existuje plynové pripojenie, malo by samozrejme zmysel plynové kúrenie. Ak je skleník na druhej strane už vybavený zásuvkami, má väčší význam elektrický ohrievač skleníkov. Ak nie je k dispozícii ani jeden, mali by ste radšej používať elektrický ohrievač, pretože zaisťuje, že sa obsah kyslíka v skleníku príliš nezníži, a tiež nemusíte neustále kontrolovať, či je pri tomto variante kúrenia palivo prázdne.