Dom a záhrada

Vytvorenie kurčaťa v záhrade - poznámky k konštrukcii a vybaveniu

Vytvorenie kurčaťa v záhrade - poznámky k konštrukcii a vybaveniu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Umiestnenie kurníku na záhrade nemusí byť také ľahké. Ak budete postupovať podľa našich pokynov, neurobíte nič zlé.

Kurčatá nie sú príliš náročné

Kurčatá môžete chovať aj v menších súkromných záhradách (tip na čítanie: kurčatá chovať v záhrade - tieto predbežné úvahy sú dôležité). Avšak iba vtedy, ak sú splnené určité základné požiadavky pre chov vhodný pre jednotlivé druhy. Napríklad v mestských oblastiach nie je chov kurčiat povolený. Mali by ste teda žiť vo vidieckych oblastiach. Ak priestor na vašom pozemku nie je príliš veľký, mali by ste sa tiež rozhodnúť pre bantamy. Vďaka svojej veľkosti sa lepšie vyrovnajú s menšími oblasťami. Okrem toho, ich nutkanie sa pohybovať je menšie. Najdôležitejšie pri behu je kurník, ktorý slúži ako prístrešok na kladenie vajíčok a na spanie.

A práve v tejto veci sú neskúsení chovatelia kurčiat stratení. Ako by sa mal kurací mlyn skonštruovať? Ako by mal byť vybavený? Toto všetko a mnoho ďalších dôležitých bodov objasňujeme podrobnejšie nižšie.

Pokyny na stavbu kurčaťa

➤ Miesto a veľkosť kurčaťa:

Kurčatá zvyčajne žijú mimo rok po celý rok. Z tohto dôvodu musí byť kuracie mäso dostatočne izolované, aby v lete nebolo príliš horúce av zime príliš chladné. Mali by ste tiež vždy stavať stodolu mierne vyššie, pretože nedochádza k priamemu kontaktu s podlahou a podlaha nie je navlhčená.

Okrem toho by základná plocha pre skupinu štyroch až piatich zvierat mala byť najmenej tri metre štvorcové. Samozrejme, väčšie je lepšie. Vždy sa hovorí zhruba, že najviac päť bantámov alebo tri stredne veľké zvieratá potrebujú v stodole jeden meter štvorcový. Vyžaduje sa však, aby bolo voľnobežné koleso dostatočne veľké. Toto sú absolútne minimálne rozmery. Kurčatá sa samozrejme cítia oveľa pohodlnejšie na väčšej ploche.

➤ Materiál kurčaťa:

Väčší záhradný prístrešok je ideálny ako kurník. Kuracie mäso však musí byť také vysoké, aby ste v ňom mohli stáť vzpriamene. Ak je záhradný dom príliš drahý, môžete si z dreva ľahko postaviť kuraciu bedňu.

Všeobecne je však dôležité, aby nič nefungovalo v kurníku bez svetla, čo je dôvod, prečo pri stavbe bezpodmienečne musíte myslieť na okná. Svetlo môže tiež zvýšiť výkon pri pokládke. Slnko však nesmie svietiť priamo do stodoly, pretože to zase podporuje kurčatá pri výbere peria (tip na čítanie: ochrana pred slnkom v záhrade - 5 možností).

➤ Klasifikácia kurčaťa:

Interiér stodoly nemusí byť luxusný, pretože kurčatá sú úplne spokojné, ak sa zohľadnia ich prirodzené potreby. Potrebujete iba všetko, aby ste sa cítili pohodlne, potom to odmeníte veľkým počtom vajec.

Stodolu by ste mali rozdeliť na dve oblasti. Na menšej ploche je možné umiestniť posteľnú bielizeň, rôzne náradie a kŕmenie. Väčší priestor ponúka priestor pre vyvýšené bidlá, napájačky, kŕmne misky a hniezdne boxy. Pre každé zviera musí byť k dispozícii aj samostatné hniezdo.

Pokyny na vybavenie kurčaťa

Vybavenie kurčaťa nemusí stáť majetok. Je dôležité, aby bol stánok uzavretý tak, aby sa do neho nemohli vojny a líšky dostať. Okrem toho v kurníku nesmú byť žiadne prievary ani vlhkosť. V chovateľskom dome by nemali chýbať:

➤ Bidlá:

Sedadlá by ste mali inštalovať v rôznych výškach, aby medzi zvieratami neboli žiadne zápasy. Vzdialenosť od podlahy musí byť najmenej jeden meter. Stĺpy by mali byť tiež 40 centimetrov od steny, aby sa na nich zvieratá mohli pohodlne pohybovať. Na sedadlách musí byť priestor najmenej 25 centimetrov na zviera a tyče by mali mať v ideálnom prípade dĺžku 150 centimetrov.

Mimochodom, drevo pre bidlá musí byť úplne hladké, aby nedošlo k poraneniu nôh zvierat. Hrubý materiál tiež uľahčuje hniezdenie roztočov a sťažuje čistenie.

➤ Hniezda:

Môžete si nastaviť jednotlivé hniezda, alebo si môžete zvoliť veľké hniezda, ktoré môžu ubytovať tri kurčatá. Minimálna veľkosť hniezda je 35 x 35 x 35 centimetrov. Hniezda by ste mali umiestniť asi 80 centimetrov nad zemou. Všetko pekné vedľa seba.

Pit Doska na hnoj / doska na hnoj

Hygiena je veľmi dôležitým aspektom, pokiaľ ide o kurčatá. Kurčatá zostanú zdravé iba vtedy, ak udržiavate stodolu v čistote. Nanešťastie sú citlivé na rôznych parazitov, preto je dobrá hygiena najvyššou prioritou. Z tohto dôvodu by ste pod sedadlá mali pripevniť mriežku na hnoj alebo dosku na hnoj. Týmto spôsobom zvieratá neprichádzajú neustále do styku s ich exkréciami. To tiež uľahčuje čistenie stodoly. Raz týždenne musíte stodolu úplne vyprázdniť.

➤ Pieskový kúpeľ:

Kurčatá tiež chcú pravidelne čistiť perie, takže by ste im mali ponúknuť pieskovú kúpeľ v stodole. Za týmto účelom môžete do škatule naplniť zmes uhlia a kremenného piesku.