Záhradné tipy

Prevzdušňovanie trávnika - Takto prevzdušňujete kompaktné trávniky


Aj napriek intenzívnej starostlivosti môže byť trávnik v záhrade časom hustejší. Pomocou prevzdušňovacieho zariadenia môžete tento problém rýchlo vyriešiť.

Ťažko používané trávniky kompaktné rýchlo

V minulosti väčšina záhradkárov pokrčila plecami, keď tu a tam po kosení trávnika zostalo niekoľko stebiel trávy. Dnes to vyzerá úplne inak. Trávnik musí byť dokonale kosený a žiariť sviežo zelenou farbou. Teoreticky je všetko ľahké urobiť, ale v praxi to vyzerá úplne inak. Môže sa stať, že trávnik sa časom stáva hustejším.

Ale nepropadajte panike! To sa môže stať najlepším záhradníkom. A samozrejme existujú zariadenia, ktoré možno použiť na rýchle odstránenie tohto problému. Hovoríme o takzvanom prevzdušňovacom zariadení. To umožňuje opätovné uvoľnenie aj mimoriadne zhutnených trávnikov. Jeden hovorí o vetraní trávnika.

Dôvody zhutnenia trávnika

Dôvody zhutňovania trávnikov zahŕňajú zvýšenú jazdu po trávniku alebo jeho využitie ako športoviská, ako chodník a podobne. Ťažko používané trávniky sú spravidla kompaktnejšie rýchlejšie a rýchlejšie, čo môže spôsobiť zamokrenie povrchu. Zhutňovanie navyše vedie k zvýšenej tvorbe machu a burín (tipy na čítanie: burina v trávniku - 2 tipy a zbavenie sa machu v trávniku - 4 tipy).

Ako fungujú prevzdušňovače?

Pri prevzdušňovaní je pôdna štruktúra „perforovaná“ pomocou takzvaných hrotov. Prostredníctvom perforácie je zhutnená zemná štruktúra prevzdušnená a môže byť naplnená čerstvým plnivom, napr. Možno pridať humusové, pieskové alebo trávne hnojivo. Pre tento pracovný postup sa v zariadeniach ponúkajú alebo používajú rôzne hroty prevzdušňovača, ktoré sa dajú prispôsobiť rôznym podmienkam na mieste.

Aké typy prevzdušňovačov existujú?

V špecializovaných predajniach sú k dispozícii rôzne typy prevzdušňovacích zariadení, ktoré v závislosti od verzie môžu namáhavú prácu značne uľahčiť. Ktoré zariadenie je pre váš trávnik najlepšie, závisí od jeho veľkosti.

Ak máte veľmi veľký trávnik, potom je veľké zariadenie samozrejme nevyhnutnosťou. Je to však veľmi drahé, a preto by ste si o nákupe mali veľmi starostlivo premyslieť. Mnohé záhradné centrá si tieto zariadenia prenajímajú za nízke denné sadzby alebo ponúkajú v rámci svojich služieb prevzdušňovaciu činnosť. Pre záhrady normálnej veľkosti sa odporúča nasledujúce vybavenie:

➤ Elektrický prevzdušňovač:

Väčšina prevzdušňovacích zariadení vyzerá trochu ako kosačka na trávu. A čo sa týka manipulácie, sú veľmi podobné kosačke na trávu. Namiesto noža majú tieto elektrické prevzdušňovacie zariadenia (napríklad tu) k dispozícii iba hroty na spodnej strane. So zariadením sa potom musíte na trávniku rovnomerne pohybovať hore a dole.

➤ Valcovacie prevzdušňovač trávnika:

Ako alternatívu k elektrickému prevzdušňovaciemu zariadeniu môžete tiež získať tzv. Toto zariadenie je podobné kosačke na trávu. Jediný rozdiel je v tom, že prevzdušňovač trávnika (napríklad tu dostupný) nemá vreteno, ale valec s hrotmi. S týmto prevzdušňovačom sa musíte na trávniku rovnomerne pohybovať hore a dole.

Shoes Topánky na trávniky

Ak máte v záhrade iba malý trávnik, odporúčame vám používať jednoduché a lacné prevzdušňovacie zariadenie. Odporúčame napr. Trávniková obuv pre fanúšikov (k dispozícii tu napr.). Jedná sa o podrážky s hrotmi, ktoré musíte jednoducho pripútať pod svoje normálne topánky. Potom stačí prejsť trávnikom a ste hotoví.

Kedy je najlepší čas na prevzdušnenie?

Stačí, ak stlačíte raz ročne prevzdušnené kompaktné trávniky. Najlepší čas na aeráciu je jar medzi marcom a májom alebo jeseň medzi septembrom a októbrom. Dôležité: Nikdy nevykonávajte prácu počas dlhých období dažďa alebo silného horúčavy.