Sadenice

Choroby mrkvy - detekcia a boj proti nim

Choroby mrkvy - detekcia a boj proti nim


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mrkva v skutočnosti nie je veľmi náchylná na choroby. Avšak kvôli zamokreniu a nedostatku miesta môžu byť vyvolané rôzne plesňové choroby. Čítajte tu, ktoré choroby sa môžu šíriť najmä pri mrkve.

6 najznámejších chorôb mrkvy

1. Bakteriálna hniloba

Hniloba je obzvlášť bežná v podmienkach podmáčania, vrátane bakteriálnej hniloby.

uznať
V prípade bakteriálnej hniloby má mrkva potopené oblasti, ktoré sú tiež vodnaté. V priebehu času tieto škvrny zhnednú a začnú hniť. Hneď ako dôjde k infekcii, patogény sa rýchlo rozšíria. Hniloba sa môže šíriť aj pri skladovaní zeleniny.

boj
Napadnuté ovocie sa musí zničiť okamžite a nikdy sa nesmie skladovať. Ak je zamorenie veľmi silné, nemali by ste už pestovať mrkvu tri roky.

2. Pleseň prášková

Prášková pleseň je veľmi častá v domácich záhradách, takže môže zamoriť aj mrkvu.

uznať
Na povrchoch listov je biely povlak pripomínajúci múku, odtiaľ názov. Z mrkvy sa postupne odstraňujú životne dôležité živiny, aby sa nevyvíjali dobre a mohli následne zomrieť.

boj
Infikované časti rastlín by sa mali okamžite odstrániť. Zalejte rastliny iba v koreňovej oblasti, aby sa listy nezvlhčili. V boji proti múčnatke môžete bojovať s domácimi liekmi, ako je žihľavová kaša, odstredené mlieko, zmes detergentu a oleja alebo presličkový vývar.

3. Mrkva červenať

Ak dôjde k zamoreniu tzv. Mrkvovým červenaním, v domácej záhrade nie je šanca na úspech z hľadiska kontroly.

Existuje podozrenie, že patogén je prenášaný voškou, takže by ste mali preventívne odstrániť Giersche zo záhrady v čo najväčšej miere. Listy v priebehu choroby čoraz viac žltnú, neskôr sčervenajú a atrofia. Je zarážajúce, že listové žily zostávajú zelené. V koreňoch sa vyskytujú fúzaté útvary. tieto tiež časom uschnú.

4. Čierna mrkva

Pleseň je tiež zodpovedná za túto chorobu mrkvy.

uznať
Mravnú černotu poznáte podľa skutočnosti, že na listoch sa tvoria tmavé škvrny so žltkastým okrajom. Ak je zamorenie vážne, listy vyschnú a nakoniec odumrú. Ak sú postihnuté mladé rastliny, zber môže úplne zlyhať. Mrkva sa nevyvíja správne, keď sú listy napadnuté hubou.

boj
S čiernou mrkvou sa nedá priamo bojovať. Mrkvy však môžete zachrániť pred ďalším zamorením okamžitým zničením infikovaných rastlín. Okrem toho by ste sa mali vyhnúť pestovaniu mrkvy najmenej jeden rok, pretože huba môže v pôde prežiť dlhý čas.

Aby sa zabránilo tmavosti mrkvy, je najlepšie zvoliť odolné odrody a nezasadiť ich príliš husto. Osvedčila sa aj pestovanie na veternom mieste.

5. Čierna hniloba

uznať
Táto plesňová infekcia postihuje najskôr koreň, ktorý sčernie. U mladých sadeníc však môže dôjsť aj k odfarbeniu koreňov listov.

boj
Infikované rastliny by sa mali okamžite odstrániť. Aby ste zabránili čiernej hnilobe, uistite sa, že je pôda suchá, či má dostatočný priestor na výsadbu a či je miesto v záhrade veterné. Hnojenie dusíkom môže tiež uprednostňovať čiernu hnilobu.

Aby sa tomu zabránilo, nemal by sa v bezprostrednej blízkosti mrkvy pestovať zeler ani petržlen.

6. Fialový koreňový zabiják

Fialový zabijak koreňov je tiež plesňové ochorenie, ktoré poznáte podľa hustého fialového výrastku na mrkve. Rastlina rýchlo hnije a zomiera. Medzi hostiteľské rastliny tohto patogénu patria napríklad repa, zeler, petržlen, čakanka, špargľa a zemiaky.

V pôde môže huba prežiť niekoľko rokov a viesť k novým infekciám. Teplé a neustále vlhké pôdy a silný rast burín podporujú takéto zamorenie. Zamorené rastliny sa musia okamžite zničiť. Tomu môžete zabrániť optimálnym striedaním plodín. Malo by sa zabrániť kultivácii zodpovedajúcich hostiteľských rastlín.Komentáre:

 1. Aragore

  Toto je skvelé. This is our Brazilian. Well done

 2. Zulunris

  nemáš pravdu. Som si istý. Môžem to dokázať. Napíšte mi na PM, porozprávame sa.

 3. Elkanah

  I fully share your opinion. There is something about that, and I think it's a good idea.

 4. Rique

  ))))))))))) I can't verify you :)

 5. Iago

  Veľa rýchlej odpovede :)Napíšte správu