Nápady a inšpirácia

Vytvorenie voľného výbehu pre kurčatá - 5 dôležitých tipov

Vytvorenie voľného výbehu pre kurčatá - 5 dôležitých tipov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak si chcete kurčatá nechať sami, nemôžete ich celý deň držať v stodole. Vyžaduje sa voľnobežka. A to by malo zase spĺňať niektoré kritériá.

Kurčatá potrebujú cvičenie každý deň

Vajcia od šťastných kurčiat alebo priamo zo sliepky - skvelý nápad, nie? Ak sa však rozhodne ponechať kurča na záhrade, musí tu byť nielen sliepkový dom, ale aj voľný výbeh. Kurčatá potrebujú cvičenie každý deň.

Najlepšie by samozrejme bolo voľnobežné koleso v celej záhrade. Ak neoceníte záhradu obrázkových kníh s dokonale rozloženými posteľami a anglickým trávnikom, je to najlepšie riešenie. Táto forma chovu je pre kurčatá najvhodnejšia a zhruba zodpovedá ich prirodzenému prostrediu. Kurčatá samy hľadajú jedlo a majú obrovské množstvo cvičenia, takže tuk je takmer nemožný.

Nevýhody v celej záhrade majú aj nevýhody

Ale rovnako krásna ako táto varianta chovu zvierat, má tiež veľkú nevýhodu. Vo večerných hodinách kurčatá patria do stodoly a nie je ľahké nalákať ich do kuracej múky, takže často trávia noci vonku. Vďaka tomu sú ľahkou korisťou pre iné zvieratá počas spánku.

V niektorých prípadoch nie je možné volnobežku implementovať do celej záhrady. Napríklad nie, ak sa nehnuteľnosť nachádza na frekventovanej ceste, ktorá by mohla byť pre zvieratá nebezpečná. Alebo ak si vyberiete plemeno, ktoré nie je vhodné pre nekontrolovaný voľný beh. V tomto prípade by sa chov kurčiat mohol ľahko vymknúť spod kontroly. To je presne vtedy, keď je potrebné oplotené voľnobežné koleso. A to by malo zase spĺňať niektoré dôležité body.

Tipy na vytvorenie voľnobežky

➤ Tip 1 - poskytujú dve oblasti ako voľnobežky:

Všetky kurčatá samozrejme potrebujú svoj voľný výbeh bez ohľadu na to, aké plemeno a akú veľkosť. Je však bezpečnejšie obmedziť voľnobeh prostredníctvom oplotenia oblasti pri kurníku. Pretože táto oblasť je každý deň vystavená veľkým nákladom zo škrabania a vylučovania zvierat, mali by ste na ňu podľa možnosti poskytnúť dve oblasti, ktoré potom sprístupníte striedavo. Je to samozrejme možné iba vtedy, ak je k dispozícii veľa priestoru.

➤ Tip 2 - ponúka rôzne substráty:

Pri voľnom chove by ste mali kurčatám vždy poskytovať rôzne povrchy. Štrková alebo piesková pôda však nie je vhodná, pretože sa rýchlo stáva kašou. Odporúčajú sa však nasledujúce substráty:

➥ trávnik:

Trávnik je samozrejme prvou voľbou, pretože kurčatá milujú zelené priestory. Potom sa však musíte zmieriť s tým, že zelená bude rýchlo trpieť stresom. Kurčatá obyčajne trávnik opracúvajú, až kým nezostane takmer žiadna čepeľ. V tomto prípade je ideálne, ak máte druhý vývod, takže môžete zmeniť, kým sa prvý neregeneruje.

Dobrým kompromisom by boli pokládky trávnikov. Tráva môže voľne klíčiť otvormi v doštičkách, čím je kurčatám k dispozícii. Na druhej strane sa nemôžu v takej oblasti poškriabať, takže zelená sa trvalo zachová. Nevýhodou tejto podlahovej krytiny je však to, že sa v depresiách môžu hromadiť exkrécie zvierat.

➥ konkrétne:

Betónový základ je obzvlášť dobrý na udržiavanie čistoty. Môžete si však predstaviť, že táto podlaha nie je pre kurčatá potešením. Zvieratá musia byť schopné sa poškriabať, preto musíte v tomto prípade použiť vrstvu piesku alebo zeminy s výškou najmenej 20 centimetrov. Potom budete musieť túto vrstvu občas obnoviť, aby ste zaistili hygienu.

➤ Tip 3 - ponuka piesku na poškriabanie a kúpanie:

Kurčatá potrebujú a milujú piesok na lapanie a kúpanie. Ak po celú dobu behu nemáte pieskový povrch, musíte si nastaviť piesok. V prípade pieskového kúpeľa by ste mali zdvihnúť dlážku 40 cm hlboko a potom vyplniť túto jamu zmesou piesku a trochu dreveného uhlia. Aby sa zabránilo navlhnutiu piesku, je potrebná strecha.

➤ Tip 4 - ponúka miesta slnka a tieňa:

Kuracie priestory musia mať slnečné aj tienisté miesta. Kurčatá chceli zostať na slnku, ale tiež musia byť kedykoľvek schopné utiecť v tieni. Preto je najlepšie umiestniť pieskový kúpeľ na slnečný roh.

Kríky a stromy sú ideálnym tieňom pre voľný chod. Tieto rastliny tiež poskytujú zvieratám určitú ochranu, pretože aj vo voľnej prírode sa kurčatá pod nimi skrývajú pred nepriateľmi. Ihličnany alebo ihličnany sú ideálne. V každom prípade musia byť rastliny necitlivé a odolné, pretože sa medzi nimi radi poškriabajú.

Dodatočné tip:

Ak zasadíte kríky bobule, ako sú maliny alebo ostružiny, slúžia tiež ako zdroj potravy pre kurčatá.

➤ Tip 5 - oplotenie vo voľnobehu:

Voľnobežka musí byť oplotená všade okolo a tiež pokrytá drôtenou sieťou. Toto je jediný spôsob, ako účinne predchádzať nepriateľom a predchádzať epidémiám. Plot by mal mať výšku najmenej 180 centimetrov, aby zvieratá, ktoré občas lietajú, nemohli uniknúť. Keďže kurčatá radšej poškriabajú všade, musíte tiež oplotiť plot dosť hlboko.