Dom a záhrada

Čistenie a údržba jazierka - takto sa to robí


30 stupňov a slnečné žiarenie - tak choďte do jazierka na kúpanie! Zážitok z kúpania však zaručuje iba dobre udržiavaný rybník. Takže tu všetko o čistení a údržbe rybníka.

Zábavu pri plávaní zaručuje iba čistý rybník

Pravidelná údržba si vyžaduje prirodzene aj súkromný kúpalisko v záhrade. Ak však urobíte nejaké preventívne opatrenia, môžete si udržiavať relatívne malú údržbu. Tu sú uvedené bezpečnostné opatrenia. Ak vezmete všetky tieto body do srdca, starostlivosť o kúpalisko bude príjemná a obzvlášť účinná, aby ste si mohli naplno vychutnať radosť z plávania.

Tip vopred: Niektoré špecializované škôlky ponúkajú v rámci svojich služieb profesionálnu údržbu jazierok na kúpanie, ktorá sa rozširuje aj na údržbu všetkých zariadení jazierok alebo by sa určite mala rozšíriť! Ak potrebujete pomoc s údržbou, obráťte sa na miestne škôlky.

Starostlivosť o kúpalisko správne

Ak máte kúpací rybník, určite by ste sa mali riadiť niekoľkými pravidlami. Ak sa budete držať týchto pokynov, môžete udržiavať nízku údržbu hneď od začiatku.

  • Nekontaminujte plavecký bazén sami (napr. Nosením kozmetiky).
  • Pred použitím jazierka vždy osprchujte.
  • Vyhnite sa chemickým hnojivám a podobne v rybníku.
  • Vždy očistite jazero mŕtvych kvetov, listov a podobného organického záhradného odpadu.
  • Zvieratá majú zakázaný vstup do kúpaliska.
  • Pri pestovaní rastlín vo vodnom rybníku používajte rastlinné substráty chudobné na výživu.
  • Používajte spojivá minerálnych živín, aby ste sa do značnej miery vyhli riasam.

Sezónna starostlivosť

➤ Odstráňte odumreté výhonky rastlín:

Kúpalisko sa z hibernácie zvyčajne prebudí skoro na jar a je potrebné vykonať dôkladnú údržbu. To zahŕňa odstránenie hnedých, čiastočne mŕtvych výhonkov rastlín skôr, ako vodné rastliny vytvoria čerstvé výhonky. Najlepšia vec, ktorú musíte urobiť, je vyčistiť dno plaveckého rybníka pomocou špeciálneho odsávacieho zariadenia (tip na čítanie: kal v záhradnom jazierku - pokyny a tipy na zníženie množstva kalu). Použitie odsávacích zariadení na jazierko má tú výhodu, že malé množstvo špiny sa rozvíri a rybník môžete dôkladne a relatívne ľahko čistiť.

➤ Vykonajte kompenzáciu vody / prívod čerstvej vody:

V jednotlivých prípadoch je tiež potrebné vykonať rovnováhu vody pridaním čerstvej vody do rybníka na kúpanie. To je dôležité aj v extrémne horúcich letných dňoch, keď je v jazere na kúpanie výrazná strata vody. Potom by ste do rybníka mali pridať aj čerstvú vodu.

Care Starostlivosť o rastliny:

Okrem toho by ste na jar mali vytvoriť nový bankový priestor pre svoje kúpalisko alebo sa dobre starať o existujúce rastliny (viac o tom tu). Nezabudnite: musia sa tiež udržiavať móla, vchody do rybníkov a podobne.

Až po vykonaní tejto práce by ste mali znova používať všetky prezimované zariadenia na jazierku v kúpalisku.

Pripravte sa na zimu

➤ Voľné listy / kvetinový odpad z rybníka:

Hneď ako príde na jeseň, je kúpacia sezóna zvyčajne skončená, takže je potrebné pomaly pripraviť rybník na zimu. Najmä povrch rybníka by mal byť od jesene ďalej očistený od kvetinových odpadov a listov. Na tento účel je najlepšie použiť listovú sieť.

Prípadne môžete tiež natiahnuť jemnú sieť po povrchu rybníka. Ak však dôjde k veľkému zaťaženiu listov, musíte to občas vyprázdniť. Je tiež dôležité, aby ste sieť listov odstránili včas pred prvým snežením!

➤ Zrežte rastliny rybníka:

Ďalej, v závislosti od odrody, musíte na konci jesene zreteľne zredukovať rastliny jazierka v kúpalisku, aby počas zimy nevytvárali v rybníku žiadny organický odpad. Môžete tiež nazvať tento rez späť horným rezom. Najmä na silno rastúcich rybníkoch by sa malo dôkladne pracovať. Iba vytrvalé rastlinné výhonky ako napr Rákosia môžu zostať v celku a zabezpečiť, aby povrch jazierka úplne nezamrzol.

➤ Odstráňte technológiu jazierka z jazierka na kúpanie:

Akonáhle sa očakávajú teploty mrazu, mali by ste z jazierka na kúpanie odstrániť všetku technológiu rybníka vrátane čerpadla na jazero, fontánového systému, svietidiel atď. Po odstránení by ste mali technológiu rybníka dôkladne očistiť a vysušiť a počas zimných mesiacov ju umiestniť do miestnosti bez mrazu. Počas tejto doby môžete teraz na zariadeniach ľahko vykonávať akékoľvek opravy a údržbu.