Nápady a inšpirácia

Včelárstvo v záhrade - Požiadavky a tipy pre včelárstvo


Niektorí sa ich boja, iní ich obdivujú: včely. Ak ste jedným z nich, možno včelárstvo v záhrade bude pre vás niečo.

Včelárstvo je veľmi zaujímavý koníček

Záhrada bez hmyzu je ako záhrada bez kvetov. Pretože malé zvieratá, ako napr Motýle nielen skrášľujú krajinu, ale veľa hmyzu sú tiež veľmi užitočnými zvieratami. Napríklad včely môžu veľmi prospieť rastlinám na záhrade. Práve preto mnohí zabíjajú dva vtáky jedným kameňom a včelárstvo v záhrade.

V súčasnosti je v mestách obzvlášť vysoký počet včelárov, pretože v niektorých krajinách je to niekedy jednoduchšie ako v krajine. Vo vidieckych oblastiach monokultúra často znamená, že ideálny biotop hmyzu už nie je možné nájsť. Okrem toho sa často používajú pesticídy, ktoré môžu byť pre včely nebezpečné. Hobby včelári však nachádzajú v záhrade stále viac stúpencov a môžu sa skutočne stať veľmi zaujímavou voľnočasovou aktivitou. A mimochodom, môžete si tiež vychutnať svoj vlastný med.

Požiadavky na úspešné včelárstvo

Včelárstvo, samozrejme, nie je záľubou, ktorú by ste si mali vyberať ľahko a bez premýšľania. Nie je rovnako vhodný pre každého a nakoniec musí byť splnené aj niekoľko dôležitých základných požiadaviek, aby bolo možné vykonávať aj včelárstvo. Prehľad týchto požiadaviek je uvedený nižšie:

➥ Cieľová skupina:

Počas práce môžete venovať včelárstvu. Záľuby sa však odporúčajú najmä pre dôchodcov, takže majú zmysluplné zamestnanie.

Ak ste zaneprázdnení včelárstvom a ak chcete v určitom okamihu zmeniť svoj koníček na prácu, môžete byť vyškolení ako farmár (špecializácia na včelárstvo). Ak však deti žijú v dome, neodporúča sa včelárstvo na záhrade.

➥ Radosť z včelárstva a prírody:

Be-all a end-all je samozrejme radosť z včelárstva, pretože úroda medu by nemala byť na samom začiatku zameraná. Vychutnávanie si vonku a zaobchádzanie s prírodou je tiež povinnosťou.

➥ sa nebojí hmyzu:

Okrem toho sa nesmíte báť hmyzu, pretože musíte riskovať jedno alebo druhé sústo.

➥ veľa času:

Potrebné je aj určité množstvo času, ale nie viac ako v mnohých iných voľnočasových aktivitách a koníčkoch. Na začiatku musíte investovať len trochu viac času, pretože je čo učiť. A samozrejme, jednotlivé kroky na začiatku trvať trochu dlhšie, ako u skúsených včelárov. Preto sa začiatočníkom odporúča zúčastňovať sa na seminároch a kurzoch, ktoré často ponúkajú miestne združenia včelárov. Potom budete musieť čakať obdobie jedného až dvoch rokov, kým sa oboznámite s touto prácou.

➥ Cena:

Ako každé hobby, aj včelárstvo je samozrejme nákladné. Výška nákladov v zásade závisí od rozsahu, v akom vykonávate toto zamestnanie. Napríklad na nákup dvoch kolónií včiel a prvého príslušenstva musíte očakávať maximálnu cenu 1 000 eur.

Je tiež dôležité kúpiť si vhodný ochranný odev. Patrí medzi ne včelárska bunda, klobúk so závojom a ochranné rukavice. Na upokojenie včiel, keď si chcete vybrať med, potrebujete tiež tzv. Fajčiar, ktorý vytvára dym.

Requirements Požiadavky na priestor:

V závislosti od počtu včelstiev, ktoré chcete vlastniť, je tiež potrebný dostatočný priestor. Ak chcete so včelárstvom zarobiť peniaze, mali by ste naplánovať priestor pre asi 30 včelstiev. Spočiatku však postačujú dve až tri včelstva, ktoré môžete získať od včelára.

Tipy pre hobby včelárstvo v záhrade

➤ Tip 1 - Čas začať:

Najlepšie je začať včelárstvo v máji, pretože potom budete s najväčšou pravdepodobnosťou potomkovia, pretože včely sa v súčasnosti starajú o ich množenie.

Najlepší spôsob práce na úloch je vždy skoro ráno, pretože potom je hmyz stále dosť pomalý a ľahšie sa pracuje.

➤ Tip 2 - ovocné stromy a kvitnúce rastliny:

Prvý zber medu sa uskutoční na jar po tom, čo včely zhromaždili peľ (tip na čítanie: včely v záhrade - 4 tipy, ako ich prilákať). Preto je dôležité, aby ste hmyzu vybavili dostatočným množstvom ovocných stromov a kvitnúcich rastlín.

➤ Tip 3 - sprístupnite cukorovú vodu po zbere:

Na konci júla alebo začiatkom augusta môžete druhýkrát pozbierať chutný med. Potom musíte včelám poskytnúť cukorovú vodu, aby ste nahradili med.

➤ Tip 4 - Skontrolujte včelstvá:

Pravidelné monitorovanie a starostlivosť o včelie kolónie je, samozrejme, jednou z úloh hobby včelára. Na jar musíte skontrolovať časopisy vyrobené z dreva alebo polystyrénu a zistiť, či vyrastajú nové kráľovné. Potom ich musíte úplne odstrániť, pretože vytlačili predchádzajúcu kráľovnú spolu s časťou jej „pracovnej sily“ z úľa, čím by bola úroda medu menšia.

➤ Tip 5 - Pripravte sa na odpočinok:

Sezóna sa končí na jeseň. Včely by sa potom mali odpočívať, a preto by ste mali trochu zmenšiť otvory.

Aby sa včely v zime neobťažovali žiadnymi myšami, mali by ste pred vchodmi tiež zavesiť tyče.