Dom a záhrada

Boj proti škodcom jabloní - prezentovaných 10 škodcov a prostriedky kontroly

Boj proti škodcom jabloní - prezentovaných 10 škodcov a prostriedky kontroly


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zatiaľ čo niektoré druhy hmyzu sú užitočné, je ich veľa, ktoré môžu poškodiť jabloň. Potom rýchlo konajte a bojujte proti škodcom.

Jabloň má veľa nepriateľov

Jablone patria medzi najobľúbenejšie ovocné stromy v nemeckých záhradách. Často ich však napadnú aj rôzni škodcovia, ktorí sa môžu šíriť na iné rastliny v záhrade. Mali by ste si preto pravidelne kontrolovať svoje jablone, aby ste v prípade potreby mohli včas zasiahnuť.

Okamžitá akcia nie je vždy potrebná, môžete tolerovať aj malý počet škodcov, pretože tiež slúžia ako potrava pre iné užitočné zvieratá. Nesmiete to však nechať tak ďaleko, že dôjde k závažnému zlyhaniu plodiny.

Zistite škodcov skoro

Počas jarných a letných mesiacov by ste sa mali pravidelne venovať prehliadke záhrady. Listy jablone poskytujú prvé náznaky zamorenia škodcami. Hneď ako sa tieto krútia, sfarbia alebo majú diery, musíte nájsť príčinu. Neskôr uvidíte, či sú kvety a ovocie optimálne vyvinuté.

Mali by ste tiež skontrolovať, či konáre nie sú škodlivé. Možno budete chcieť vyšplhať po rebríku, aby ste mohli skontrolovať vrchol koruny stromov. Ďalšou možnosťou je ďalekohľad.

Dôležité:

Ak od susedov počujete, že na svojich ovocných stromoch objavili škodcov, je to vždy výstražný signál a dôvod konať. Ak ste zistili zamorenie škodcami, musíte skontrolovať aj susedné rastliny.

Prezentované škodcovia jabloní a ich kontrola

✱ vošky:

Okrem múčnatky, ktorá je spôsobená hubami, často nájdete vošky na ovocných stromoch. Tieto vysávajú listy jablone a poškodzujú ich.

Možnosti ovládania:

Vošky môžete ovládať lúhom. Za týmto účelom zmiešajte vodu s detergentom v pomere 10: 1 a postriekajte ním infikované oblasti. Kvapalina na umývanie riadu bráni voškám v ďalšej manipulácii s listami a tiež odvádza vzduch, ktorý dýchajú (tip na čítanie: Bojujte proti voškám s cesnakom - sú ponúkané 3 možnosti).

✱ červy:

Červy nájdete zvyčajne na špičkách vetiev. Zvyčajne tam nájdete web.

Možnosti ovládania:

Zasiahnutú vetvu by ste mali úplne odstrániť a zlikvidovať so zvyškovým odpadom. Potom najlepšie utesnite rozhranie včelím voskom.

✱ Apple wrapper:

Jedným z najbežnejších škodcov, na ktorých sa môžete spoľahnúť na jablone, je tzv. Je to motýľ, ktorého larvy chytia jablká. V období od mája do septembra motýľ letí a kladie vajcia na listy a plody jablone. Húsenice, ktoré jedia jablká, sa liahnu najneskôr o 14 dní neskôr.

Zamorenie môžete spoznať tým, že ovocie je perforované. Larvy sú vnútri jabĺk.

Možnosti ovládania:

Na reguláciu obalu z jabĺk je potrebný vhodný insekticíd. Alebo môžete zabrániť zamoreniu okamžite. Za týmto účelom zabalte silné konáre a kmeň stromu vlnitou lepenkou. Larvy sa schovávajú pod nimi, ktoré potom môžete zbierať.

Ter Orezávač kvetov Apple:

Hrnček s kvetmi jabĺk je tiež nepriateľom jablone. Nie je to motýľ, ale chrobák. Toto nemá vplyv iba na kvety, ale aj na ovocie.

Gravírovanie jabloňových kvetov zimuje v lesoch, preto sa vyskytuje takmer výlučne v záhradách neďaleko lesa. Zamorenie hrnčekom s kvetmi jabĺk sa potom prejaví červenohnedou sfarbením.

Možnosti ovládania:

Speváci sú prirodzenou pokutou tohto chrobáka, takže osadenie v záhrade je najlepšia zbraň. Zvieratá môžete nalákať do záhrady napr. Sprístupnite hniezdne boxy, pretože prirodzené možnosti hniezdenia sa v našich záhradách stali zriedkavými.

S týmto chrobákom je sotva možné bojovať bez chemických látok. Je vhodné vždy odstrániť napadnuté kvety okamžite, aby už nebolo možné ďalšie šírenie.

✱ Apple videl osa:

Vôňa jabĺk žerie tiež cez jablká do plášťa jadra. Jablká z ovocia jedia zvnútra, takže v určitom okamihu odpadnú. Ak zostanú na strome, pod ich škrupinou sa vytvorí korková oblasť so žltohnedou farbou. Počas obdobia kvitnutia začnú osy jabĺk svoje lety. Larvy potom môžu začať pracovať neskôr. Potom, čo larvy opustili ovocie v júni, zimujú v zemi.

Možnosti ovládania:

Akonáhle nájdete jablká, mali by ste ich zničiť. Môžete tiež pridať lepidlo na biele tabule a pripevniť ich na stromy, pretože to zachytí osy. Hneď ako sa larvy vyliahnu, môže dôjsť k chemickej kontrole pomocou špeciálnych látok.

Tension Protimrazový napínač:

Mraznička je tiež motýľ, ktorý kladie svoje vajcia na jablone na jeseň. Na budúcu jar sa jeho larvy vyliahnu, čo narúša s listami a kvetmi. Časti stromu postupne vysychajú a nakoniec odpadávajú. Napínač námrazy ovplyvňuje nielen jablone, ale aj slivky a čerešne.

Možnosti ovládania:

Pretože mory sa liahnu od októbra, mali by ste na stromy nanášať lepiace krúžky do polovice októbra. Škodca je obyčajne ničený chrobákmi, vtákmi a pavúkmi, ak je v záhrade prirodzená rovnováha. Ak je zamorenie veľmi silné, potom pomôže iba používanie chemických látok, ktoré sú určené na boj proti hryzeniu a sania hmyzu.

✱ Spider moth:

Húsenice tohto mora môžu od apríla poškodiť listy jabloní. Ako postupuje zamorenie, na stromoch je vidieť svetlé pásy. Žijú v ňom húsenice pavúkov. Ak zamorenie pokračuje bez prekážok, celý strom môže byť pokrytý odstredivou hmotou a nakoniec je zjedený úplne plešatý.

Možnosti ovládania:

Vtáky a parazitné osy zvyčajne hmyz zabíjajú. Ak objavíte pavučiny na jabloni, môžete ich odstrániť spolu s húsenicami vo vnútri.

Ap Voška na jablká:

Jedným z najhorších škodcov jablone je múčka jabloňová, pretože môže spôsobiť obrovské škody na výhonkoch, listoch a ovocí. Ak je v záhrade dostatok berušiek a čipiek, zamorenie by sa nemalo prevziať. Krátko pred začiatkom kvitnutia by ste mali stromy dôkladne skontrolovať a potom ich pretiahnuť až asi tri týždne po ich ukončení.

Zamorenie môžete spoznať odfarbením listov. Okrem toho sa listy zvlnia a potom sa v nich umiestnia celé kolónie vši. Ak sú plody poškodené, zostávajú malé a niekedy zmrzačené.

Možnosti ovládania:

Krátko pred koncom obdobia kvitnutia môžete na boj proti nej použiť Calypso (k dispozícii tu). Tento liek tiež pôsobí proti zberačom ovocia a súčasne sa osia aj jablká.

✱ hrdzavý roztoč:

Roztoče môžu tiež zasahovať do jabloní. Roztoč sa objaví na ovocí a listoch. Plody zostávajú bezfarebné, spodná strana listov zhnedne.

Možnosti ovládania:

Poškodenie spôsobené týmto roztočom je obmedzené, preto by ste sa mali vyhýbať používaniu chemických sprejov. Prirodzeným nepriateľom hrdze je dravý roztoč. Ak je veľa zamorenia, môžete ich nájsť v záhrade.

✱ roztoč pavúk:

Zamorenie roztočom ovocných stromov poznáte podľa svetlých škvŕn na listoch. Neskôr sa vyvinie žlto-červenkastá pleseň. Listy môžu tiež spadnúť.

Možnosti ovládania:

Mali by ste bojovať proti roztočom pavúkov ovocných stromov iba s prírodnými nepriateľmi, ako sú lienky, pavúky a čipky. Ak použijete chemické látky, budú tiež zničené, takže by to bolo kontraproduktívne.Komentáre:

 1. Kakree

  Ospravedlňujem sa za zasahovanie ... mám podobnú situáciu. Pozývam vás na diskusiu.

 2. Eward

  I advise you to look at the site, with a huge number of articles on the topic that interests you.

 3. Demogorgon

  This great idea just engraved

 4. Acair

  Completely I share your opinion. In it something is also idea good, agree with you.

 5. Malajin

  I doubt it.Napíšte správu