Ponúk

Kúpiť záhradné hrable - tipy na výber modelu a materiálu


Či už hrabanie lístia, prevzdušňovanie trávnika alebo distribúcia piesku - každý záhradník by mal mať záhradný hrable. Ale mali by ste si to vždy kúpiť opatrne.

Nielen vyberajte záhradný hrable podľa ceny

Hrabanie lístia - nemyslíte si, že je to jedna z najhorších záhradníckych prác? Určite tu súhlasia aspoň tí, ktorí majú veľkú záhradu s niektorými listnatými stromami. Ale v skutočnosti táto práca nie je tak zlá, ak máte dobrý záhradný hrable.

Jediný záhradný hrable už na záhradníctvo už nestačí. Veľký výber rôznych záhradných hrablíkov však zvyčajne umožňuje mnohým hobby záhradníkom pri nákupe hrablíc rozhodnúť čisto o cene. Ale to je to najhoršie, čo môžete urobiť. Rovnako ako u všetkých ostatných záhradných nástrojov, pri kúpe hrablíc by ste mali venovať pozornosť niekoľkým bodom, aby ste mohli so zariadením vždy pracovať neskôr. Najprv by sme chceli objasniť, ktoré typy výpočtov sú v skutočnosti k dispozícii v maloobchode a na čo sa dajú použiť.

Prehľad typov výpočtu:

 • Fan rake:
  veľmi vhodný na čistenie lúk, najmä v prípade pádu lístia
 • Železo zhrňovač:
  Vhodný na drsné a ťažké obrábanie pôdy, ale aj na distribúciu štrku a piesku alebo na rozrývanie machových trávnikov
 • rake:
  rozoznateľné mierne zahnutými hrotmi, čo uľahčuje „zametanie“ trávnikov
 • Drevené hrable:
  veľmi vhodný pre veľké trávnaté plochy, ale aj pre pestovanie záhonov (mierne uvoľňovanie pôdy)
 • Guma zhrňovač:
  veľmi vhodný na hrabanie okolo citlivých rastlín a na čistenie pieskových povrchov
 • Hand rake:
  malá verzia s krátkym štýlom, vhodná na spracovanie kvetinových a zeleninových záhonov, ale aj na starostlivosť o cintorínové hroby

Tipy na výber modelu a materiálu

➤ Tip 1 - výber materiálu:

Záhradné hrable sú ponúkané z ľahkého plastu, gumy, robustného kovu alebo prírodného dreva. Niekedy sú k dispozícii aj kombinácie materiálov, ako sú železné hrablice s drevenými držadlami atď. Tu je prehľad výhod jednotlivých výpočtových materiálov:

➜ Drevené hrable:

Drevené hrebene majú tú výhodu, že držadlo môžete kedykoľvek vymeniť, ak je poškodené. Pri drevenom hrablech (široké hroty) je možné záhradné postele veľmi dobre narovnať (použite hladkú zadnú časť hrable) alebo môžete vytiahnuť drážky pre osivo. Pri kúpe drevených rukovätí by ste však mali vždy zabezpečiť, aby ročné krúžky dreva prebiehali čo možno najviac vertikálne, aby sa hrable v práci ľahšie „hojdali“ a rukoväť bola oveľa menej náchylná na rozbitie.

R Hrable z nehrdzavejúcej ocele:

Nákup hrablíc z nehrdzavejúcej ocele je drahší, ale materiál nehrdzavie. Tento nástroj môžete používať omnoho dlhšie.

➜ Hliníkový zhŕňač:

Hliníkové hrable sú v kovových hrách ľahké, a preto sú ženy často jednoznačne preferované!

➤ Tip 2 - podrobnejšie sa venujte spracovaniu:

Pri nákupe by sa však malo dôkladne preskúmať nielen výber materiálov, ale aj spracovanie jednotlivých modelov. Zvláštnu pozornosť venujte skrutkovému spojeniu medzi rukoväťou a hrablíkom, zváraniu kovov a podobne.

➤ Tip 3 - vyberte správnu šírku:

Šírka výpočtových modelov sa zvyčajne nezobrazuje v centimetrových rozmeroch, ale skôr v počte hrotov. V tejto súvislosti je najlepšie zvoliť vždy veľkosti modelov, ktoré majú medzi 14 a 18 hrotmi.